Prejsť na obsah

Anotácia

2minút, 55sekúnd

Svet na začiatku 21. storočia stojí pred mnohými výzvami o ďalšom smerovaní národov, štátov a spoločnosti vôbec.

Slovensku ako samostatnému štátu sa naplnilo 1. májom 2004 úsilie o začlenenie do integrujúcej sa Európy a tak už dnes vystupuje ako subjekt, ktorý mal svoju minulosť, má svoju prítomnosť a bude mať aj svoju budúcnosť. Ostáva iba optimisticky veriť tomu, že Slovensko bude obohatením multikultúrneho obrazu novej Európy. Pri rozdelení sveta na suverénne štáty je multikulturalizmus jediným možným priblížením k myšlienke všeľudského zjednotenia. Vytvára priestor, v ktorom je v princípe miesto pre každého, nech by pochádzal z ktorejkoľvek časti sveta a akejkoľvek kultúry.

Pre rozvoj modernej demokratickej spoločnosti, ktorú predpokladá projekt Európskej únie, je dôležitá reflexia viacerých pojmov a problémov, ktoré sa viažu na európsky integračný proces. Vraj integračné procesy nie sú v dejinách výnimočným javom. Avšak dnes Európa realizuje jedinečný experiment v histórii ľudstva: vytvorenie nadnárodného sociokultúrneho systému na základe slobodného a cieľavedomého rozhodnutia subjektov, ktoré tento systém vytvárajú. „Smerovanie ľudstva od spájania rodov, kmeňov a štátov k čoraz vyššej organizovanosti je nezadržateľný historický trend. Avšak zjednocovanie Európy je v istom zmysle unikátnym javom“ Integračné procesy majú svoju rovinu nielen politickú, ekonomickú, ale aj kultúrnu a spoločenskovednú. Sú predmetom politicko-právnej, ekonomickej, sociologickej a etickofilozofickej reflexie. Pri týchto integračných procesoch významnú úlohu zohráva komplexný pohľad, do ktorého zapadajú nielen uvedené ekonomické, politické, sociálno-kultúrne, ale aj právne aktivity.

Európsky integračný proces predpokladá u subjektov jeho realizácie okrem požadovanej technologickej, ekonomickej, politickej, etickej, environmentálnej, sociálnej, aj adekvátnu právnu kultúru a to na rôznych úrovniach a sférach jej existencie v danej spoločnosti. Úroveň práva a právnej kultúry každého subjektu danej spoločnosti je prejavom vysokej kultúrnosti fungovania otvorenej demokratickej spoločnosti a právneho štátu.

Tento zborník, ktorý je súčasťou výstupu z grantového projektu VEGA 1/0325/08 „Sociokultúrne determinanty tvorby a pôsobenia práva v európskom právnom priestore“ predstavuje práce jednotlivých riešiteľov čiastkových úloh daného projektu.

 

Predpokladaný prínos príspevkov riešiteľov daného projektu spočíva v

  • reflexii svetových globalizačných a európskych integračných procesov z hľadiska ich vplyvu na miesto, úlohu a význam tvorby a pôsobenia práva ako súčasti kultúry otvorenej demokratickej postmodernej spoločnosti;
  • v analýze sociokultúrnych a antropologických aspektov formovania a fungovania práva a právnej kultúry v spojitosti s iniciatívami v rámci európskeho integračného procesu;
  • v určení miesta a významu sudcovskej tvorby práva v európskom type právnej kultúry;
  • v predstavení a zhodnotení významu tvorby práva orgánmi EÚ pre legislatívny proces v SR;
  • v tvorivom spracovaní a uvedení novej vednej a učebnej disciplíny v rámci pedagogicko-vzdelávacieho procesu pre právnikov pod názvom – Úvod do antropológie práva.

 

Zostavovateľ

<<


Študuj na UPJŠ