AHELO – projekt zameraný na hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania

Milí študenti 3. roka štúdia na UPJŠ,

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) pripravila na podnet zo stretnutia ministrov školstva krajín OECD, konaného v roku 2008 v Tokiu, projekt Hodnotenie výsledkov vysokoškolského vzdelávania – štúdia uskutočniteľnosti (Assessment of Higher Education Learning Outcomes – Feasibility Study, ďalej len „projekt AHELO“). Projekt AHELO je zameraný na hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania a jeho cieľom je zistiť, či je možné hodnotiť a porovnávať výsledky vysokoškolského vzdelávania medzi jednotlivými krajinami s rôznou kultúrou a jazykmi. Projekt má výskumný charakter a od jeho výsledku závisia ďalšie aktivity OECD v tejto oblasti. Do projektu je zapojených nasledujúcich 16 krajín: Austrália, Belgicko, Kolumbia, Egypt, Fínsko, Taliansko, Japonsko, Južná Kórea, Kuvajt, Mexiko, Holandsko, Nórsko, Švédsko, Rusko, USA a Slovensko.

Aj na Slovensku dlhodobo prebiehajú diskusie o kvalite nášho vysokého školstva. Téma kvality vysokých škôl je ústrednou nielen pre MŠVVaŠ SR  ale aj na našej univerzite. Preto vedenie univerzity i vedenia fakúlt uvítali možnosť zapojenia sa UPJŠ do projektu AHELO.
     V rámci projektu prebehnú testy študentov končiacich vysokoškolské štúdium prvého stupňa (bakalárske štúdium) i 3. roka spojeného  štúdia (doktorské štúdium). Ak sa vysoká škola zúčastní projektu, výber jej študentov na testovanie sa musí uskutočniť náhodným spôsobom zo všetkých jej študentov spĺňajúcich podmienky.

Test všeobecných schopností, do ktorého sa zapojila UPJŠ, vychádza z medzinárodnej úpravy testu používaného v USA (US Collegiate Learning Assessment). Pri absolvovaní testu budú študenti musieť používať kritické myslenie, analytické uvažovanie, riešenie problémov a písomnú komunikáciu na vypracovanie odpovedí na niekoľko otázok o hypotetickej, ale realistickej situácii na základe spracovania informácií z rôznych zdrojov, ktoré budú mať k dispozícii. Súčasťou testu sú aj 3 úlohy, pri ktorých študent zodpovedá na otázky výberom jednej z viacerých ponúknutých odpovedí. Cieľom pri zostavovaní testov bolo, aby ich výsledky mohli byť medzinárodne porovnávané bez ohľadu na jazykové a kultúrne prostredie. Testy by mali poskytnúť aktuálne údaje o kvalite výsledkov vysokoškolského vzdelávania a jeho relevantnosti vo vzťahu k požiadavkám trhu práce.
     Vypracovávanie testov sa robí prostredníctvom počítača. Každý zo študentov má pridelené svoje používateľské meno a heslo. Po prihlásení sa do systému sa mu sprístupní test, ktorý má v stanovenom čase vypracovať. Čas pre test všeobecných schopností je 120 minút.

V týchto dňoch ako koordinátor projektu AHELO za UPJŠ intenzívne komunikujem s národným koordinátorom projektu. UPJŠ už odoslala databázu študentov pre náhodný výber a teda očakávame zoznam študentov, ktorí sa hodnotenia zúčastnia. Následne budeme všetkých 200 vybraných študentov o tejto skutočnosti okamžite informovať, aj s uvedením termínu hodnotenia.

Pokladáme projekt AHELO za mimoriadne dôležitý pre slovenské vysoké školstvo a teda i našu univerzitu. V prvom rade preto, lebo predstavuje možnosť prispieť k zvýšeniu  kvality Vášho vzdelávania. Účasťou na projekte sa dostávame do priameho kontaktu s dianím a know-how v celosvetovo aktuálnej oblasti kvality vysokoškolského vzdelávania. Preto očakávame, že všetci vybraní študenti UPJŠ sa hodnotenia zúčastnia. Pre účastníkov hodnotenia schválilo vedenie univerzity vecný dar vo forme knižnej poukážky vo výške 15 € / študenta.

Teším sa na našu spoluprácu pri realizáciu projektu!

prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
prorektor pre VŠ vzdelávanie a IT
koordinátor AHELO na UPJŠ