Pracovné stretnutie konzorcia urbanHIST – Network Wide Workshop Week I, Weimar

Jedným z kľúčových cieľov projektu urbanHIST je vybudovanie inovatívnej vzdelávacej siete na báze prepojenia doktorandských študijných programov univerzít vo Weimare, Valladolide, Košiciach a technologického inštitútu v Karlskrone. Nástrojom na vybudovanie takejto siete sú rôzne spoločné aktivity, medzi ktoré patria periodické spoločné stretnutia konzorcia, t. j. spomenutých štyroch príjemcov dotácie, ich partnerských organizácií a v neposlednom rade mladých výskumných pracovníkov – študentov doktorandského štúdia (za UPJŠ v Košiciach Agnès Dudych, M.A. a Mgr. Adam Górka). Práve ich excelentné štúdium je najvyššou prioritou vzdelávacej siete a predpokladom úspešnej implementácie projektu.

Periodické stretnutia v projekte označované ako Network Wide Workshop Weeks sa konajú počas celého obdobia implementácie projektu dvakrát ročne v jarnom a jesennom termíne. Prvé z nich sa uskutočnilo 4. – 6. mája 2017 na Bauhaus-Universität vo Weimare, na pôde Inštitútu pre európsku urbanistiku, ktorý je hlavným koordinátorom celého projektu.

Pracovný program stretnutia bol zameraný na detailné oboznámenie prítomných s projektom a jeho výskumnými i vzdelávacími cieľmi. Súčasťou programu boli tri workshopy, z ktorých jeden bol organizovaný školiteľmi za UPJŠ (doc. PaedDr. Martin Pekár, PhD., Petr Roubal, M.A., M. Phil., Ph.D., Matěj Spurný, Mgr. et Mgr., Ph.D.), ďalej konzultácie doktorandov so školiteľmi, odborná prednáška atď. (program). Stretnutia sa zúčastnil aj garant doktorandského študijného programu Slovenské dejiny na UPJŠ v Košiciach a zároveň reprezentant partnerskej organizácie projektu (Centrum spoločenských a psychologických vied SAV) prof. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc. Z projektových aktivít zabezpečovaných na UPJŠ v Košiciach odzneli na stretnutí ucelené informácie o komunikačných a diseminačných aktivitách vrámci projektu urbanHIST (Mgr. Katarína Hajduková, koordinátorka projektu na UPJŠ v Košiciach) a o jednom z výstupov projektu – projektovom spravodajcovi (Mgr. Zuzana Tokárová, PhD., editorka urbanHIST newsletter).

Prvé pracovné stretnutie prebehlo bez problémov, v priateľskej a tvorivej atmosfére. Uvedený stav spolu s preukázaným talentom projektových doktorandov vytvárajú predpoklad úspešnej a zmysluplnej spolupráce. Nasledujúce stretnutie konzorcia sa uskutoční v októbri 2017 vo švédskej Karlskrone, Košice budú organizovať projektový týždeň v októbri 2018 a v apríli 2019.

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under the Marie Skłodowska-Curie grant agreement No 721933.

Foto: Thomas Müller