Cena predsedu Národnej rady SR

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška udelil dňa 24. júna 2009 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky  Ceny predsedu NR SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelania. Pán Paška aj tento rok ocenil šesť osobností za celoživotné umelecké dielo. Ocenený za mimoriadny prínos v oblasti lingvistiky bol pán prof. PhDr. Ján Sabol, DrSc. z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Spisovateľ Jozef Mihalkovič si odniesol Cenu predsedu NR SR za literárnu činnosť. Za oblasť filmu bol ocenený režisér Miroslav Luther, ktorý pracoval na viacerých slovenských rozprávkach a inscenáciách. Za dramatické umenie patrí cena Viere Strniskovej, ktorá aktuálne vystupuje v Slovenskom národnom divadle v inscenácii Ingmar Bergman: Scény z manželského života. Za svoj prínos v oblasti hudby si cenu prebral organista Ferdinand Klinda.
Výtvarnú podobu cien navrhol Palo Macho. Na slávnostnom udeľovaní cien vystúpilo Moyzesovo kvarteto spolu so Simonou Pingitzerovou hrajúcou na flautu. Ocenených navrhla odborná komisia, ktorej predsedal profesor Miroslav Marcelli z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ďalej ju tvorili: generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký, kurátor Múzea kultúry Maďarov na Slovensku Gábor Hushegyi, profesor Peter Michalovič z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, rektor Vysokej školy múzických umení profesor Ondrej Šulaj a rektor Vysokej školy výtvarných umení profesor Karol Weisslechner.

Cieľom podujatia bolo zvýrazniť spoločenský a kultúrny prínos tých, ktorí sa hodnotným spôsobom zapísali do dejín slovenskej kultúry, podieľali sa na rozvoji slovenského umeleckého jazyka a možno ich považovať za skutočné osobnosti nášho kultúrneho života.