Slávnostné otvorenie akademického roka 2012/2013 na UPJŠ v Košiciach

prof. MUDr. Ladislav Miroosay, DrSc. vo svojom príhovore osobitne privítal na pôde našej univerzity nových prvákov a zaželal im veľa študijných úspechov. V rámci programu slávnostného podujatia bola udelená Zlatá medaila  Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pánovi Dr. Jitse P.  van Dijkovi za dlhoročnú aktívnu a úspešnú spoluprácu s UPJŠ a za rozvoj vzdelanosti a vedy v oblasti spoločenských aspektov zdravia.

Úvodom podujatia boli predstavení noví profesori našej univerzity:

Magnificencia, pán rektor ďalej odovzdal diplom doktora vied  prof. MVDr. Jánovi Mojžišovi, DrSc. Menovaný získal vedeckú hodnosť doktora lekárskych vied vo vednom odbore farmakológia, a to po úspešnej obhajobe doktorskej dizertačnej práce na tému: „Prírodné látky a ich analógy ako potenciálne protinádorové liečivá“.

Ďalej boli predstavení noví docenti:

• PhDr. Daniel Bína, PhD. v študijnom odbore 2.1.36. literárna veda
  • JUDr. Eduard Bruna, Ph.D. v študijnom odbore 3.4.7. trestné právo
  • PhDr. Miroslav Černý, Ph.D. v študijnom odbore 2.1.29. neslovanské jazyky a literatúry,
  • RNDr. Ondrej Hutník, PhD. v študijnom odbore 9.1.1. matematika
  • PhDr. Milovan Ješič, PhD. v študijnom odbore 2.1.3. dejiny filozofie
  • doc. RNDr. Zuzana Ješková, PhD. v študijnom odbore teória vyučovania fyziky
  • MUDr. Jana Kaťuchová, PhD. v študijnom odbore 7.1.7. chirurgia
  • doc. Mgr. Gabriela Kravčáková, PhD. v študijnom odbore manažment
  • doc. PhDr. Mária Mičaninová, CSc. v študijnom odbore 2.1.3. dejiny filozofie
  • MVDr. Jozef Mihalik, CSc. v študijnom odbore 7.1.2. anatómia, histológia a embryológia
  • Dr. Jacek Olszewsky, PhD. v študijnom odbore 4.1.1. fyzika
  • JUDr. Sergej Romža, PhD. v študijnom odbore 3.4.7. trestné právo
  • doc. PhDr. Marianna Sedláková, PhD.  v študijnom odbore všeobecná jazykoveda
  • doc. MUDr. Jarmila Szilasiová, PhD. v študijnom odbore neurológia
  • doc. RNDr. Vladimíra Tomečková, PhD. v študijnom odbore lekárska, klinická a farmaceutická biochémia
  • MUDr. Silvia Toporcerová, PhD. v študijnom odbore 7.1.9. gynekológia a pôrodníctvo
  • RNDr. Ivan Varga, PhD. v študijnom odbore 7.1.2. anatómia, histológia a embryológia
  • RNDr. Zuzana Vargová, Ph.D. v študijnom odbore 4.1.15. anorganická chémia

V rámci programu slávnostného otvorenia akademického roka boli takisto predstavení noví nositelia vedeckého kvalifikačného stupňa IIa, ktorý im priznala Komisia Slovenskej akadémie vied pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie zamestnancov:

• Mgr. Vladimír Komanický, PhD.
  • RNDr. Ján Košuth, PhD.
  • RNDr. Darina Petrášová, PhD.
  • MVDr. Martina Pilátová, PhD.
  • MVDr. Ladislav Strojný, PhD.
  • PharmDr. Marek Šarišský, PhD.
  • RNDr. Marcela Kajňaková, PhD.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Cenu rektora za významný prínos učiteľov a vedeckých pracovníkov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v oblasti vedy a výskumu bola udelená týmto osobnostiam našej univerzity:

• prof. RNDr. Petrovi Fedoročkovi, CSc. za vynikajúce výsledky dosiahnuté v oblasti experimentálnej onkológie pri štúdiu mechanizmov intracelulárnej signalizácie a za významný podiel na budovaní výskumnej infraštruktúry na Ústave biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach
  • Dr. h. c. mult. prof. RNDr. Alexandrovi Feherovi, DrSc. za vynikajúce výsledky dosiahnuté v oblasti fyzikálneho výskumu kondenzovaných látok pri nízkych teplotách;
  • prof. PhDr. Vladimírovi Leškovi, CSc. za významnú monografickú prácu „Philosophy of the History of Philosophy (Strong and Weak Models)“, rozvíjajúcu teóriu dejín filozofie.

Výnimočnosť slávnostných chvíľ umocnilo tanečné vystúpenie folklórneho súboru HORNÁD