UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
AIS2

Medici si pripomenuli Svetový deň boja proti AIDS v predstihu

      Svetový deň boja proti AIDS si študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach pripomenuli už v predstihu. V stredu 29. novembra 2017 zorganizovali osvetovú akciu nazvanú World AIDS Day, počas ktorej na fakultách Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a na študentských internátoch informovali spolužiakov, ale aj pedagógov a iných zamestnancov univerzity, o tomto závažnom ochorení a snažili sa tiež búrať predsudky voči ľuďom nakazeným HIV.
     „Preventívne podujatie Spolku medikov mesta Košice bolo zamerané na informovanie mladých ľudí ohľadom problematiky HIV a vzniku AIDS. Vysvetľovali sme im, čo ochorenie predstavuje, ako sa prenáša a aké sú jeho následky. Okrem poskytovania informácií sme rozdávali aj informačné materiály a kondómy,“ hovorí študent 3. ročníka UPJŠ LF Adam Nedoroščík.
      Informačné stánky boli k dispozícii na Lekárskej, Prírodovedeckej, Právnickej a Filozofickej fakulte medzi 8. a 13. hodinou a následne od 14. do 18. hodiny pokračovalo podujatie na študentských internátoch na Medickej 4. Do akcie sa zapojilo 11 medikov, ktorí oslovili na piatich stanoviskách asi osemsto ľudí. Medici pripli každému okoloidúcemu červenú stužku ako symbol Svetového dňa boja proti AIDS, ktorý sa 1. decembra pripomína už od roku 1988. Svoje vedomosti o nebezpečnom ochorení si mohli záujemcovia pri informačných stánkoch overiť vyplnením dotazníka s otázkami smerovanými na prejavy a prenos ochorenia.
      „Dotazník vyplnilo celkovo 514 osôb a pri ich vyhodnocovaní sa zistilo, že  ľudia mimo lekárskeho prostredia stále nemajú dostatok informácií – napríklad sa domnievajú, že sa vírus HIV prenáša aj slinami, čo nie je pravda a naopak, môže sa prenášať materským mliekom, preto by HIV pozitívne ženy nemali dojčiť. Preto sme radi, že sa nám už tradičné preventívne podujatie organizované na študentských internátoch tento rok podarilo rozšíriť aj na fakulty UPJŠ,“ poznamenáva Adam Nedoroščík.

 

    Tlačová správa
 


Posledná aktualizácia: 07.12.2017