Erasmus + 2015/2016 – 2. kolo výzvy na podávanie prihlášok na mobilitu VŠ pracovníkov – výučba

II. VÝZVA NA PODÁVANIE PRIHLÁŠOK na akad. rok  2015/2016

Program ERASMUS+ umožňuje vysokoškolským učiteľom zúčastňovať sa krátkodobých prednáškových pobytov na partnerských univerzitách v krajinách Európskej únie.

Oprávnené krajiny zapojené do programu  sú uvedené v časti tejto výzvy (dole) Tabuľka 1. Učiteľ musí na prijímajúcej inštitúcii odučiť minimálne 8 hodín za týždeň (5 dní, prípadne kratšiu dobu, ak pobyt trvá kratšie ako 5 dní), pričom minimálna dĺžka mobility je 2 dni  (okrem dní cesty).

Ciele mobility:
– podporiť vysokoškolské inštitúcie, aby rozšírili a obohatili škálu a obsah študijných programov, ktoré ponúkajú;
– umožniť študentom, ktorí sa nemôžu zúčastniť na mobilite, získať poznatky od učiteľov z iných európskych krajín;
– podporiť výmenu odborných znalostí a skúseností o metódach výučby
 Výber univerzity:
Mobility učiteľov sa riadia bilaterálnymi dohodami, ktoré obsahujú presný počet učiteľských mobilít pre daný odbor, s presnou dĺžkou ich pobytu a počtom odučených hodín. Hostiteľská organizácia musí byť inštitúcia vysokoškolského vzdelávania krajiny zapojenej do programu Erasmus+ s pridelenou chartou ECHE (European Charter for Higher Education).
Bližšie informácie o bilaterálnych zmluvách pre jednotlivé odbory vám podajú fakultní (katedroví, ustavní) Erasmus koordinátori ako aj pracovníci zahraničného referátu Rektorátu UPJŠ.

OBDOBIE REALIZÁCIE MOBILITY: 15.3.2016 – 30.9.2016

Z prostriedkov programu Erasmus + bude možné realizovať učiteľskú mobilitu v maximálnej dĺžke 1 týždňa (5 pracovných dní, 3 dni aktivity + 2 dni na cestu).

Ako postupovať pri podávaní prihlášky:
Skontaktujete sa s partnerskou univerzitou, na ktorej plánujete uskutočniť učiteľskú mobilitu, a s ktorou má UPJŠ podpísanú medziinštitucionálnu dohodu ( bilaterálnu dohodu)  na daný akademický rok v PRÍSLUŠNOM ODBORE. Dohodnite sa so zodpovednou osobou z partnerskej univerzity na uskutočnení  mobility a jej detailoch. Následne po dohode s partnerskou univerzitou vyplňte Program výučby učiteľa . Pre účely podania prihlášky nie je potrebné zabezpečiť podpis a pečiatku prijímajúcej inštitúcie, je však potrebné doložiť e-mailovú komunikáciu s prijímajúcou inštitúciou, prípadne oficiálny list, v ktorom bude vyjadrený súhlas zodpovednej osoby prijímajúcej inštitúcie, že Vaša učiteľská mobilita sa môže v danom termíne uskutočniť. Žiadateľ o mobilitu už nevypĺňa formulár žiadosti o zahraničnú pracovnú cestu, ktorá obsahovala predbežný rozpočet mobility a celkovú výšku požadovaného grantu z prostriedkov programu Erasmus. Vzhľadom na zmenu financovania mobilít zamestnancov (pedagogických zamestnancov + nepedagogických zamestnancov) v rámci nového programu Erasmus+ bude výška cestovných nákladov a individuálnej podpory (stravné+ubytovanie) vypočítaná osobou zodpovednou za realizáciu mobilít vysokoškolských pracovníkov na zahraničnom oddelení Rektorátu UPJŠ (IRO).

Mobilita zamestnancov:

Vyplnený formulár je potrebné doručiť na referát pre zahraničné vzťahy Rektorátu UPJŠ v Košiciach ( IRO ) najneskôr do 19.2.2016. IRO do 7.3.2016 zverejní výsledky výberového konania na hlavnej stránke UPJŠ v časti Aktuality.

Pre informáciu uvádzame v nasledovných tabuľkách výšku individuálnej podpory (ubytovanie+stravné) a výšku cestovných nákladov v rámci nového programu Erasmus+:

TABUĽKA 1

SR – SKUPINY KRAJÍN – príspevok na pobytové náklady (ubytovanie+stravné) na deň v EUR na akad. rok 2015/16:

Skupina 1

Dánsko, Írsko, Holandsko, Švédsko, Spojené Kráľovstvo

Skupina 2

Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Maďarsko, Island, Taliansko, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Švajčiarsko, Turecko

Skupina 3

FYROM-Macedónsko, Nemecko, Lotyšsko, Malta, Portugalsko, Slovensko, Španielsko

Skupina 4

Chorvátsko, Estónsko, Litva, Slovinsko

TABUĽKA 2
Príspevok na cestovné náklady v EUR:

Vzdialenosť

Suma v EUR

100 – 499 km

500 – 1 999 km

2000 – 2 999 km

3000 – 3 999 km

4000 – 7 999 km

8 000 km a viac

Link na výpočet príspevku cestovných nákladov

Vzhľadom na zápisnicu č.4 zo zasadnutia vedenia UPJŠ v Košiciach / Uznesenie č. 20 zo dňa 26.10.2015, príspevok na cestovné náklady v akademickom roku 2015/2016 nebude pridelený do nasledovných krajín: Maďarsko, Poľsko, Česká republika.

Výberové kritéria:
– zvažuje sa očakávaný prínos mobility pre ďalšie aktivity programu Erasmus+  na katedre, fakulte, univerzitnom pracovisku UPJŠ.
– posudzuje sa aktivita katedry/ústavu/fakulty pri ponúkaní programu pre prichádzajúcich ako aj vysielaných študentov a zamestnancov.

Komunikácia s IRO pred nástupom na mobilitu:
Pred termínom odchodu na mobilitu dohodnutým s prijímajúcou univerzitou  donesiete na referát zahraničných vzťahov Rektorátu UPJŠ v Košiciach vyplnené nasledovné dokumenty:
– tlačivo Bankové údaje  (vyplnené a vlastnoručne podpísané)
Program výučby učiteľa – vyplnený a podpísaný Vami, kontaktnou osobou na prijímajúcej univerzite – napr. inštitucionálnym koordinátorom alebo koordinátorom daného študijného odboru a kontaktnou osobu na Vašej fakulte UPJŠ (môže to byť Erasmus koordinátor Vášho odboru).

Komunikácia s IRO po príchode z mobility:
Do 5 pracovných dní po príchode z mobility nám musíte priniesť na IRO nasledovné dokumenty:

• Certifikát o absolvovaní mobility vydaný prijímajúcou inštitúciou. Na certifikáte  musí byť uvedené meno účastníka, účel aktivity a skutočný dátum začiatku a konca mobility s uvedením odučeného počtu hodín, min. 8

Účastník je zároveň povinný po ukončení mobility vyplniť on-line správu cez EU Survey (výzva, ktorá bude obsahovať aj link na danú stránku, bude automaticky zaslaná na emailovú adresu účastníka uvedenú v Zmluve).