Sprievodné akcie v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2007 organizované UPJŠ v Košiciach

V rámci „Týždňa vedy a techniky  na Slovensku 2007“ sa na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach plánujú uskutočniť nasledovné podujatia:

Prírodovedecká fakulta UPJŠ:

1. Fakultný vedecký seminár
    prednášajúci: doc. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.
    názov prednášky: „(A)sexuálny život rastlín“
    miesto a čas konania:  PF UPJŠ, Jesenná 5, posl. P1, dňa 14.11.2007  (streda) o 15.00 hod.

2. Prednáška
    organizuje: Ústav biologických a ekologických vied vied PF a Slovenská botanická spoločnosť
    prednášajúci: RNDr. Jozef Kováčik
    názov prednášky: „Vplyv deficitu dusíka na fenolový metabolizmus a oxidačný stres rastlín“
    miesto a čas konania:  Botanická záhrada UPJŠ, Mánesova 23, Košice, I.posch., č. dv. 230, dňa 14.11.2007 o 13.00 hod.

3. Seminár
    organizuje: Ústav biologických a ekologických vied vied PF
    prednášajúci: Mgr. Martin Kello
    názov prednášky: „Modulácia metabolizmu kyseliny arachidonovej polynenasýtenými mastnými kyselinami v experimentálnom nádorovom modeli“
    miesto a čas konania:  ÚBEV PF, Moyzesova 11, Košice, III.posch., č. dv. 304, dňa 15.11.2007 o 14.00 hod.

4. Cyklus prednášok pre širokú verejnosť
    organizuje: Ústav matematických vied PF
    prednášajúci: prof. RNDr. Stanislav Jendroľ, DrSc., RNDr. Tomáš Madaras, PhD.,  Ing.  RNDr. František Kardoš, PhD.
    názov prednášky: „Odpoludnie s teóriou grafov“
    miesto a čas konania:  ÚMV, videokonferenčná miestnosť, Jesenná 5, Košice
    dňa 13.11.2007 od 14.00 hod.

5. Návšteva výskumných laboratórií pre študentov SŠ – spojená s ozrejmením  skúmaných javov
     organizuje: Ústav fyzikálnych vied PF
     Laboratórium fyziky nízkych teplôt:
     „Prečo skúmame vlastnosti látok pri absolútnej nule?“
     Laboratórium magnetickej relaxácie:
     „Mikrodrôty a ich využitie v praxi“
     Biofyzikálne laboratórium:
     „Biofyzikálne metódy pri vývoji liečiv“
     Praktikum z jadrovej fyziky:
     Ako meriame rádioaktivitu látok“
     miesto a čas konania:  ÚFV PF, Park Angelinum 9, Košice, od 12.11. –  18.11.2007.

6. Cyklus odborných a popularizačných prednášok významných zahraničných  a slovenských vedcov
    organizuje: Ústav fyzikálnych vied PF
    prednášajúci: Dr. Hermann Härtel (Univerzita Kiel)
    názov prednášky: „Surface charges in electric circuits“
    prednášajúci: prof. RNDr. Alexander Feher, DrSc.
    názov prednášky: „Svet v okolí absolútnej nuly“
    prednášajúci: prof: RNDr. Pavol Vojtaník, DrSc.
    názov prednášky: „Magnetizmus okolo nás“
    prednášajúci: prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc.
    názov prednášky: „Biofyzika, moderná interdisciplinárna veda“
    prednášajúca: prof. RNDr. Gabriela Martinská, CSc.
    názov prednášky: „Štandardný model atómu a súčasná subjadrová fyzika“

7. Interaktívny výklad pojmov v spojení so školskými fyzikálnymi experimentmi
    organizuje: Ústav fyzikálnych vied PF
    Školská fyzika v experimentoch: „Demonštračné experimenty k vybraným tematickým celkom“
    Počítačom podporované laboratórium: „Merania vybraných javov pomocou COACH  Lab II“
    Fyzika v kuchyni: „Fyzikálna hračka, Jednoduché experimenty pre žiakov ZŠ“

8. Internetové on-line vysielania a záznamy významných prednášok a seminárov
    organizuje: Ústav fyzikálnych vied PF
    Videokonferenčným systémom EVO budeme zabezpečovať on-line vysielanie pre učiteľov a študentov zo všetkých akcií usporiadaných v rámci Týždňa vedy a následne ich poskytovať aj z nášho on-line videoarchívu (http://vk.upjs.sk).

9. Sprístupnenie elektronických multimediálnych učebných hypertextov
    organizuje: Ústav fyzikálnych vied PF
    Pre podporu fyzikálneho vzdelávania na základných a stredných školách s využitím moderných technológií sme pripravili a ponúkame učebné hypertexty k nasledujúcim témam:
    – Úvod do klasickej mechaniky (učebný text a java appletmi)
    – Interaktívna výučba fyziky (zbierka fyzikálnych java appletov s námetmi na vzdelávacie aktivity)
    – Physlety v slovenskom jazyku (renomovaná zbierka výučbových appletov)
    – Elektrostatika a elektrický prúd v kovoch (e-learningový kurz v LMS Nickels)

10. Fyzikálne orientované súťaže
    Pripravujeme spustenie akcií:
    „Môj fyzikálny objektív“ – súťaž digitálnej fotografie pre študentov, amatérov
    „Top referát na fyziku“ – súťaž v spracovaní referátov z fyziky študentami SŠ
    „Moja obľúbená úloha“ – súťaž vo vypracovaní zadania a riešenia netradičnej fyzikálnej úlohy

11. Sprievodca fyzikálnym webom – súčasť moodle kurzu pre zaregistrovaných  seminaristov z fyziky
    organizuje: Ústav fyzikálnych vied PF
    Akcie sú určené najmä študentom zapojeným do seminárov a cvičení z fyziky, ale aj celým triedam so záujmom o fyzikálne vzdelávanie. Prihlásení účastníci sú o akciách pravidelne informovaní prostredníctvom moodle kurzu a e-mailovými správami, avšak účasť na akciách je dobrovoľná. Najaktívnejší jednotlivci, skupiny ale aj učitelia budú ocenení zaujímavými cenami.

Fakulta verejnej správy UPJŠ:

1. Medzinárodná vedecká konferencia
    Organizuje: Katedra právnych vied FVS UPJŠ
    Téma: „Občan a verejná správa“
    Miesto konania: priestory FVS UPJŠ a Teledom, Košice
    Prejednávaná problematika sa bude týkať:
    – analýzy ústavnoprávnych aspektov,
    – postavenia občana v oblasti verejnej správy z hľadiska realizácie ochrany jeho práv
    Pôjde o komparatívny pohľad 4 zúčastnených štátov ( Česka, Srbska, Maďarska, Slovenska).
    Bude to symbióza teoretických východísk a praktických poznatkov  so širokým zastúpením vysokých škôl a predstaviteľov praxe – Generálna prokuratúra, Ústavný súd, Verejný ochranca práv.

Univerzitná knižnica UPJŠ:

1. Pozvánka na sprievodné akcie
  2. Spoznajte ponuku informačných zdrojov na podporu vedy a výskumu na UPJŠ v Košiciach