Prejsť na obsah

Pre školy

2minút, 39sekúnd

Botanikiáda 2024

Archív


♦ Pracovné listy
Poskytnutie pracovných listov pre žiakov k včelárskemu náučnému chodníku
Je potrebné objednať sa na vrátnici (055/234 1667) a v prípade záujmu o prehliadku s pracovnými listami kontaktujte RNDr. Andreu Fridmanovú, PhD. aspoň 3 pracovné dni vopred (andrea.fridmanova@upjs.sk, 0917 137 463).
Je potrebné uhradiť riadne vstupné pre dospelého alebo dieťa. K dispozícii je aj sprievodcovská služba. Cena za jednu skupinu do 25 účastníkov je 10 €.

♦ Sprevádzanie
Všeobecné informácie o sprevádzaní v skleníkoch a vo vonkajšom areáli nájdete tu.

Tematické prehliadky v skleníkoch:

Letom svetom
Program určený pre ZŠ aj SŠ – náročnosť je upravená podľa vekovej kategórie návštevníkov. Venuje sa zaujímavým druhom z rôznych oblastí tropického sveta, predstaví známe úžitkové rastliny, ale aj naj rastliny z rôznych oblastí.

Vyrobené z rastlín
Program sa venuje napríklad známym textilným druhom (Agave sisalana, bambusy, Chorisia speciosa, Gossypium), tropickým rastlinám, ktoré poznáme vo forme nápojov či potravín (Coffea arabica, Theobroma cacao, Oryza sativa, Saccharum officinale) a používame ich ako koreniny (Piper nigrum, Vanilla planifolia, Laurus nobilis).

Exotika na tanieri
Program zoznamuje s mnohými tropickými rastlinami, ktorých plody môžeme v súčasnosti bežne kúpiť v obchodných reťazcoch alebo ochutnať na exotickej dovolenke (Persea americana, Musa x paradisiaca, Mangifera indica, Carica papaya, Eryobotria japonica, Artrocarpus heterophylus, Averhoa carambola, …)

Subtropické úžitkové rastliny
Program zoznamuje s bežne, či menej bežne známymi subtropickými plodmi, ako sú citrusy a ďalšie subtropické úžitkové druhy (Ficus carica, Oliva europaea, Ceratonia siliqua, Diospyros kaki, Feijoa sellowiana, Ficus carica,… )

Naj v ríši rastlín
Prostredníctvom programu sa dozviete viac o zaujímavostiach a tajomstvách v rastlinnej ríši, či už o spôsobe života sukulentných rastlín, o tom, že aj rastliny sa hýbu (Mimosa), o najrýchlejšie rastúcich rastlinách (bambusy), o rastlinných dinosauroch (Araucaria heterophylla, Wolemia nobilis), o tom, že rastliny vedia plávať pomocou plaváčikov (Eichhornia) alebo žiť prichytené na kôre iných rastlín (epifyty) a mnohých ďalších.

Tematické prehliadky vo vonkajšom areáli:

Včelársky náučný chodník
Pozostáva z 13 informačných tabúľ, z ktorých sa dozviete viac napr. o medonosných rastlinách, živote včiel a ich prínose pre ľudí, ale aj o histórii včelárstva. Súčasťou náučného chodníka je aj hmyzí hotel. Počas prehliadky je možné zabezpečiť pracovné listy pre žiakov (je potrebné riadne sa objednať na vrátnici a pri vstupe uhradiť poplatok za sprievodcovskú službu v SJ). V prípade záujmu o prehliadku s pracovnými listami kontaktujte RNDr. Andreu Fridmanovú, PhD. aspoň 3 pracovné dni vopred (andrea.fridmanova@upjs.sk, 0917 137 463).

Dendrologický náučný chodník a Zážitkové sprevádzanie


Študuj na UPJŠ