UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Filozofická fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Prednáška nositeľa Pulitzerovej ceny Iana Johnsona

Pozývame vás na prednášku amerického novinára, nositeľa prestížnej Pulitzerovej ceny Iana Johnsona, ktorá sa uskutoční v pondelok 3. 12. 2018 o 10.00 hod. v Historickej aule Rektorátu UPJŠ na Šrobárovej 2 v Košiciach.

Vstup na prednášku je voľný. Z dôvodu obmedzenej kapacity je potrebné sa zaregistrovať na: www.uniba.sk/johnson.

Téma prednášky: Zrod novej veľmoci (Tlmočenie prednášky do slovenčiny zabezpečené.)

Čína je momentálne druhou najsilnejšou ekonomikou sveta a významným hráčom v medzinárodnom priestore. Aké myšlienky a hodnoty stoja za jej zrodom a vzostupom? Aké sú idey a nádeje jej obyvateľov? Nositeľ prestížnej Pulitzerovej ceny Ian Johnson cestuje do Číny už 35 rokov a počas 20 rokov tam dokonca aj isté obdobie žil. Vďaka tomu lepšie chápe rozsiahle zmeny, ktorými najľudnatejší štát sveta prešiel na ceste od chudobnej krajiny k svetovej veľmoci.

Ian Johnson je americký novinár a spisovateľ, ktorý sa zameriava na spoločnosť, náboženstvo a dejiny. Takmer 20 rokov strávil v Číne ako študent a neskôr ako korešpondent pre noviny The Baltimore Sun a The Wall Street Journal. Venoval sa makroekonomike, vstupu Číny do Svetovej obchodnej organizácie a sociálnym otázkam. Ian Johnson sa vrátil do Číny v roku 2009. Momentálne píše pre viacero svetových periodík, učí a vedie postgraduálny program v Pekinskom centre a pôsobí ako poradca niekoľkých akademických časopisov a expertných skupín. Prestížnu Pulitzerovu cenu získal v roku 2001 za reportáže z Číny. Získal aj dve ceny Zámorského tlačového klubu, cenu Spoločnosti profesionálnych novinárov a Shorensteinovu novinársku cenu Stanfordskej univerzity za články o Ázii v roku 2017. Vydal tri knihy – Divoká tráva, Mešita v Mníchove a Duše Číny: Návrat náboženstva po Maovi (opisuje v nej náboženskú obnovu Číny a jej dôsledky pre politiku a spoločnosť).

Organizátori podujatia: Petit Academy, Nadácia Tatra banky a Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach.

Viac informácií nájdete na:
www.nadaciatatrabanky.sk/index.php/osobnosti-osobne/pulitzer-prize-lecture-series.

PhDr. Marián Gladiš, PhD.
Katedra slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie
Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach

Posledná aktualizácia: 04.12.2018