UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH

Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce
українська
AIS2

Informácie

Zariadenie okrem individuálnych pobytov ponúka možnosť usporiadania seminárov, konferencií, workshopov, kurzov a telovýchovných aktivít študentov, rekreáciu zamestnancov so zabezpečením celodennej stravy.
Kapacita ubytovania je 62 osôb.
Pre hostí sú pripravené dvojlôžkové izby so sociálnym vybavením a dva apartmány.
Zariadenie disponuje polyfunkčnou jedálenskou miestnosťou, vlastnou kuchyňou, parkoviskom a príslušenstvom.


Kultúrne pamiatky

Stredný Spiš ponúka veľké možnosti kultúrneho a športového využitia. Je krajom, v ktorom sa zachovali mnohé jedinečné pamiatky svetskej i cirkevnej architektúry. Obrovské množstvo sakrálnych drevených plastík, predovšetkým z obdobia stredoveku a gotiky, v takej sústredenej miere a kvalite nenájdeme nikde na svete.

Levoča (12 km) - má jedno z najväčších stredovekých námestí v Európe a vyniká koncentráciou vzácnych pamiatok hlavne z 15. a 16. storočia. Mnohé z nich presahujú európsky priemer. Dominantné postavenie má Kostol sv. Jakuba s najvyšším gotickým oltárom na svete, ktorý je dielom Majstra Pavla z Levoče.

Druhou pozoruhodnosťou je národná kultúrna pamiatka Spišský hrad, postavený na travertínovej kope (634 m). Je jeden z najväčších v strednej Európe, uvedený v zozname svetového a kultúrneho dedičstva - UNESCO. V jeho blízkosti sa nachádza národná kultúrna pamiatka, kostolík v Žehre.

Dominantou mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Kapitula je románsko - gotická biskupská katedrála s mnohými pozoruhodnými oltármi z 15. storočia a Zápoľského kaplnka.

Spišská Nová Ves má zaujímavé námestie vretenovitého tvaru s pozoruhodnými neskorobarokovými domami. Symbolom Spišskej Novej Vsi je gotický farský kostol s 87 m vysokou vežou.

Začiatkom 14. storočia bol založený kartuziánsky kláštor na Skale útočišťa - dnešnom Kláštorisku v Slovenskom raji.

Kultúrny život na Spiši dotvárajú múzeá (Spišská Nová Ves, Levoča, Smižany, Krompachy, Markušovce), galéria v Spišskej Novej Vsi, divadlá (Spišská Nová Ves, Levoča) a kiná (Spišská Nová Ves, Levoča) a ZOO v Spišskej Novej Vsi.

   Ubytovanie Vysoké Tatry


Turistické možnosti

Príroda Spiša ponúka obrovské turistické možnosti. Krasové útvary v Dreveníku a v Slovenskom raji, najvyhľadávanejšie turistické trasy Prielom Hornádu, Suchá Belá, Veľký Sokol, doplnené o krásne výhľady zo Slovenského rudohoria, nechajú v každom návštevníkovi nezabudnuteľné zážitky.

Okolie Danišoviec je ideálne na cykloturistiku.
Medzi najznámejšie okruhy patria:
- východisko: Spišská Nová Ves - Košiarny briežok - Bikšova lúka - horáreň - Lesnica - Čingov - Spišská Nová Ves (16 km).
- východisko: Levoča - vrch (Berg) Brezová - Kováčova vila - Levoča (18 km).

Dobré podmienky sú pre plávanie (Spišská Nová Ves - krytá plaváreň so saunou a termálne kúpalisko vo Vrbove), tenis (Spišská Nová Ves), skalolezectvo (Drevník, Slovenský raj), vodáctvo - splav Hornádu.

Lyžovanie ponúkajú 22 km vzdialené Plejsy pri Krompachoch, Ferčekovce pri Spišskej Novej Vsi, Poráč - Brodok v Poráčskej doline, Závada a Skipark Levoča v Levočskej doline.

Posledná aktualizácia: 04.10.2016