Dve fakulty UPJŠ hodnotené agentúrou ARRA ako najlepšie fakulty slovenských vysokých škôl

Akademická rankingová agentúra (ARRA) predložila v poradí siedme hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl, ktoré sa opiera o verejne dostupné a overiteľné údaje o kvalite vzdelávania a výskumu jednotlivých fakúlt za rok 2010. Hodnotených bolo spolu 109 fakúlt, z toho 104 fakúlt verejných a 5 fakúlt súkromných vysokých škôl v 11 skupinách odborov.

„Raketový“ nástup nováčika hodnotenia Filozofickej fakulty UPJŠ a jej umiestnenie na 1. mieste je jedinou výraznou zmenou vo filozofickej skupine. Fakulta mala v roku 2010 najviac publikácií v medzinárodných databázach, vďaka čomu získala výrazný náskok oproti ostatným fakultám a zároveň bola úspešná aj v získavaní grantov.

Na 1. mieste v hodnotení v prírodovednej skupine je po prvý krát Prírodovedecká fakulta UPJŠ, ktorá predstihla minuloročného víťaza rebríčka vďaka nárastu grantov (osobitne zahraničných) a najnižšiemu počtu študentov na profesora a docenta, pričom profesori a docenti tiež mali vysoký podiel na celkovom počte učiteľov.

Lekárska fakulta UPJŠ sa v skupine „MED“ umiestnila na 2. mieste. V pomere k ostatným fakultám získala posun v indikátoroch grantovej úspešnosti. Fakulta tiež zaznamenala nárast citácií v medzinárodných databázach, ale napríklad aj nárast počtu prihlásených uchádzačov oproti plánu.

V rebríčku právnických fakúlt neboli zaznamenané žiadne výrazné zmeny. Právnická fakulta UPJŠ sa umiestnila na 3. mieste. Zaznamenala najlepšie výsledky v skupine indikátorov počtu študentov na učiteľa, ako najvýraznejšiu grantovú úspešnosť.

Fakulta verejnej správy UPJŠ sa v skupine ostatných spoločenských vied umiestnila na 9. mieste.

Viac: ARRA