Prejsť na obsah

Jeseň v Botanickej záhrade

5minút, 24sekúnd

  F O T O G A L É R I A  

hlohyňa šarlátová
(Pyracantha coccinea)
tekvice tis obyčajný
(Taxus baccata)

   Hýrivá paleta farieb a neopakovateľný kolorit, pestrosť scenérii, vôňa vznášajúca sa v ovzduší, všade prítomná životodarnosť a žírnosť vegetácie v Botanickej záhrade UPJŠ signalizuje, že príroda dospela do tretej dekády v každoročnom životnom cykle. Uvedené premeny a kvality sú najviac badateľne v expozíciách vonkajšej dekoratívnej flóry, arboréta a lesoparku.

   Farebná je hlavne časť arboréta hneď za skalkami. Tá sa prejavuje pestrou farebnou škálou listov v korunách stromov ako sú javor mliečny (Acer platanoides), javor horský (A. pseudoplatanus), javor poľný (A. campestre), javor dlaňovitolistý (A. palmatum), javor tatársky (A. tataricum), javorovec jaseňolistý (Negundo aceroides), dub letný (Quercus robur), dub zimný (Q. petraea), dub žltkastý (Q. dalechampii), dub cerový (Q. cerris), dub plstnatý (Q. pubescens), hrab obyčajný (Carpinus betulus), buk lesný (Fagus sylvatica), breza previsnutá (Betula pendula), breza plstnatá (B. pubescens), jaseň štíhly (Fraxinus excelsior), jaseň mannový (F. ornus), pajaseň žliazkatý (Ailanthus altissima), ľaliovník tulipánokvetý (Liriodendron tulipifera).

   V tomto období aj niektoré ihličnaté dreviny menia farbu ihličia a následne ich zhadzujú, napr. smrekovec opadavý (Larix decidua), metasekvoja čínska (Metasequoia glyptostroboides). Jednotlivé scenérie spríjemňujú pobyt návštevníkov, vyvolávajú estetické cítenie a menia  každodennú šedivosť na farebnosť, ktorá prináša optimizmus a pookretie srdca i duše návštevníka. Dozrievajúce semená a plody zobrazujú rôznorodosť tvarov , mechanickej a funkčnej vynaliezavosti rastlín pre rozširovanie a reprodukciu. V tomto čase sú nápadné sfarbením plody tisu obyčajného (Taxus baccata). Plody sú dužinaté, podlhovasto guľovité s jedným semenom. Dužinaté oplodie (arylus) je červené so sladkou chuťou. Celý strom (krík) až na arylus je jedovatý. To že arylus je jedlý, umožňuje konzumáciu vtákmi, ktoré po jeho zjedení semeno uvoľnia a tak ho rozširujú aj na veľké vzdialenosti. Krásnoplod  (Callicarpa bodinieri) má svetlomodré až  fialové guľovité plody, hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea) s nápadnými červenými  plodmi, cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium) s jasnočervenými plodmi.  Inváznymi  drevinami sú pajaseň žliazkatý (Ailanthus altissima) pochádzajúci zo severnej Číny a severnej Kórey, na územie strednej Európy bol donesený v roku 1780 a javorovec jaseňolistý (Negundo aceroides), ktorý do Európy  a na územie Slovenska bol donesený v roku 1699 zo Severnej Ameriky. Obidve dreviny sú veľmi životaschopné, expanzné a ich prítomnosť v našej flóre je nežiaduca. Neskoro modro kvitnúci ker je Caryopteris cvandolensi. Cercidifilum japonicum – má cukrovú sladkú vôňu, pred odpadom listy vytvárajú laktus, ktorý spôsobuje ich opad.. Pestrosťou farieb (ružová, fialová) upúta lagerstrémia nádherná (Lagerstroemia speciosa). Jednoročné druhy končia svoj životný cyklus ale aj napriek pokročilej dobe vytvárajú nádherne sfarbené koberce ako napr. skupina pravých letničiek s rodmi petúnka (Petunia) s množstvom kultivarov, aksamietnica (Tagetes), gazánia (Gazania), nepravé letničky znášajúce chlad, napr. vždyzelená trvalka chryzantémovka (margarétka) (Argyranthemum frutescens) s bielou, ružovou a žltou farbou kvetov, lantana menlivá (Lantana camara), muškáty (Pelargonium). Po odkvitnutí vytvoria semená, ktoré nepriaznivé obdobie prečkajú v pôde. Z hľuznatých dokvitajúcich rastlín až do prvých mrazov permenentne kvitne begónia vždykvitnúca (Begonia semperflorens), begónia hľuznatá (Begonia tuberosa) v 15 kultivaroch a okolo 10 rôznych kultivarov rodu  kana (Canna). Kráľovnou jesenných kvetov je čeľaď astrovité (Asteraceae). Pôsobivým kvetom zaujme Aster dumosus v rôznych odtieňoch červenej až fialovej farby. Na dekoratívnej ploche stretneme aj viacročné druhy napr. rod georgína (Dahlia) so 64 kultivarmi ako sú dekoračné (kaktusovité, pomponkovité a iné) a trpasličie v prevedení cca16 kultivarov.

