Nové fyzikálne laboratóriá z projektu EXTREM II už slúžia svojmu účelu

Prorektor UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Juraj Černák, CSc. v zastúpení rektora UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Ladislava Mirossaya, DrSc, člen predsedníctva SAV prof. RNDr. Ján Dusza a riaditeľ Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach Dr.h.c. prof. RNDr. Alexander Feher, DrSc. prestrihli v piatok 28. marca 2014 pásku pri slávnostnom otvorení 4 nových fyzikálnych laboratórií Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ v Košiciach a Ústavu experimentálnej fyziky SAV v budove Park Angelinum 9, ktoré boli vybudované v rámci projektu zo štrukturálnych fondov EÚ z Operačného programu Výskum a vývoj  nazvaného „Dobudovanie Centra pokročilých fyzikálnych štúdií materiálov v extrémnych podmienkach“ – EXTREM II“.
      V rámci projektu v hodnote 2,6-milióna eur realizovaného od roku 2011 do januára tohto roka, sa vybudovalo v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Laboratórium prípravy vzoriek pre skenovaciu elektrónovú mikroskopiu, Laboratórium EPR spektroskopie, Laboratórium kvantového magnetizmu a Laboratórium kvantového transportu. Zrekonštruovaný bol aj nákladný výťah s  prístupovými cestami a plošinami pre transport nádob s kvapalným dusíkom a héliom, ktoré slúžia ako chladiace médium. Súčasťou projektu bola tiež rekonštrukcia niektorých ďalších laboratórií v Centre fyziky veľmi nízkych teplôt.