Deň otvorených dverí košických univerzít pre záujemcov o štúdium z Ukrajiny

Deň otvorených dverí košických univerzít“ pre uchádzačov o štúdium a zástupcov stredných škôl z Ukrajiny sa uskutočnil dňa 28. 02. 2017 v rámci projektu Družba Slovensko – Ukrajina podporeného z programu SK 08 Cezhraničná spolupráca spolufinancovaného z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Spolu s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na projekte participovala Technická univerzita v Košiciach.

V rámci podujatia sa záujemcom o štúdium z Ukrajiny prezentovali všetky fakulty univerzity (Lekárska, Prírodovedecká, Právnická, Filozofická fakulta a Fakulta verejnej správy), univerzitný študijný program Šport a rekreácia zastrešovaný Ústavom telesnej výchovy a športu UPJŠ v Košiciach, možnosti vycestovania v rámci programu Erasmus+ a poradenské a kariérové služby ponúkané Univerzitným poradenským centrom UNIPOC.

Súčasťou programu pre hostí boli aj praktické ukážky Prírodovedeckej a Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Prírodovedci demonštrovali Meissnerov jav pomocou magnetu levitujúceho nad supravodičom chladeným tekutým dusíkom a 3D laserové skenovanie jaskýň. Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach prezentovala praktickú ukážku prekladateľstva v praxi.

Predpokladom pre štúdium ukrajinských študentov na Slovensku je dobré ovládanie slovenského jazyka, preto UPJŠ v Košiciach, ponúka prostredníctvom Centra jazykovej prípravy Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach kurzy slovenského jazyka, ktoré sú určené aj pre ukrajinských študentov.