História kliniky

Zakladateľom a prvým prednostom Internej kliniky a vedúcim Katedry vnútorného lekárstva na novozaloženej Lekárskej fakulte v Košiciach bol prof. MUDr. František Pór.

Prof. Pór (1899-1980) po promócii pôsobil najskôr ako internista v Prahe, neskôr na Slovensku a od roku 1945 v Košiciach. V roku 1961 sa stal univerzitným profesorom vnútorného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde pôsobil až do svojej smrti. Po druhej svetovej vojne prof. Pór na Východnom Slovensku vykonal priekopnícke dielo v odbore vnútorné lekárstvo. Okrem vedecko-výskumnej činnosti sa venoval budovaniu ďalších odborov vnútorného lekárstva na Internej klinike v Košiciach (kardiológii, nefrológii, hematológii, reumatológii, gastroenterológii a iným). Treba zdôrazniť, že prof. Pór založil na Východnom Slovensku internistickú školu v pravom slova zmysle. I. internú kliniku viedol v rokoch 1948-1971.

Prof. MUDr. Mikuláš Takáč, DrSc. (1927-1999) bol nasledovníkom prof. Póra. Bol všestranným internistom, ale najviac sa venoval kardiológii. Študenti medicíny ešte aj v súčasnosti siahajú po jeho detailneprepracovanej Propedeutike vnútorného lekárstva. I. interná klinika (neskôr premenovaná na IV. internú kliniku) pod vedením prof. Takáča predstavovala základné pracovisko vnútorného lekárstva v Košiciach. Prof. Takáč so spolupracovníkmi založili v roku 1979 štvorlôžkovú koronárnu jednotku, čím významne prispeli k zníženiu včasnej nemocničnej mortality pacientov s akútnymi koronárnymi syndrómami a k všestrannému rozvoju kardiológie v regióne počas rokov 1971-1990, keď viedol IV. internú kliniku. Modernizovaná Jednotka intenzívnej koronárnej starostlivosti IV.internej kliniky pomenovaná po prof. Takáčovi starostlivosti v súčasnosti pracuje na 8 lôžkach akútnej a 9 lôžkach intermediárnej starostlivosti.

V rokoch 1990-1997 viedol kliniku prof. MUDr. Miroslav Mydlík, DrSc. Prof. Mydlík sa zaslúžil v roku 1972 o založenie prvého dialyzačného strediska v regióne. Počas svojho funkčného obdobia sa zaslúžil o ďalší rozvoj nefrológie. V rokoch 1997-2000 viedol IV. internú kliniku na pozícii prednostu doc. MUDr. Jozef Gonsorčík, CSc., ktorý na klinike ďalej rozvíjal kardiológiu a zaviedol niekoľko metód neinvazívnej kardiológie.

Od roku 2000 je prednostom IV.internej kliniky UPJŠ LF a UN L. Pasteura Košice prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD. Hlavným odborným zameraním kliniky pod vedením prof. Tkáča je oblasť diabetológie, lipidológie a angiológie, ktorá je zameraná na problematiku tzv. „diabetickej nohy“, pričom založil vynikajúco vybavené diagnostické vaskulárne laboratórium. V oblasti výskumu sa zameriavala výskumná skupina prof. Tkáča na oblasť vzťahov medzi diabetom a aterosklerózou. V posledných rokoch sa výskum zameriava na vplyv génových polymorfizmov na rozvoj diabetes mellitus 2.typu, komplikácií cukrovky, farmakogenetiku perorálnych antidiabetík a transláciu špičkového vedeckého výskumu do klinickej praxe. Početné publikácie v impaktovaných časopisoch radia pracovisko medzi najkvalitnejšie pracoviská klinického výskumu na Slovensku.

IV. interná klinika v súčasnosti na 60-tich lôžkach vykonáva komplexnú liečebnú starostlivosť v oblasti celej internej medicíny. Na klinike prebieha pregraduálna výučba študentov medicíny, doktorandské štúdium v odbore vnútorné choroby a špecializačná príprava lekárov v rámci Lekárskej fakulty UPJŠ. IV. interná klinika patrí medzi jedno z troch pracovísk na Slovensku garantujúcich špecializačnú prípravu lekárov v odbore Vnútorné lekárstvo a Diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy. Klinika svojim personálnym zložením pokrýva špecializačné odbory diabetológie, endokrinológie, kardiológie, angiológie, gastroenterológie, reumatológie, hematológie, geriatrie, nefrológie, imunológie a alergológie a klinickej onkológie.