Seminár doktorandov venovaný pamiatke akademika Boďu

Už po šestnástykrát sa v spolupráci s Ústavom fyziológie hospodárskych zvierat Centra biovied SAV, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach uskutočnil novembrový Seminár doktorandov venovaný pamiatke akademika Boďu.

Dvojdňové online podujatie dalo priestor na výstupy celkovo tridsiatim piatim  doktorandom, z čoho trinásť reprezentovalo UPJŠ v Košiciach. Až štyria zástupcovia našej univerzity sa dostali do skupiny deviatich ocenených autorov:

• RNDr. Petra Adamková, Ústav biologických a ekologických vied, PF UPJŠ: Testovanie efektívnosti fekálnej mikrobiálnej transplantácie na priebeh akútnej kolitídy sledovanej na predklinickom modeli
  • Mgr. Katarína Kalinová, Ústav lekárskej a klinickej biochémie, UPJŠ LF: MikroRNA pri štúdiu neplodnosti
  • Mgr. Zuzana Klepcová, Ústav lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ LF: Diagnostický potenciál nekódujúcich RNA z kultivačného média v procese IVF
  • Mgr. Ivana Večurkovská, Ústav lekárskej a klinickej biochémie, UPJŠ LF: Matrixové metaloproteinázy optikou dvoch rozličných metodických prístupov

„Bola to ďalšia výborná príležitosť konfrontovať výsledky vlastného vedeckého bádania v konkurencii mladých vedeckých pracovníkov a doktorandov košických vedeckých pracovísk akadémie alebo univerzít, a zároveň oboznámiť sa s tým, ktoré aktuálne témy sa na zúčastnených pracoviskách riešia,“ podotkol na margo tohto ročníka seminára prorektor UPJŠ pre vedeckovýskumnú činnosť a doktorandské štúdium, prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

Koloman Boďa bol veterinár a vysokoškolský učiteľ, československý politik a minister poľnohospodárstva a výživy federálnej vlády ČSSR. Vyučoval na Vysokej škole veterinárskej v Košiciach (v súčasnosti UVLF), bol členom – korešpondentom Československej akadémie vied, Slovenskej akadémie vied a pôsobil ako riaditeľ Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV.