Blokovanie automatického presmerovania pošty

Od 1.7.2021 dochádza k zablokovaniu funkcionality Office365 – preposielaniu emailových správ do externých emailových služieb. Táto funkcionalita predstavuje pre našu organizáciu bezpečnostné riziko súvisiace so zverejnením citlivých informácií, vrátane osobných údajov. Týmto môže dôjsť k porušeniu povinností univerzity v oblasti ochrany osobných údajov, resp. môže dochádzať k úniku iných citlivých údajov. Súčasne, preposielanie emailových správ je bežnou technikou útočníkov v rámci zberu emailových adries.

Vyššie uvedené rozhodnutie je založené na analýze akademického CSIRT tímu ako aj viacerých bezpečnostných inštitúcií, vrátane samotnej spoločnosti Microsoft. Podľa týchto analýz útočníci môžu zneužívať pravidlá zasielania emailových správ na sledovanie činnosti obete, odcudzenie informácií a ďalšie získavanie informácií o obeti alebo organizácii obete, ktoré môžu použiť ako súčasť ďalších zneužití alebo operácií. Bližšie informácie nájdete tu.

Do vyššie uvedeného termínu je potrebné, aby ste si overili, či máte prístup k účtu Office365 a emailovým správam. Ak tento prístup nemáte, obráťte sa prosím na svojho lokálneho správcu pre obnovenie hesla.

Kontakty na správcov podľa fakúlt:

Lekárska fakulta:    LF-email@upjs.sk
Prírodovedecká fakulta:    PF-email@upjs.sk
Právnická fakulta:    PRAVF-email@upjs.sk
Fakulta verejnej správy:    FVS-email@upjs.sk
Filozofická fakulta:    FF-email@upjs.sk
Rektorát a univerzitné pracoviská:    REK-email@upjs.sk

Presmerovanie môžete zrušiť sami v nastaveniach emailového účtu v čase kedy Vám to vyhovuje, alebo budú zmenené v uvedený deň centrálne správcom CIaKT.  Zmenu vykonáte cez web Outlook – Nastavenia – Mail – Preposielanie – zrušiť zaškrtnutie Povoliť preposielanie https://outlook.office.com/mail/options/mail/automaticReplies

Pre čítanie univerzitnej pošty môžete využiť napr. web aplikáciu https://outlook.office.com/mail/inbox alebo mobilné aplikácie Stiahnuť mobilnú aplikáciu Outlooku (microsoft.com)