Prejsť na obsah

Košický kraj ocenil osobnosti z UPJŠ v Košiciach

5minút, 1sekúnd

    Verejné ocenenia Košického samosprávneho kraja (KSK) za rok 2021 prebehlo v sobotu 23. apríla 2022 v Štátnom divadle v Košiciach. Ocenenia boli slávnostne odovzdané 15 osobnostiam a šiestim kolektívom, medzi ocenenými boli aj významné osobnosti z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

    Cenu KSK si prevzal bývalý dekan Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach  prof. Jozef Suchoža. Ako kolektív cenu KSK získala Klinika infektológie a cestovnej medicíny univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, cenu počas slávnostnej ceremónie prebral prednosta kliniky prof. Pavol Jarčuška.
Cenu predsedu KSK získal priekopník a zakladateľ laboratória nukleárnej magnetickej rezonančnej spektroskopie v Košiciach doc. Ján Imrich.

Prof. JUDr. Jozef Suchoža, DrSc.:  Prevažná časť profesionálneho života prof. J. Suchožu sa spája s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej Právnickou fakultou. Obzvlášť relevantný je profesorov prínos v procese zakladania moderného právnického vzdelávania v Košiciach, v ktorom aktívne participoval na transformácii detašovaného pracoviska Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na samostatnú fakultu UPJŠ v Košiciach. Vďaka profesorovi na novovzniknutej fakulte, kde zastával funkciu prodekana (1971 – 1978) a neskôr funkciu dekana (1978 – 1983), mohli pôsobiť a vyučovať aj vtedajšie vedúce osobnosti právnej vedy, ktorým nebolo pôsobenie v rámci iných inštitúcií z politických dôvodov umožnené. V rokoch 1990 – 1991 vo funkcii prorektora pre rozvoj a rehabilitácie prof. Suchoža zabezpečoval agendu rehabilitácie osobností, ktoré boli v období socializmu z rôznych dôvodov perzekvované totalitnou mocou. Prof. Suchoža dlhodobo a aktívne pôsobí v oblasti vedy a praxe obchodného práva a hospodárskeho práva, je autorom viac ako 120 prác s približne rovnakým počtom evidovaných ohlasov na tieto vedecké publikácie, absolvoval zahraničné pobyty v Havane, Berlíne, Lodži či Rzeszowe. Vo svojom odbore vychoval a úspešne doviedol k obhajobe už 19 doktorandov. Prof. Suchoža prispel k vzniku a úspešnému fungovaniu právnickej fakulty, čím výrazne prispel k profilácii UPJŠ ako klasickej univerzity, ktorá má zásadný vplyv na rozvoj vedy a vzdelanosti v košickom regióne, ako aj na vnímanie mesta Košice ako spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho centra východného Slovenska.

Klinika infektológie a cestovnej medicíny univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach: Klinika poskytuje komplexnú ambulantnú a lôžkovú starostlivosť pre pacientov s prenosnými ochoreniami. Na klinike sídlia tri špecializované centrá: Centrum pre liečbu chronických vírusových hepatitíd, Centrum pre dispenzarizáciu a liečbu HIV pozitívnych osôb a Centrum pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, ktoré poskytuje zdravotnú starostlivosť cestovateľom a cudzincom vo forme prevencie a liečby importovaných nákaz. Pracovisko poskytuje pregraduálne a postgraduálne štúdium, slúži ako doškoľovacie pracovisko pre potreby predatestačnej prípravy v infektológii a iných medicínskych odboroch. Klinika disponuje ôsmymi intenzivistickými a štyridsiatimi šiestimi intermediárnymi lôžkami, moderným prístrojovým vybavením. Na klinike pôsobia 2 vysokoškolskí profesori, 2 docenti, 4 odborní asistenti, traja študenti doktorandského štúdia. Počas epidémie COVID 19 zamestnanci kliniky koordinovali komplexný manažment infekcie nielen na úrovni mesta a kraja, ale aj na národnej a v niektorých činnostiach aj na medzinárodnej úrovni. Klinika je aktívna aj vo výskumnej činnosti – na klinike sú realizované výskumné aktivity v rámci medzinárodných projektov Horizon 2020, ako aj projektov APVV, VEGA, MZ SR.  Vedecko-výskumná činnosť sa zameriava na problematiku HIV, antiinfekčnej liečby, vírusových hepatitíd, v poslednom období aj na komplexný manažment COVID 19.

Doc. RNDr. Ján Imrich, CSc.: Pôsobenie doc. Jána Imricha na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach je spojené so založením a vybudovaním špičkového laboratória nukleárnej magnetickej rezonančnej (NMR) spektroskopie, ktorému bol v roku 2011 udelený status samostatného akademického pracoviska na PF UPJŠ v Košiciach. Doc. Imrich vo funkcii vedúceho NMR pracoviska pôsobí dodnes. Toto pracovisko umožnilo nameranie viac ako 57 tisíc vzoriek, vznik vyše 500 pôvodných vedeckých prác, ktoré boli publikované v rešpektovaných zahraničných časopisov, dopomohlo k realizácií záverečných a iných kvalifikačných prác. Laboratórium NMR sa stalo neodmysliteľnou súčasťou univerzitnej infraštruktúry a je nepretržite využívané nielen akademikmi z UPJŠ, ale aj vedeckými pracovníkmi Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, SAV v Košiciach a priemyselnou sférou celého Košického a Prešovského kraja, v ktorej doc. Imrich výskumne spolupracoval s významnými podnikmi v rezorte slovenského chemického priemyslu ako Chemlon Humenné, Chemko Strážske, Fortischem Nováky či Imuna Šarišské Michaľany. Vybudovaním Národného NMR centra SR na kľúčových univerzitách a SAV doc. Imrich s ďalšími vedeckými kolegami dopomohol k prekonaniu historického zostávania Slovenska v NMR v európskom priestore. Doc. Imrich ako prvý na Slovensku zaviedol techniku zastaveného toku, vybudoval laboratórium topped-flow kinetík a taktiež sprevádzkoval laboratórium CHN analýz. Od svojho nástupu na Katedru organickej chémie PF UPJŠ doc. Imrich publikoval ako autor a spoluautor vyše 116 pôvodných vedeckých prác s intenzívnym ohlasom. Svoje organizačné schopnosti uplatnil vo funkcii prodekana pre vedu a doktorandské štúdium na PF UPJŠ (1997 – 2003), a vo funkcii prorektora UPJŠ pre rozvoj (2007 – 2008).

Foto: Marek Rohaľ Photo


Študuj na UPJŠ