V Botanickej záhrade sa uskutočnilo symbolické odovzdanie pozemkov

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa v utorok 15. apríla 2014 uskutočnilo slávnostné odovzdanie odkúpených pozemkov, ktorého sa zúčastnil rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc. a prior Dominikánskeho konventu Košice Maroš Fintor. Ich vzájomné podanie ruky bolo symbolickou bodkou za tiahlym sporom o pozemky slúžiace Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktoré patrili Dominikánskemu konventu Košice. Odkúpenie najdôležitejších pozemkov je veľkou úľavou pre nielen pre obe strany dlhoročného sporu, ale aj všetkých občanov, ktorým záležalo na zachovaní botanickej záhrady ako jedinečného unikátu v slovenských pomeroch.
      „Veľmi oceňujem postup Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstva financií SR, ktorých dotácie vyčlenené v minulom roku nám umožnili odkúpiť kľúčové pozemky pre činnosť našej botanickej záhrady. Tá je prínosná nielen pre  výučbu našich prírodovedcov, ale jej činnosť je predovšetkým vo verejnom záujme, keďže ju ročne navštívi približne 50-tisíc návštevníkov z celého východoslovenského regiónu. Má tiež veľký celospoločenský význam v súvislosti s ochranou prírody, pretože jej areál je z hľadiska územného systému ekologickej stability významným biocentrom a biokoridorom prínosným pre ekologické fungovanie fauny a flóry. Stabilné zázemie si v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach našiel mimoriadne pestrý sortiment živočíšnych a rastlinných druhov, pričom mnohé patria k chráneným a ohrozeným druhom,“ konštatoval na stretnutí s novinármi rektor UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc., ktorý ich na brífingu informoval aj o rozsiahlej rekonštrukcii hlavných expozičných skleníkov v hodnote takmer 410-tisíc eur, ktorú bude univerzita hradiť z vlastných zdrojov.

Tlačová správa – odovzdanie pozemkov

Tlačová správa – rekonštrukcia skleníkov