UPJŠ podpísala zmluvu o združení s ústavmi SAV

Dňa 22.12.2011 bola uzavretá zmluva o združení medzi Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ústavom materiálového výskumu SAV v Košiciach, Ústavom experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a Ústavom geotechniky SAV v Košiciach. Zmluvné strany sa dohodli rozvíjať vzájomne prospešnú spoluprácu, ako aj zúčastňovať sa na riešení inovatívnych projektov v spolupráci  s ďalšími partnermi a tak prispievať k vedecko-výskumnému, technickému a ekonomickému rozvoju na Slovensku s cieľom budovania špičkových laboratórií, racionalizácie investičných nákladov a ich využívania. Účastníci združenia touto zmluvou zriadili spoločné pracovisko s názvom „Spoločné laboratórium transmisnej elektrónovej mikroskopie“, v skratke „SLTEM“, ktoré s  využitím transmisnej elektrónovej mikroskopie bude schopné riešiť závažné úlohy v oblasti vývoja nanomateriálov a nanotechnológií, a to najmä v súlade s aktivitami projektu Budovanie infraštruktúry Centra excelentnosti progresívnych materiálov s nano a submikrónovou štruktúrou (ITMS kód: 26220120035). Sídlom združenia  je UPJŠ, Prírodovedecká fakulta, Park Angelinum 9, Košice.

Po podpise Zmluvy a Štatútu SLTEM bolo slávnostne sprístupnené nové laboratórium, ktoré je vybavené špičkovým transmisným elektrónovým mikroskopom s urýchľovacím napätím 200kV. Mikroskop umožňuje pozorovanie detailov štruktúry živej i neživej hmoty pri zväčšení 1.5 miliónkrát a rozlíšení 0.2 nm. Navyše, mikroskop je vybavený STEM detektorom a EDX detektorom pre analýzy chemického zloženia skúmaných preparátov.

Zmluvné strany pri podpise v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UPJŠ na Park Angelinum 9 osobne zastupovali:
UPJŠ v Košiciach: prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc., rektor
ÚVM SAV v Košiciach: RNDr. Peter Ševc, CSc., riaditeľ
ÚEF SAV v Košiciach: doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc., riaditeľ
ÚGt SAV v Košiciach: Ing. Víťazoslav Krúpa, DrSc.