UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
AIS2

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ informovali o rakovine semenníkov a prostaty

    Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovali v sobotu 18. novembra 2017 tretí ročník osvetovej akcie MOVEMBER, ktorou napomohli k šíreniu informovanosti o rakovine semenníkov a prostaty u návštevníkov nákupného centra Aupark v Košiciach. Akcia Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice sa konala v čase medzi desiatou a osemnástou hodinou a jej symbolom boli mužské fúziky. Na organizácii Movembra 2017 sa podieľalo 20 medikov, ktorí prekonali vlaňajší rekord v počte oslovených mužov.
    „Je skvelé, že si nechalo od nás poradiť až 523 mužov, čo je viac ako vlani a dokonca dvakrát viac než predvlani. Okoloidúcim pánom sme sa snažili vysvetliť možnosti prevencie mužských rakovinových ochorení, k čomu výrazne prispieva jednoduché samovyšetrovanie semenníkov. K dispozícii sme mali model semenníkov, na ktorom si páni skúšali nahmatať patologickú hrčku a trénovali správny postup. Hlavným cieľom tejto akcie bolo ukázať im, že starostlivosť o mužské zdravie nie je žiadne tabu a malo by byť súčasťou ich každodenného života,“ hovorí organizátorka podujatia, študentka 4. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Lule Tomiq.
    Študenti počas akcie oslovili aj viacero cudzincov a informácie týkajúce sa mužov zaujímali aj niektoré ženy. Zo známych osobností sa nechal inštruovať tanečník Erik Ňarjaš. Akcia bola aj pre samotných študentov dosť emotívna, pretože sa počas nej mohli rozhovárať s viacerými mužmi, ktorí sa priznali, rakovina semenníka alebo prostaty významne zasiahla do ich životov...


Tlačová správa


Posledná aktualizácia: 20.11.2017