Prejsť na obsah

AKO SA ZORIENTOVAŤ V INFORMÁCIÁCH O TRHU PRÁCE?

6minút, 1sekúnd

Lámete si hlavu nad tým, ako a kde sa dopátrať k relevantným informáciám o situácii na THRU PRÁCE, POVOLANIACH či PRACOVNÝCH PONUKÁCH na Slovensku alebo v zahraničí? Prinášame Vám prehľad UŽITOČNÝCH WEBOVÝCH PORÁLOV.

UPLATNENIE SA NA TRHU PRÁCE
UNIPOC ponúka e-learning „Moja kariéra, ktorého cieľom je pomôcť študentom pochopiť fungovanie pracovného trhu, uvedomiť si vlastné kompetencie a pomenovať ich vo vzťahu k zamestnateľnosti. Interaktívnou formou si môžete vytvoriť kariérny plán ako základ budúceho pracovného úspechu.

Stránka uplatnenie.sk Vám ponúka prehľad informácii o uplatnení absolventov škôl. Na základe poskytnutých informácie si viete spraviť obraz, ako to s daným odborom vyzerá na trhu práce. Jednoduché grafické spracovanie Vás prevedie štatistikami o počte absolventov konkrétnych odborov, kde v rámci Slovenska pracujú, v akom sektore sa uplatnili či o ich priemernej mzde.

Jednou z najkomplexnejších stránok je portál trendyprace.sk, na ktorom sa môžete „preklikať“ k zaujímavým informáciám. Viete si tu pozrieť, ako sú jednotlivé odbory či profesie uplatniteľné na trhu práce. Každá profesia má svoje bodové hodnotenie z hľadiska dostupnosti pracovných príležitostí, miery automatizácie či mzdy. Tento web Vám poskytne informácie aj o odvetviach, ktoré budú v budúcnosti najmenej alebo najviac perspektívne.

DOKTORANDSKÉ ŠTÚDIUM
Ak Vás to ťahá do vedy a výskumu a radi by ste pokračovali v doktorandskom štúdiu, stojí za to si pozrieť webovú stránku portalvs.sk. Sú tam zmapované všetky vysoké školy na Slovenku a taktiež je tam prehľad o tom, aké PhD. študijné programy ponúka konkrétna vysoká škola.

Ak chcete doktorandské štúdium absolvovať na Slovenskej akadémii vied, navštívte portál sav.sk, kde sa orientujú na „výchovu“ mladej vedeckej generácie.

Ak uvažujete nad doktorátom v zahraničí , užitočný by mohol byť web study.eu alebo phdstudies.com

INFORMÁCIE O PROFESIÁCH A PODNIKANÍ
Portál ESCO môžeme nazvať slovníkom, ktorý popisuje, identifikuje a klasifikuje profesionálne povolania a zručnosti relevantné pre trh práce EÚ. Nájdete tu popis 2942 povolaní a 13 485 zručností, ktoré sa viažu na jednotlivé povolania. Výhodou portálu je, že jednotlivé zručnosti sú preložené do 27 jazykov.

Internetového sprievodcu trhom práce istp.sk možno poznáte. Je to komplexný webový portál, na ktorom môže filtrovať rôzne informácie. Nachádza sa tu tzv. „kartotéka“ s viac ako 1500 zamestnaniami. Môžete sa tu taktiež dozvedieť, aké vzdelanie je potrebné na výkon jednotlivých zamestnaní, ktoré školy v regiónoch SR také vzdelanie poskytujú.

Ste už presýtení rôznymi názvami zručností, ktoré Vám bez tak nevedia priblížiť, čo sa bude od Vás očakávať na danej pozícii? Na webe corobim.sk si môžete jednoducho, pomocou videa, pozrieť čo ľudia robia na jednotlivých pracovných pozíciách.

