UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Filozofická fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Filozofická fakulta UPJŠ po šiesty raz privítala držiteľa Pulitzerovej ceny

 

Pokračujúc v tradícii návštev držiteľov Pulitzerovej ceny, aj tento rok na Filozofickú fakultu UPJŠ zavítal ďalší oceňovaný zahraničný novinár. V pondelok 3. decembra 2018 mali študenti v zaplnenej Historickej aule Rektorátu UPJŠ možnosť vypočuť si prednášku vplyvného amerického žurnalistu Iana Johnsona. Po Abigail Goldmanovej (2013), Waltovi Bogdanichovi (2014), Jamesovi Steelovi (2015), Deborah Nelsonovej (2016) a Marthe Mendoze (2017) sa stal v poradí šiestym laureátom prestížneho ocenenia, ktorého mala naša univerzita možnosť privítať na svojej pôde v rámci programu Osobnosti osobne.
     Ian Johnson, pôvodom z kanadského Montrealu, sa už 35 rokov venuje reportážam z Číny, ktorú prvýkrát navštívil ešte ako študent v roku 1984. Táto ázijská krajina bola témou aj jeho prednášky s názvom Zrod novej veľmoci. Pred publikom, zloženým najmä zo študentov Filozofickej fakulty UPJŠ, hovoril o zmenách čínskej spoločnosti a ich dôvodoch, o postupnom návrate jej obyvateľov k náboženstvu a reakcie čínskej vlády na tento fenomén. Počas prednášky spomenul aj to, ako sa ekonomický rozvoj Číny odrazil na každodennom živote a správaní obyvateľov najľudnatejšej krajiny sveta. Zdôraznil, že viaceré – často negatívne – fenomény, objavujúce sa v súčasnej čínskej spoločnosti, nie sú typické iba pre Čínu, ale stretávame sa s nimi aj v iných krajinách. Po prednáške mali prítomní priestor na otázky.
     Ian Denis Johnson (1962) je americký novinár a spisovateľ, ktorý v roku 2001 získal prestížnu Pulitzerovu cenu za reportáže o perzekúciách členov duchovného hnutia Fa-lun Kung v Číne. V tejto krajine pôsobil takmer dvadsať rokov, najprv ako študent a neskôr ako korešpondent pre denníky The Baltimore Sun a The Wall Street Journal. Vo svojich reportážach sa venoval ekonomickej a sociálnej problematike. V súčasnosti pôsobí najmä v Nemecku a naďalej píše pre viaceré svetové periodiká.

Text a fotografie:
Michal Rodziňák, študent masmediálnych štúdií


Posledná aktualizácia: 04.12.2018