UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Študenti vyučovali v Škole zdravia deti aj dospelých

    Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovali v sobotu 7. apríla 2018 v čase od 10. do 18. hodiny v košickom Auparku tretí ročník Školy zdravia. Šlo o preventívnu akciu pre širokú verejnosť realizovanú v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zameranú na rôzne oblasti zdravia. V šiestich infostánkoch informovali medici návštevníkov nákupného centra o rôznych témach týkajúcich sa zdravého životného štýlu a prevencie, pričom si mohli overiť nielen niektoré svoje zdravotné parametre, ale aj vedomosti.  
    Do akcie sa zapojilo 37 študentov všeobecného lekárstva a dvaja študenti zubného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ, ktorí sa venovali stovkám návštevníkov v infostánkoch nazvaných Zdravie v číslach, Nemocnica u medvedíka, Prvá pomoc, Antitobacco, Dobrák od kosti a Zdravý úsmev. Najväčší záujem z ich strany bol o „Zdravie v číslach“, kde si nechalo odmerať krvný tlak 170 a pomer tuku a svalstva prístrojom okolo 250 ľudí. „Záujem zistiť z kvapky krvi hladinu cukru a cholesterolu malo vyše 270 ľudí. Hodnoty glykémie mali poväčšine fyziologické, no u niektorých boli mierne zvýšené – v takýchto prípadoch sme návštevníkom poradili, ako sa dá cukor v krvi znížiť a upozornili ich na možné riziká,“ hovorí jedna z organizátoriek Školy zdravia Anna Jenčová, študentka 3. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
    „Je potešujúce, že až 217 ľudí si chcelo obohatiť svoje poznatky o podaní prvej pomoci a ochotne si vyskúšali na figurínach správnu techniku kardiopulmonálnej resuscitácie. Bolo pre nás veľkým prekvapením, že o toto stanovište nemali záujem iba dospelí, ale aj veľa detí, ktoré vedeli podať prvú pomoc často krát lepšie ako ich rodičia. Okrem oživovania sme im poradili, čo robiť s človekom v bezvedomí a tiež ako ošetriť rôzne poranenia,“ hovorí štvrtáčka Lucia Hanušínová, vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice, ktorý podujatie organizoval.


    Tlačová správa
 

 


Posledná aktualizácia: 10.04.2018