V hodnotení fakúlt VŠ 2015 patria popredné priečky aj fakultám UPJŠ v Košiciach

Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA) predložila koncom novembra 2015 v poradí už jedenáste hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl. Opiera sa o verejne dostupné a overiteľné údaje o kvalite vzdelávania a výskumu jednotlivých fakúlt za rok 2014. Celkovo bolo hodnotených 112 fakúlt, z toho 104 fakúlt verejných a 8 fakúlt súkromných vysokých škôl v 11 skupinách odborov.

Dve z celkovo piatich fakúlt Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sú vo svojich skupinách druhé najlepšie na Slovensku.

V skupine medicínskych fakúlt sa Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach umiestnila na 3. mieste. V skupine medicínskych fakúlt nenastali v rámci rebríčka žiadne veľké presuny. Pretrváva delenie fakúlt na dve podskupiny – v prvej sa nachádzajú všetky lekárske a farmaceutická fakulta s výraznou vedeckou produkciou (publikácie a citácie), úspešnosťou pri grantoch a podielom zahraničných študentov dominujú prvým štyrom pozíciám v rebríčku. Druhú podskupinu tvoria fakulty so zdravotníckym a ošetrovateľským zameraním a sú charakteristické skôr vysokým počtom študentov na učiteľa než publikačnými výkonmi.

V skupine fakúlt prírodovedeckého zamerania Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach obhájila minuloročné umiestnenie na 2. mieste za Fakultou matematiky, fyziky a informatiky UK. Tretia v poradí skončila Prírodovedecká fakulta UK. Oproti minulému roku nastala len jedna výraznejšia zmena a tou je značné zvýšenie grantovej úspešnosti PF UPJŠ, ktorá sa tak priblížila k prvej FMFI UK. Zaujímavý je aj pohľad na desaťročný vývoj citovanosti prvých troch fakúlt, ktoré boli v minulom roku zodpovedné za 42 % citačného výkonu všetkých slovenských VŠ a medziročne sa ich podiel dokonca ešte zvýšil na 45 %.

V skupine právnických fakúlt obsadila Právnická fakulta UPJŠ v Košiciach opätovne druhú priečku. Najvyšší počet prihlásených oproti plánovanému počtu prijatých aj tento rok vykazujú prvé dve fakulty rebríčka – PraF TU a PraF UPJŠ. Hodnota 1,9 uchádzača na jedno plánované miesto sa ale nedá porovnávať s úrovňami záujmu spred desiatich rokov, keď počet záujemcov o jedno miesto na týchto fakultách dosahoval hodnoty 11 resp. 4.

V skupine filozofických fakúlt sa Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach posunula na 4. miesto. Nastalo tam niekoľko menších zmien. Tou najviac viditeľnou je pokles Fakulty humanitných vied ŽU (FHV ŽU) z tretieho na šieste miesto a s tým spojený posun ostatných fakúlt. Na prvých dvoch miestach ostávajú Fakulta humanitných a prírodných vied PU (FHPriV PU) pred Filozofickou fakultou KU.

V skupine ostatných spoločenských vied sa Fakulta verejnej správy UPJŠ v Košiciach opätovne umiestnila na 10. priečke. Pre skupinu ako celok pretrváva trend zvyšujúceho sa publikačného a citačného výkonu v medzinárodných databázach, ktorý sa z niekoľkých článkov a citácií pred desiatimi rokmi dostal na úrovne približne 450 prác a viac ako 600 citácií. To v porovnaní s inými skupinami nie je významný počet, ale so súčasným medziročným nárastom v počte stoviek prác ukazuje druhý najrýchlejší nárast spomedzi všetkých skupín fakúlt (medziročne viac ako 50 %).

Ďalšie informácie sú na webovej stránke www.arra.sk.

Celá správa: Hodnotenie fakúlt vysokých škôl 2014

File File size