UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Naša študentka štartovala na olympijských hrách

    Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach nielenže úspešne pripravuje na svoje budúce povolanie lekárov, ošetrovateľov, fyzioterapeutov a verejných zdravotníkov, ale medzi jej študentmi sa nájdu aj úspešní športovci. Na Zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu štartovala aj slovenská lyžiarka Barbara Kantorová, ktorá je študentkou študijného programu Fyzioterapia na UPJŠ LF. Prvá olympionička študujúca na našej fakulte súťažila celkovo v piatich disciplínach. V obrovskom slalome žien umiestnila v konečnom poradí na 41. mieste, v slalome žien na 34. mieste, v super-G na 35. priečke, v zjazde na 29. priečke a v alpskej kombinácii skončila osemnásta. Pri kvalifikácii na tímovú súťaž v závere olympiády si však na tréningu vážne zranila koleno, čo ju vyradilo nielen z posledného preteku, ale aj z ďalších štartov na iných lyžiarskych podujatiach v tejto sezóne.
 
    Dekan Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. je na slovenskú reprezentantku hrdý a jej kariéru ako vášnivý lyžiar pozorne sleduje. „Účasť na olympiáde je pre každého športovca veľká česť a mňa nesmierne teší, že na olympiáde v Pjongčangu mohla súťažiť aj naša študentka. Veľmi som jej držal palce, aby aj pod veľkým tlakom, akým je štart na takomto športovom podujatí, a na náročnej trati, zalyžovala čo najlepšie,“ hovorí  prof. MUDr. Daniela Pella, PhD., podľa ktorého Barbara síce nedosahuje časy a výsledky ako napríklad Petra Vlhová, či Veronika Velez-Zuzulová, ale aj tak sa skláňa pred tým, čo dosiahla.
    „Okrem toho, že patrí do slalomárskej elity sveta, je aj veľmi úspešnou študentkou. Dokázať robiť na vrcholovej úrovni dve veci súčasne, je nesmierne náročné a preto jej výkon netreba hodnotiť len ‚cez sekundy‘. Sám ako veľký milovník lyžovania viem, že čím častejšie človek prejde istú trať, o to je jazda istejšia a rýchlejšia. Popri štúdiu má toho času Barbara oveľa menej. Dostať sa medzi elitu je snom nielen každého športovca, ale aj učiteľa, či vedca, alebo lekára. Barbara tam je - a obrazne povedané, keby študovala napríklad v USA, patrila by medzi ‚ozdoby fakulty‘. Preto si ju dovolím takto charakterizovať aj ja,“ dodáva dekan Lekárskej fakulty UPJŠ prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.

    Pobyt športovcov v Pjongčangu v prvých dňoch sťažovali poveternostné podmienky. „Teplomer ukazoval mínus 25 stupňov, pocitová teplota bola kvôli vetru o desať stupňov nižšia. Bolo to na hrane vôbec vyjsť v takomto počasí von, nieto ešte pretekať. Sneh tam bol celkom iný, ako na európskych svahoch, veľmi agresívny, mal tendenciu vyhadzovať pretekára z dráhy, preto sme sa s ním museli v prvých dňoch zoznámiť,“ hovorí Barbara Kantorová. Viaceré štarty, ktoré mala v začiatku absolvovať, boli kvôli silnému vetru či sneženiu preložené, pričom presúvanie a odsúvanie termínov pretekov rozhadzovalo program športovcov a bolo náročné na prípravu i psychiku. Preto sa na každý svoj reálny štart veľmi tešila. 
    „Kopec pri obrovskom slalome bol dosť náročný a trať nebola najlepšia, jazda si vyžadovala sústredenie od začiatku do konca. Následný slalom mi dopadol lepšie - rozostavenie brán bolo veľmi príjemné a kompenzovalo tak sám o sebe náročný svah, a trať na super-G bola vynikajúca, takže človek si mohol doslova užiť jazdu. Aj keď moje jazdy neboli také optimálne, ako by som si želala, mám z toho celého vcelku dobrý pocit. Pravdou je, že každý športovec, pokiaľ nezíska vytúženú medailu, vždy skonštatuje, že to mohlo byť aj lepšie. No keď sa pozriem na vec s nadhľadom a zvážim všetky okolnosti, vrátane odlišných podmienok pre rôznych športovcov, som viac-menej spokojná, aj keď som nepodala svoj najlepší výkon. Hlavne slalomy som šla dosť na istotu, pretože som nechcela vypadnúť z trate, čo sa stalo viacerým pretekárom,“ komentovala Barbara.
    Záver olympiády však pre Popradčanku študujúcu na našej fakulte nebol najšťastnejší. Po tom, čo absolvovala päť súťažných disciplín sa 23. februára zranila pri tréningu a kvalifikácii na tímovú súťaž.  Vážne poranenie kolena ju definitívne vyradilo nielen z posledného preteku, ale aj z ďalších štartov v tejto sezóne. Kórejskí lekári konštatovali, že má potrhané dva kolenné väzy, čo by znamenalo minimálne polročnú prestávku v športovej kariére, prvé závery vyšetrení po návrate domov však zneli priaznivejšie, preto Barbara verí, že sa k lyžovaniu vráti podstatne skôr.
    Našu študentku teší, že svojou účasťou na olympiáde opätovne prispela k zviditeľneniu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej Lekárskej fakulty. Ako poznamenala, „je dosť náročné absolvovať vysokoškolské štúdium a popri tom profesionálne športovať, no vďaka ústretovosti vedenia fakulty a pedagógov sa mi to darí.“
     Na Lekárskej fakulte študuje Fyzioterapiu - tento odbor jej je kvôli športovej aktivite veľmi blízky a je všeobecne úzko spätý so športom i pohybom všeobecne. „Som presvedčená, že mi toto štúdium využitím rozsiahlych znalostí z anatómie a fyziológie pomôže nielen v mojej športovej kariére, ale tiež, že v budúcnosti dokážem spojiť svoje športové skúsenosti s odborným pohľadom a pomáhať tak ľuďom s pohybovými ťažkosťami či radiť iným športovcom. A zvlášť teraz po úraze využijem niektoré získané poznatky v praxi,“ podotkla.


Posledná aktualizácia: 02.03.2018