UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Filozofická fakulta

українська
AIS2

Mgr. Vladimír Varecha

absolvent študijného odboru masmediálne štúdiá (2013)

Populárny moderátor rozhlasovej stanice Europa 2, redaktor Telerána a „hlas“ Smotánky v TV Markíza Vlado „Láďo“ Varecha študoval na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v rokoch 2008 až 2013. Jeho štúdium na našej univerzite vraj zariadil osud. Alebo náhoda – ako dodáva s úsmevom.
„Mal som možnosť užiť si perfektných päť rokov toho najlepšieho odboru na FF UPJŠ. Aj keď som si po skončení strednej školy myslel, že už ma nič komplikované zo slovenčiny nečaká, štúdium mi dalo poriadnu facku. Ale kto chce pracovať v médiách, mal by byť zrejme takto ,prefackaný‘, lebo ak už v médiách nebudú ľudia hovoriť a písať spisovne, tak potom už nikto... Štúdium mi ponúklo možnosť spoznať rôzne zákutia mediálnych činností, zistiť podrobnosti o práci, ktorú som chcel vykonávať a, samozrejme, mnohé veci si vyskúšať a nadobudnúť skúsenosti už počas štúdia. Moje štúdium nebolo len o učení sa, ale skôr o rozvoji a kreativite, za čo ďakujem všetkým ľuďom z fakulty, ktorí túto možnosť dali mne aj mojim spolužiakom. A som presvedčený o tom, že ju dávajú študentom aj naďalej – záleží len a len na vás, ako túto možnosť využijete...“
Z Vlada mohol byť pokojne aj futbalista – v rodných Lipanoch chodil do športovej triedy, hrával za rôzne kluby v rôznych ligách a na istý čas dokonca okúsil chuť najvyššej futbalovej súťaže. To sa však zásadne zmenilo po skončení gymnázia, keď ho prijali na masmediálne štúdiá na Filozofickú fakultu UPJŠ v Košiciach. Popri štúdiu začal pracovať ako redaktor v prešovskom Korzári a vyskúšal si aj prácu v TV Košice, kde mal na starosti reláciu s hosťami z rôznych oblastí kultúry.
„V roku 2010 sme so spolužiakmi založili študentský časopis Univerzál, ktorý vychádza dodnes a verím, že na FF UPJŠ bude fungovať ešte dlho. A keďže sa mi to zdalo stále málo, dva roky som popri štúdiu pracoval aj v IRŠ – Rádio 9, kde som vysielal vždy, keď sa dalo. A dalo sa naozaj často, čo bolo pre moju budúcnosť dosť dôležité.“
Po štátniciach Vlada prijali do rádia Viva, kde ako víkendový moderátor a športový redaktor strávil šesť mesiacov. Následne sa presunul do rádia Europa 2, v ktorom je už, ako zdôrazňuje, „pekných šesť rokov“. V TV Markíza pôsobí ako hlas relácie Smotánka a redaktor Telerána, na Ťuki TV sa objavuje v relácii pre deti s názvom Výbuch.

 

Posledná aktualizácia: 19.02.2020