UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Lekárska fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Lekársku fakultu navštívili účastníci detskej univerzity

    V utorok 10. júla 2018  navštívilo Lekársku fakultu UPJŠ 47 žiakov základných škôl. Účastníkov projektu Univerzita bez hraníc na UPJŠ v Košiciach privítala na pôde Lekárskej fakulty prodekanka MUDr. Silvia Timková, PhD. a koordinátorka podujatia RNDr. Jaroslava Oravcová. Deti sa v úvode dozvedeli niečo o najstaršej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorá v tomto roku oslavuje 70-te výročie svojho vzniku i to, aký zaujímavý program si pre ne pripravili jej pracovníci a na čo sa môžu počas dňa tešiť.
    Dopoludnia sa v troch skupinách vystriedali na troch pracoviskách. Na Ústave ošetrovateľstva sa venovali zdravej životospráve a zloženiu správneho jedálnička počas aktivity NAUČ SA HRAVO AKO JESŤ ZDRAVO. Dozvedeli sa o význame bielkovín, cukrov a tukov pre ľudský organizmus aj to, ktoré jedlá sú najvhodnejšie na raňajky, obed a večeru a prečo by sme sa naopak niektorým jedlám či potravinám mali radšej vyhnúť.
    Na Ústave lekárskej a klinickej mikrobiológie sa účastníci detskej univerzity vďaka téme „PARAZITY: PAMÄTAJ, ŽE NIE SI NIKDY SÁM“ zoznámili s našimi vnútornými a vonkajšími neželanými návštevníkmi, ktoré si mohli pozrieť v pripravených preparátoch, alebo tie menšie - ako je blcha, voš a kliešť - aj pod mikroskopom. Azda najviac deti prekvapila informácia, že pásomnica môže v čreve človeka dorásť až do dĺžky 15 metrov a že niektoré vnútorné parazity môžu byť aj telu prospešné a experimentuje sa s ich využitím pri liečbe alergií...
    Na Ústave experimentálnej medicíny sa zas dozvedeli niečo o pipetovaní a učili sa za pomocí pipiet odmerať a preniesť potrebné množstvo tekutiny zo zásobnej banky. V rámci KREATÍVNEJ ŠKOLY PIPETOVANIA tiež pipetovali do mriežok rôznofarebné kvapaliny a vytvárali zaujímavé obrázky ako zvieratká, či svoje meno.
    Po dobrom obede čakal deti popoludňajší program nazvaný ZDRAVÉ ZÚBKY PO CELÝ ŽIVOT. Aktivita bola zameraná na poskytnutie informácie o význame a stavbe ľudského chrupu a praktický nácvik dentálnej hygieny. Pracovníci I. stomatologickej kliniky a študenti zubného lekárstva hovorili deťom o ochoreniach ústnej dutiny, ktorým sa dá často predísť dodržiavaním hygienických zásad. Nakoniec si účastníci detskej univerzity trénovali správnu techniku čistenia zubov so zubnými kefkami Curaprox, ktoré dostali ako darček.
    Deň strávený na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach bol pre žiakov, ktorí sa počas letných prázdnin rozhodli sadnúť do školských lavíc a niečo zaujímavé sa naučiť, zábavný i poučný zároveň. Detská vrava a zvedavé otázky naopak spestrili letný deň jej pracovníkom, ktorí sa pre deti snažili pripraviť pútavý program a predovšetkým ich zabaviť.


Posledná aktualizácia: 17.07.2018