UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH - Prírodovedecká fakulta

українська
Web stránka
Telefónny zoznam
AIS2

Vedec z PF UPJŠ sa stal členom tímu expedície Antarktída 2017

Vedecká trinásťčlenná expedícia, ktorej sa účastní aj prof. Martin Bačkor z Ústavu Biologických a ekologických vied PF UPJŠ, sa realizuje pod záštitou Masarykovej univerzity (MU) v Brne a partnersky sa nej spolupodieľa aj Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach.
Cieľovou destináciou tejto expedície je polárna stanica Johanna Gregora Mendela, ktorá sa nachádza na ostrove Jamesa Rossa na Antarktíde. Táto stanica je účelovým pracoviskom brnianskej MU.
Vedci zo štyroch inštitúcií a troch štátov, Masarykovej univerzity v Brne a Karlovej univerzity v Prahe (Česká republika), Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (Slovensko) a Erciyes Üniversitesi v Kayseri (Turecko) sa ešte koncom roka 2016 presunuli do argentínskeho mesta Rio Gallegos v južnej Patagónii, kde čakali na leteckej vojenskej základni na ďalší presun na polárnu stanicu Marambio na ostrove Seymour. Táto stanica je od cieľovej destinácie, polárnej stanice J. G. Mendela, vzdialená len približne 70 kilometrov. Pred odletom na polárnu stanicu sa realizovali nákupy potravín na dva mesiace a kompletizovalo nevyhnutné technické vybavenie pre realizáciu vedeckých cieľov expedície. Prírodovedci si v rámci pracovných skupín (fyziológia rastlín, mikrobiológia, klimatológia, fyzická geografia, glaciológia, hydrológia a geomorfológia) dolaďovali harmonogram prác a odberu vedeckých vzoriek v teréne. Argentínske vojenské letectvo realizovalo štyri zásobovacie lety na antarktickú stanicu Marambio s využitím vojenských lietadiel Hercules C-130. Počas týchto letov presunuli na Antarktídu dva vrtuľníky (Bell 212 Twin Huey a Mi-17 Hip), letecké palivo, kargo a zásoby. Časť expedície už odcestovala na stanicu J. G. Mendela na palube čílskeho vojenského ľadoborca Almirante Óscar Viel. Jedným z ďalších plánovaných letov sa na Antarktídu dopravia aj českí, slovenskí a tureckí prírodovedci. Súčasťou vedeckej expedície sú aj dvaja technickí pracovníci a lekár.


Posledná aktualizácia: 18.01.2017