    Pozornému pozorovateľovi neujdú zmeny na vodnej a močiarnej vegetácii. Napr. rezavka aloovitá Stratiotes aloides  a naše autochtónne lekná (Nymphaea alba, Nuphar lutea) a rôznofarebné iné kultivary sa postupne ponárajú a zimu prečkajú na dne bazéna. Upútajú aj drobné žaburinky (Lemna minor, L. giba), v pomaly chladnej vode dokvitá okrasa okolikatá (Butomus umbellatus), dozrievajú plody šípovky vodnej (Sagittaria sagittifolia) a vachty trojlistej (Menyanthes trifoliata). V jeseni zaujímavú skupinu predstavujú aj liany. Dokvitajú kultivary plamienky (Clematis ), trúbkovec veľkokvetý (Campsis grandiflora) a povojník trojfarebný a jeho kultivary (Ipomoea violacea) s bielymi, ružovými a modrými kvetmi. Výrazné plody v tvare šišky má chmeľ obyčajný (Humulus lupulus). Trávy v tom čase majú odkvitnuté kvetenstvá (laty) ako napr. strieborné klasy má perovec veľkoklasý (Pennisetum setaceum), ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis) a trsteník obyčajný ’Versicilor’ (Arundo donax ’Versicilor’).


kakaovník
(Theobroma cacao)


egrešovec oblý
(Averrhoa carambola)

   Okrem obdivu rastlín z území mierneho pásma má návštevník jedinečnú príležitosť obdivovať svet tropickej a subtropickej flóry v expozičných skleníkoch. Tu sa vitalita, bujnosť rastu a kvalita v porovnaní s vonkajšími expozíciami nepripravuje na obdobie oddychu.
V expozíciách môžeme vidieť plody banánovníka obyčajného (Musa x paradisiaca), citronovníka pravého (Citrus limon), kakaovníka obyčajného (Theobroma cacao), papáje melónovej (Carica papaya), egrešovca oblého (Averrhoa carambola) a iných tropických a subtropických úžitkových rastlín.


citronovník
(Citrus limon)


banánovník
(Musa x paradisiaca)

    Aj medzi tropickými a subtropickými rastlinami sú druhy, ktoré v rámci životného cyklu prekonávajú fázu utlmenia životných funkcii (abiózu). V nej hromadia sily na začatie života v ďalšej vegetačnej sezóne, napr. kaktusy, sukulenty v tomto období nevyžadujú pravidelné zalievanie, hnojenie a tvarovanie.
S príchodom chladnejších a kratších dní sa na vonkajších expozíciách menej stretnete s kvitnúcimi a olistenými rastlinami. Vegetácia sa postupne pripravuje na zimné obdobie. Okrem obdivovania rastlín môžete v areáli botanickej záhrady stretnúť a pozorovať veveričky, bažanty a rôzne druhy spevavých vtákov. Pri troche šťastia sa dá zazrieť srnka alebo zajac.

Študuj na UPJŠ