UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Vydarený tretí ročník Pohára dekana UPJŠ LF v slalome


    V sobotu 10. marca 2018 sa uskutočnil v SKI CENTRE BAČOVA ROVEŇ vo Vyšnej Boci – Malužiná (Nízke Tatry) Pohár dekana Lekárskej fakulty UPJŠ v slalome pre lyžiarov a snowboardistov. Veľký priaznivec bieleho športu dekan prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. pripravil pre študentov, zamestnancov a priateľov Lekárskej fakulty UPJŠ už tretí ročník tohto podujatia. Zúčastnilo sa ho sedem desiatok účastníkov, prevažne študentov, z ktorých bolo 11 zahraničných a vyše 30 slovenských.

    Vydarená akcia na snehu začala podvečer v piatok 9. marca, kedy sa mohli lyžiari a snowboardisti rozlyžovať. Na svahu sa večer uskutočnilo stretnutie aj ďalších účastníkov, ktorí venovali pietnu spomienku so zapálenými sviečkami zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine a vyjadrili podporu aktivite „Postavme sa za slušné Slovensko“. Nasledovalo organizačné stretnutie a dôležité pokyny týkajúce sa samotnej súťaže, ktorá sa konala na druhý deň.
    Ráno pred pretekom si súťažiaci mohli prehliadnuť trať, ktorá bola pomerne náročná a pripravená profesionálom na úrovni Svetového pohára so zobrazenou časomierou a vizualizáciou mien. Súťažilo sa dvojkolovo v štyroch kategóriách a pretek bol moderovaný. Niektorí ho brali smrteľne vážne, slabší lyžiari a snowboardisti sa zas prišli zabaviť a súťaž sa nezaobišla ani bez pádov - našťastie viac komických než tragických... Víťazi si odniesli okrem medailí aj krásne trofeje a rôzne lyžiarske potreby. Ceny im odovzdali spolu s dekanom UPJŠ LF známe osobnosti. Lyžiarkam z Lekárskej fakulty spevák skupiny No Name Igor Timko, mužom olympionička Barbara Kantorová – študentka našej fakulty, v kategórii priateľov UPJŠ LF Tomáš Žampa starší, otec slovenských reprezentantov v lyžovaní Adama a Andreasa, zatiaľ čo snowboardistom gratulovala prodekanka Silvia Timková.

    Po vyhlásení výsledkov nasledovala celodenná lyžovačka a po nej večerný spoločenský program, počas ktorého sa mohli prítomní zabaviť pri výbornom kvíze a overiť si vedomosti z oblasti spoločenského života, verejného diania, kultúry a športu. Zápolilo v ňom sedem súťažných tímov po 4-6 členov, pričom každý účastník si nakoniec odniesol nejakú odmenu - členovia víťazného družstva samozrejme najzaujímavejšiu.
    Medzi účastníkmi trojdňového podujatia nechýbali ani členovia vedenia - prodekani MUDr. Silvia Timková, PhD. a prof. MUDr. Viliam Donič, CSc.  a viacerí pedagógovia, okem iných prednostka Ústavu anatómie doc. MUDr. Ingrid Hodorová, PhD., prednosta Kliniky neonatológie MUDr. Peter Krcho, PhD. a prednosta Ústavu lekárskej informatiky doc. Ing. Jaroslav Majerník, PhD. Zanietení lyžiari a snowboardisti si mohli užiť sneh ešte aj v nedeľu a počasie bielemu športu prialo, aj keď teploty sa pohybovali trochu nad nulou. Celý víkend sa niesol v športovom a priateľskom duchu, aj keď nechýbal ani adrenalín a napätie, predovšetkým u tých súťaživejších. Cieľom však nebolo iba zmerať si sily, ale hlavne zašportovať si, oddýchnuť, pobaviť a vzájomne sa spoznať. Ktorí pretekári sa nakoniec radovali z medailí? VÍŤAZI

    A ako hodnotí podujatie jeho organizátor dekan UPJŠ LF prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.?

    „Sľubovali sme našim študentom a zamestnancom svetovú lyžovačku, čo znelo možno trochu nadnesene a každý si pod tým mohol predstavovať čosi iné. Verím, že nakoniec nikto nebol sklamaný, pretože trať nám postavil špičkový lyžiarsky tréner Tomáš Žampa, s ktorým sme mali možnosť hovoriť aj o tom, ako to vyzerá na skutočných pretekoch Svetového pohára. Našu akciu nakoniec pochválil, čo nás samozrejme veľmi teší, aj keď výkony lyžiarov boli pochopiteľne rôzne – súťažiť mohli tak skúsení lyžiari, ako aj začiatočníci... Som veľmi rád, že naše pozvanie na akciu prijali aj také lyžiarske osobnosti, ako Filip Rzepecki, ktorý súťažil v jednej súťaži v Svetovom pohári s Henrikom Kristoffersenom z Nórska, ktorý je aktuálne druhým najlepším slalomárom sveta. To, že tento sympatický Poliak aktuálne nevedie svetové rebríčky, je zapríčinené iba tým, že mal ťažký úraz, ktorý ho vyradil zo svetových súťaží. No aj vďaka jeho prítomnosti je slovné spojenie ‚svetová lyžovačka' určite na mieste. No a ako inak, v kategórii priateľov fakulty ukázal všetkým chrbát a zvíťazil s viac než desaťsekundovým náskokom pred druhým v poradí," hovorí prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.
   Dekana Lekárskej fakulty UPJŠ potešila aj prítomnosť našej študentky Barbary Katorovej, ktorá ešte niekoľko dní predtým chodila kvôli úrazu na zimnej olympiáde v Pjongčangu s barlami. „Barbara bola ďalšou ozdobou nášho podujatia a veľmi si cením, že napriek zdravotným komplikáciám dodržala svoj sľub prísť na náš pohár medzi spolužiakov a mne osobne urobila veľkú radosť nečakaným a krásnym darčekom – svojim štartovným číslom z olympiády. Venovala mi ho ako uznanie za zorganizovanie súťaže pre študentov a zamestnancov a bola to pre mňa naozaj tá najcennejšia trofej a odmena... Dôkaz, že sa tieto preteky oplatí robiť," poznamenal dekan Pella, ktorý sa teší z vydarenej akcie, pričom oceňuje  nielen športový zápal študentov, ale aj kultúrnu večernú zábavu, ktorú spestrili zaujímavým vedomostným kvízom. „Podujatie splnilo svoj účel, spojiť šport s oddychom a zábavou," dodal.
 


Posledná aktualizácia: 17.03.2018