UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Uskutočnil sa prvý Medzinárodný česko-slovenský kongres regionálnej anestézie v Košiciach

    V piatok 22. septembra 2017 sa na Ústave anatómie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach uskutočnil v poradí už jedenásty Košický kurz regionálnej anestézie, ktorý zorganizovala I. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny spoločne s Ústavom anatómie UPJŠ LF za účasti špičkových európskych odborníkov v regionálnej anestézii. Následne sa v sobotu 23. septembra v hoteli Double Tree by Hilton konal prvý Medzinárodný česko-slovenský kongres pripravený v spolupráci s Európskou spoločnosťou regionálnej anestézie (ESRA). Tejto oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny nebolo u nás dosiaľ venované žiadne podujatie takéhoto významu - jednalo sa o historicky prvý a zároveň „inauguračný“ kongres venovaný regionálnej anestézii pod hlavičkou ESRA, ktorej členom sa Slovensko stalo iba minulý rok.
    Ústrednou témou kurzu regionálnej anestézie boli periférne nervové bloky a umŕtvenie trupu a končatín bez použitia celkovej anestézie a jeho súčasťou boli prednášky i praktické nácviky na modeloch ľudských tiel a kadáveroch v pitevni na Anatomickom ústave UPJŠ LF na Šrobárovej ulici. Lektormi boli viacerí špičkoví odborníci s praktickými zahraničnými skúsenosťami. Workshop pozostával z veľkej časti praktických nácvikov významu jednotlivých anatomických štruktúr pre vykonávanie úspešných a bezpečných postupov v regionálnej anestézii.
    Mimoriadny bol kongres regionálej anestézie, aký sa na Slovensku a v Česku dosiaľ nerealizoval a zišli sa na ňom elitní rečníci v danej oblasti z oboch krajín i celej Európy. Preberali sa na ňom atraktívne témy súvisiace s využitím regionálnej anestézie pre operácie veľkých kĺbov, ktoré podstupuje množstvo pacientov. Zaujímavou témou bola regionálna anestézia v pôrodníctve, kde je v prípade nutnosti uvedenia rodičky do celkovej narkózy možné urobiť rôzne blokády na zmiernenie pooperačnej bolesti. Prezentované boli techniky centrálnych a periférnych blokov u detských pacientov a anestézia pri rôznych špeciálnych situáciách, napríklad jej využitie v úrazovej chirurgii. Hovorilo sa aj o výhodách takzvanej pacientom kontrolovanej analgézie, pri ktorej si pacient sám dávkuje lieky špeciálnou pumpou priamo do žily a samostatnou kapitolou bola edukácia anestéziológov.
 

    Tlačová správa

 


Posledná aktualizácia: 26.09.2017