Stanovisko rektora UPJŠ v Košiciach v súvislosti s medializovanými informáciami o vyšetrovaní korupcie na LF UPJŠ

Ctená Akademická obec UPJŠ, milí zamestnanci a študenti,

v dňoch 16. a 17. februára 2016 viaceré média publikovali znepokojivé informácie o korupčnom správaní niektorých jednotlivcov na Lekárskej fakulte (LF) našej univerzity. Ide o tak závažne podozrenia, že voči tomu nemôžem ako rektor zostať nevšímavý. Chcem Vás ubezpečiť, že po stránke trestnoprávnej budeme s vedením LF súčinní s vyšetrovateľom, po stránke vecnej očakávam razantné opatrenia vedenia Lekárskej fakulty, aby pre podobné praktiky na fakulte jednoducho nebolo miesto. Niektoré publikované informácie doslova poburujú študentov a zamestnancov celej univerzity. Všetci to vnímame ako problém nielen LF, ale nás všetkých, pretože v hre je ohrozenie dobrého mena našej alma mater. Požiadal som pána dekana LF a predsedu Akademického senátu LF o návrh konkrétnych krokov, ktoré jednak dajú signál verejnosti, že fakulta je svojimi etickými a morálnymi princípmi pevným zväzkom univerzity a že sa príjmu konkrétne opatrenia, ktoré budú zárukou toho, že sa nebudú môcť opakovať ani podozrenia na korupčné správanie. Konkrétne kroky budú prerokované už na rokovaní Rozšíreného kolégia rektora dňa 22. februára 2016.

S úctou

prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc.
rektor UPJŠ v Košiciach