Tiež sa niekedy zamýšľate nad tým, ako rýchlo napreduje technologický vývoj a aký to môže mať dopad na rôzne pracovné pozície? Ak Vás zaujímajú práve takéto informácie, na stránke willrobotstakemyjob.com sa o nich môžete dozvedieť viac. Dozviete sa, koľko ľudí je zamestnaných v danom odbore, aká je ich priemerná mzda, aké kompetencie sú žiadané pre danú profesiu, koľko sa ešte približne vytvorí pracovných miest, ale hlavne Vám ukáže, aké vysoké je riziko automatizácie danej profesie.

Ak Vás láka podnikanie, skúste si prezrieť stránky „Slovak business agency“ či Združenie mladých podnikateľov Slovenska, ktoré Vám môžu pomôcť rozbehnúť Váš biznis.

SEBAROZVOJ

Ak chcete mať lepšie uplatnenie na trhu práce, je potrebné sa NEUSTÁLE VZDELÁVAŤ.

Netreba zabúdať, že univerzita ponúka rôzne certifikované interdisciplinárne kurzy, ktoré sú určené všetkým študentom bakalárskeho, magisterského, doktorského, doktorandského denného a externého štúdia na všetkých fakultách a na Ústave telesnej výchovy a športu UPJŠ.

Keďže je istp.sk komplexným sprievodcom trhom práce, ponúka aj sekciu „kurzy“, ktorá obsahuje širokú databázu rôznych kurzov. Viete si ich filtrovať podľa Vašich aktuálnych požiadaviek. Na podobnom princípe funguje aj portál kurzy.sk.

Online sféra, tiež ponúka veľa možností, kde sa môžete zúčastniť množstva online kurzov v najrôznejších oblastiach. Nájdete tu kurzy aj z najlepších svetových univerzít, ktoré sú buď spoplatnené alebo zadarmo. Napríklad portály ako mooc.orgudemy.comcousera.org alebo edx.org.

Netreba však zabúdať ani na infoweby kultúrnych a vzdelávacích centier v okolí.

VYHĽADÁVANIE PRACOVNÝCH PONÚK

Hľadáte si stáž, ale stránky, ktoré ste navštívili podľa Vás neposkytujú dostatočné množstvo ponúk? Skúste si prezrieť tieto:
Portály ako praxuj.skgrowni.sk alebo aiesec.sk Vám môžu pomôcť naštartovať Vašu kariéru už popri škole. Nájdete tu aktuálnu ponuku stáží, dobrovoľníckych činností zo Slovenska i zahraničia. Ponuky dobrovoľníctva v Košickom kraji nájdete na portály dckk.sk.

Portály na vyhľadávanie práce na slovenskom trhu práce:
https://www.profesia.sk/
https://kariera.zoznam.sk/
https://pracuj.sk/
https://www.istp.sk/volne-pracovne-miesta
https://www.linkedin.com/
V rámci európskeho trhu práce, si môžete ponuky pozrieť na stránkach:
https://eurojobs.com/
https://www.eures.sk/
Pracovné ponuky primárne pre výskumníkov:
https://euraxess.ec.europa.eu/  

A máme pre Vás jeden dobrý TIP! NEZABÚDAJTE pozerať aj webové stránky KONKRÉTNYCH FIRIEM, kde by ste sa chceli zamestnať.

TVORBA ŽIVOTOPISU A MOTIVAČNÝ LIST

Ak hľadáte nástroje na tvorbu kreatívneho životopisu, na výber máte hneď niekoľko portálov ako „canva.com“„kickresume.com“,  či „profesia.sk“, ktoré ponúkajú desiatky editovateľných šablón. Konzervatívnejší typ životopisu vo všetkých jazykoch európskych krajín si môžete vytvoriť na webe „europass.sk“. Určite zvážte aj možnosť založenia si online profilu na tzv. sociálnej sieti pre profesionálov „linkedin.com“.

Ak sa strácate v množstve informácii alebo potrebuje pomôcť nájsť Váš „pracovný kompas“, môžete využiť individuálne kariérové poradenstvo.


Študuj na UPJŠ