Prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.

Profesor Ján Gbúr od ukončenia vysokoškolského štúdia na prešovskej Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v roku 1977 pôsobil ako asistent na tejto fakulte, konkrétne na katedre slovenského jazyka a literatúry. V roku 1986 obhájil dizertačnú prácu na tému P. O. Hviezdoslav a česká poézia, neskôr v roku 1995 sa habilitoval v odbore teória a dejiny slovenskej literatúry a v roku 2003 získal titul univerzitný profesor v odbore literárna veda.
V rokoch 1993 – 2006 pôsobil ako vedúci Inštitútu estetiky, vied o umení a kulturológie na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove.

Výraznou mierou zaslúžil o to, že integrálnou súčasťou UPJŠ v Košiciach sa v roku 2007 znova stala Filozofická fakulta (FF). Ako jej prvý dekan má veľký podiel na tom, že FF UPJŠ je od svojho vzniku významnou výchovno-vzdelávacou, vedeckou a kultúrnou inštitúciou, obsadzujúcou popredné priečky v celoštátnom hodnotení fakúlt, ako aj na postupnom dobudovávaní a modernizácii jej infraštruktúry. Má veľký podiel  na získaní grantových prostriedkov na budovanie a modernizáciu infraštruktúry fakulty.
Podieľal sa na organizácii významných kultúrnych a vedeckých podujatí na území Košického samosprávneho kraja, ktoré boli zamerané najmä na literárnu tvorbu vysokoškolákov.

Prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc. patrí medzi popredných slovenských literárnych vedcov a literárnych historikov. Vo svojej vedeckovýskumnej činnosti sa systematicky venuje obdobiu realizmu v slovenskej literatúre, patrí k popredným odborníkom v tejto oblasti.