UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH

Botanická záhrada
українська
AIS2

Oddelenie tropickej a subtropickej flóry

Naše skleníky poskytujú návštevníkom celoročnú príležitosť oboznámiť sa s väčšinou tropických a subtropických úžitkových rastlín a pokochať sa exotickou krásou kvitnúcich orchideí a bohatej zbierky kaktusov.

Pestovanie i šľachtenie orchideí má v našej Botanickej  záhrade vyše 30-ročnú tradíciu. V zbierkach sa nachádza okolo 150 druhov, 100 kultivarov orchideí a pokračuje sa v intenzívnom šľachtení rodov Vanda a Phalaenopsis.

Vstupný skleník ponúka pohľad na majestátne palmy rodu Phoenix a Trachycarpus, pestrofarebnosť kvitnúcich lián Bougainvillea, subtropických ibištekov čínskych, stromovitého durmanu z Mexika a žltých súkvetí Pachystachis lutea v podraste. Tri druhy araukárií a podokarpus sú predstaviteľmi tropických ihličín, Eucalyptus a Grevillea predstaviteľmi austrálskych drevín. Psidium cattleyanum a anony, z čeľade myrtovitých rastlín, a granátovník (Punica granatum) sú menšie ovocné stromy alebo kry pestované v subtrópoch.

V najvyššej časti skleníkov dominujú mohutné banánovníky, kubánska palma kráľovská (Roystonea regia) a najvyššia bambusová tráva Dendrocalamus giganteus, s hrúbkou stebla do 25 cm. Persea americana – avokádo - (príbuzná vavrínu), Eugenia africana, Spondias dulcis, Tamarindus indica sú tropické dreviny s jedlými plodmi.

 

Pri prechádzke okolo bazénov s tropickými leknami možno obdivovať farebnú a tvarovú rozmanitosť súkvetí a plodov bromélií a sýto ružové kvety medinily nádhernej. Krásou a nezvyčajnosťou vynikajú aj kvety niektorých lián: mučenky strapcovitej, Stephanotis floribunda, Mandevila, Aristolochia. Na kakaovníku po väčšine roka zrejú zlatožlté plody, plody Averrhoa carambola sú menej známe, ale tiež atraktívne. Cukrová trstina, ryža siata a šáchor pravý (Cyperus papyrus) patria vlastne medzi trávy. Najdekoratívnejšie sú v tejto časti skleníkov viaceré druhy cykasov, vekom a rozmermi vyniká C. rumphii.

figovníkZvlášť sú sústredené subtropické úžitkové rastliny ako sú figovník (Ficus carica), rohovník (Ceratonia siliqua) s plodmi známymi ako svätojánsky chlieb, oliva (Olea europea), aka ovocná (Feioia sellowiana), kvajáva (Psidium gvajáva), Diospyros kaki, rajčiakovec (Cyphomandra betacea) a predovšetkým rôzne druhy a kultivary citrusov.

Skleník so sukulentnými rastlinami priblíži návštevníkom svet kaktusov južnej a strednej Ameriky. Kaktusy sú zoskupené podľa rodov, predstavujú ukážku z našej bohatej zbierky. V strede skleníka sa až po strop vypínajú stĺpovité cereusy. Kaktusy sú v expozícii spestrené sukulentnými rastlinami z iných čeľadí.

V ďalších častiach skleníkov rastú vo voľnej výsadbe skupiny stromovitých fikusov, palmy z rodu Areca, Caryota a Howeia. Spomedzi druhov, ktoré poskytujú jedlé plody, tu možno nájsť papáju (Carica papaya) a Eriobotria japonica. Za sklom si možno prehliadnuť niekoľko zástupcov hmyzožravých rastlín (rosičky, tučnice, mucholapky a saracénie), vyžadujúce pre svoj zdarný vývin vysokú vzdušnú vlhkosť. Pre obdivovateľov bonsajov je vystavená skupina “miniatúrnych” izbových drevín.

Posledná aktualizácia: 26.05.2020