Odhalenie pamätnej tabule Tarasovi Ševčenkovi a Pavlovi Jozefovi Šafárikovi

V priestoroch krásnej historickej budovy ARISTOTELES Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na Moyzesovej 9 bola 28. mája 2014 slávnostne odhalená pamätná tabuľa symbolizujúca slovanskú vzájomnosť a literárne vzťahy dvoch významných osobností ukrajinského a slovenského národa Tarasa Ševčenka a Pavla Jozefa Šafárika. Tabuľa z leštenej žuly a skla s portrétmi oboch literátov bola inštalovaná pri príležitosti 200. výročia narodenia známeho ukrajinského maliara, básnika, prozaika a dramatika, ktorý je považovaný za zakladateľa novodobej ukrajinskej literatúry. Za prítomnosti členov diplomatického zboru, akademickej obce, hostí z umeleckých a kultúrnych kruhov, zástupcov samosprávy, ukrajinskej národnostnej menšiny, Rusínov a novinárov ju spoločne s generálnou konzulkou Ukrajiny v SR Oľgou Benč a autorom diela výtvarníkom Jánom Radvanským slávnostne odhalil rektor UPJŠ v Košiciach Ladislav Mirossay.