Prejsť na obsah

BONSAI klub

2minút, 2sekúnd

Predseda: Julius Kolesár
Tajomník: Ing. Karol Kozák
Pokladník: Pavol Nováček

Oficiálna stránka klubu, Viac…

Klub bol založený v januári 1989, ako zložka základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny pri BOTANICKEJ ZÁHRADE UPJŠ v Košiciach. V súčastnosti má klub 34 členov, ktorí pracujú v celom východoslovenskom regióne. Botanická záhrada poskytuje klubu veľmi dobré zázemie. V tomto prostredí sa členovia klubu oboznamujú s praktickými úkonmi, ktoré súvisia s pestovaním bonsajov (tvarovanie, rez, presádzanie, atď.) Potešiteľné je, že v radoch členov klubu sú aj mladí ľudia, dokonca žiaci základných škôl. BONSAI KLUB KOŠICE je členom Slovenskej bonsajovej asociácie. Každoročne dvakrát na jar a v jeseni organizuje Bonsai klub špecializované výstavy, buď v priestoroch botanickej záhrady, alebo vo Východoslovenskej galérií v Košiciach. Výstavy sú spojené s ukážkami tvarovania a ošetrovania bonsajov. Návštevníci majú možnosť zakúpiť si hotové výpestky, alebo mladý materiál, ktorý potom pestujú podľa svojích predstáv. Na výstave je možnosť oboznámiť sa so 170-200 exponátmi. Jarná výstava, ktorá je súčasťou dní Košíc začiatkom mája, predstavuje bonsaje na počiatku vegetácie so sviežou zeleňou listov a pestrou paletou kvetov.

Na jesennej výstave, začiatkom októbra, majú dominujúce postavenie bonsaje s krásnym sfarbením olistenia a pôsobivymi plodmi. Bonsai klub organizuje, prípadne pomáha organizovať výstavy aj v ďalších miestach regiónu, napríklad Kežmarok, Poprad, Tatranská Lomnica, Humenné atď..

The range of growing trees contains: Acer (ginnala, campestre, buergerianum, palmatum, tataricum), Cotoneaster, Crataegus, Fraxinus, Quarcus, Fagus, Carpinus, Syringa, Tilia, Malus, Prunus, Euonymus, Wisteria, Liriodendron, Ulmus, Pyracantha, Lonicera, Hedera, Gingko, Picea, Pinus, Taxus, Juniperus, Thuja, Larix, Cedrus, Punica granatum, Olea europea, Rosmarinus, Oestomeles, Myrsine, Myrtus, Cuphea, Sageretia, Carissa, Coprosma, Portulacaria, Ficus benjamina, Crassula, etc.
BCK is interested in contacting Bonsai growers and Bonsai organisations in other part of the world. The first step is due to Index Seminum of Botanical Garden of UPJŠ in Košice, Slovakia.

You can send some information about Bonsai activities in your city (or country), expert information material, magazine, or publication to the following contact addresses: j.kolesar@pobox.sk.


Študuj na UPJŠ