Biomechanics 2025 a 6. svetový vedecký kongres „Quality of Life in an Interdisciplinary Approach“ sa uskutočnili v dňoch 22. – 24. októbra 2025 v poľských Kochciciach. Podujatie organizoval Institute of Physical Culture Sciences, Jan Długosz University in Częstochowa, v spolupráci s ďalšími spoluorganizátormi, medzi ktorými boli Ústav telesnej výchovy a športu UPJŠ v Košiciach, Národná východoeurópska univerzita Lesya Ukrajinka a Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. ÚTVŠ zároveň vyslal na kongres štyroch aktívne participujúcich zamestnancov – Mgr. Agatu Horbacz, PhD., Mgr. Alenu Bukovú, PhD., Mgr. Dávida Kaška, PhD. a Mgr. Júliusa Evelleyho, PhD.
Tohtoročný kongres opäť potvrdil, že napriek globálnym výzvam dokáže spojiť pestrú a multidisciplinárnu komunitu odborníkov. Po prvýkrát v histórii boli zlúčené dve významné vedecké podujatia – Medzinárodná konferencia biomechaniky, založená v roku 1987 pod záštitou Poľskej spoločnosti pre biomechaniku, a Svetový vedecký kongres „Kvalita života v interdisciplinárnom prístupe“. Ich integrácia predstavovala významný míľnik v rozvoji oboch oblastí a posilnila prepojenie biomechaniky, kvality života a interdisciplinárneho výskumu.
Kongresu sa zúčastnili vedci z dvanástich krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Nemecka, Českej republiky, Slovenska, Ukrajiny, Uzbekistanu, Španielska, Alžírska, Turecka, Maďarska, Talianska a Poľska, ktorí reprezentovali 43 výskumných inštitúcií. Podujatie poskytlo jedinečný priestor na odborný dialóg, výmenu poznatkov a tvorbu nových vedeckých spoluprác, čím významne prispelo k rozvoju oboch výskumných komunít aj k prezentácii činnosti ÚTVŠ UPJŠ v medzinárodnom prostredí.




