UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH

Ústav telesnej výchovy a športu
українська
AIS2

Správa z letného kurzu pri mori v južnej časti Talianska, v Kalábrii pri dedinke Zambrone

    Letný kurz pri mori začal 22.06.2018. Leteckou dopravou z Košíc sme sa dopravili do cieľového letiska Lamezia Terme, odkiaľ nás autobus odviezol do Hotela Residence Sciabache.

    Hotel Residence Sciabache, ktorý sa nachádza v južnej časti Talianska, v letovisku Marina di Zambrone, vo veľkej mediteránskej záhrade pri piesočnatej pláži a krásnom mori. Dedinka Zambrone je od hotela vzdialená cca 4 km a malebné historické mestečko Tropea, známe bielymi plážami približne 10 km. Hotel je situovaný priamo pri zátoke Zambrone, na vyvýšenom mieste, odkiaľ sa rozprestierajú nezabudnuteľné výhľady na pobreží Tyrhénskeho mora. Večer sa tiež naskytuje možnosť obdivovať romantické západy slnka s pozadím Liparských ostrovov.

    Letný kurz pri mori bol organizovaný pre študentov, zamestnancov, členov TJ UPJŠ Košice a pre milovníkov pohybu (spolu 22 ľudí). Okrem turistiky a plávania bolo realizované cvičenie dva krát denne, kde prevažne účastníčky pobytu absolvovali klasický aerobik, aquafitness, pilates, jogu, body balance, SM – systém a iné zdravotné cvičenia. Kto chcel, mohol sa zúčastniť tanečných hodín v areáli resortu alebo priamo na pláži, vedených animátormi cestovných kancelárií.                                               

    Jedno poobedie sme navštívili mestečko Tropea, ktoré je jedným z najnavštevovanejších miest Kalábrie a leží na rozhraní zálivu Sv. Eufemia a Gioia Tauro. Je často nazývane “Perlou Kalábrie”. Z románskej doby sa zachoval väčší počet historických pamiatok ako napr. normanská katedrála z 11. storočia, kostol Sv. Márie, vybudovaný na skalnatom útese, kostol Sv. Františka z Assisi a množstvo ďalších  kaplniek a palácov, ktoré spolu s úzkymi uličkami dotvárajú kolorit mestečka. Krásnu atmosféru pridáva čisté more a pláže s bielym pieskom, ktoré spestrujú skalnaté útesy.

    Naša skupina vo väčšom počte absolvovala výlet na Sicíliu, kde sme hlavne navštívili mestečko Taormina. Mestečko je postavené na úpätí hory Monte Tauro a je považované za najkúzelnejšie miesto na ostrove. Vzácnou pamiatkou je taorminské divadlo Teatro Greco. Uličky mesta sú plné zaujímavých obchodíkov s darčekmi a cukrárne plné sladkých dobrôt. Taormina si dodnes uchovala svoj ​​starobylý vzhľad a príjemnú atmosféru. Všetkým, ktorí majú radi plávanie v azúrovom mori a biele pláže odporúčame navštíviť oblasť Kalábrie.

    Kurz organizovala a viedla odborná asistentka Mgr. Agata Horbacz, PhD. UTVŠ UPJŠ v Košiciach v spolupráci s CK FIFO.

Košice 4.7.2018                                                                               Mgr. Agata Horbacz, PhD.
 


Posledná aktualizácia: 29.01.2020