
Rakúsku knižnicu nájdete aj na FACEBOOK-u
Aké to môže mať výhody? Nestane sa Vám, že zmeškáte autorské čítanie alebo zaujímavú výstavu, prípadne sa vyhnete tomu, že Vaša návšteva v knižnici bude kvôli zmeneným otváracím hodinám zbytočná.
Rakúska knižnica v Košiciach je jedným zo 65 miest v 28 štátoch, prevažne v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe, kde sú zriadené Rakúske knižnice, ktoré sprístupňujú širokej verejnosti rakúsku literatúru, ako aj informácie o kultúre, krajinovede, histórii a súčasnosti Rakúska.
Rakúska knižnica v Košiciach bola otvorená v októbri 1992 ako verejná knižnica, ktorá sa stala samostatnou súčasťou Univerzitnej knižnice Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Je podporovaná Rakúskym ministerstvom pre Európu, Integráciu a zahraničné veci a Rakúskym kultúrnym fórom pri Rakúskom veľvyslanectve v Bratislave.
Vo fonde knižnice je vyše 5 300 knižných jednotiek (knihy, CD. DVD) a periodík. Tematicky sa zameriava na knižnú literatúru rakúskych autorov, literatúru dotýkajúcu sa svojím obsahom Rakúska, ale aj na odborné publikácie z oblastí dejín, práva, germanistiky, medicíny, psychológie, filozofie, ekonomiky, politiky a i. Ponúka niektoré aktuálne periodiká a audiovizuálny materiál. Fond je pravidelne dopĺňaný a je prístupný verejnosti prostredníctvom on-line katalógu.
Medzi hlavné oblasti záujmu Rakúskej knižnice patrí spolupráca so základnými a strednými školami, s univerzitami východoslovenského regiónu, taktiež s inými inštitúciami, ktoré podporujú kultúru a vzdelávanie. V rámci svojej činnosti knižnica organizuje kultúrne podujatia, ako sú prezentácie kníh, autorské čítania, prednášky, výstavy a exkurzie.
PONDELOK | 9:00 – 16:00 |
UTOROK | 9:00 – 17:00 |
STREDA | 9:00 – 17:00 |
ŠTVRTOK | 9:00 – 16:00 |
PIATOK | 9:00 – 13:00 |
- Daniel Wisser – autorské čítanie
- Knižné novinky vo fonde
- Delegácia z Európskej akadémie vo Viedni (6.10.2023)


Rakúska knižnica privítala v piatok 6. októbra vo svojich priestoroch delegáciu z Európskej akadémie vo Viedni. Prezident akadémie Michael Wiesinger, MBA a zástupcovia komunálnej politiky a akademickej obce si v doprovode pani prorektorky Dr. h. c. prof. Mgr. Slávky Tomaščíkovej, PhD. prezreli historickú aulu rektorátu UPJŠ v Košiciach a navštívili aj nové kongresové centrum v areáli na Moyzesovej 9.

Celoročné akcie:
- Autorské čítania
- Exkurzie v RK
- Nerobme to na OPAC! – orientácia v katalógu knižnice
- Poznávame Rakúsko – geografia a kultúra Rakúska – prezentácia pre ZŠ a SŠ
- Nemecky hovoriace krajiny – prezentácia pre ZŠ a SŠ
- Významné osobnosti Rakúska – prezentácia pre ZŠ a SŠ
- Zvyky a tradície (Veľká noc, Vianoce)
Rakúske štátne inštitúcie:
- Rakúske kultúrne fórum v Bratislave
- Rakúske veľvyslanectvo v Bratislave
- Advantage Austria (Tlačové centrum zahraničného obchodu Pressburg – obchodné oddelenie rakúskeho veľvyslanectva Pressburg)
- Spolkové ministerstvo pre Európu, integráciu a zahraničné veci (BMEIA)
- Spolkové ministerstvo školstva
- Akcia Rakúsko – Slovensko
- Rakúsky inštitút v Bratislave
Knižnice:
– ponúka okrem iného digitalizované rakúske noviny a časopisy od roku 1716 do roku 1936, ktoré nájdete podľa titulu, alebo dátumu zverejnenia: Historické noviny a časopisy
– alebo online digitalizované rakúske právne texty a zákony od roku 1780 (rozdelené vecne, alebo podľa rokov): Historische Rechts- und Gesetzestexte
- Digitálna knižnica – ponúka online rakúsku literatúru
- Der Buchfreund – Universitätsbuchhandlung und Antiquariat – zoznam kníh vydaných v Rakúsku, usporiadaných podľa tematických oblastí.
WWW nielen pre učiteľov:
Rakúsku knižnicu nájdete aj na FACEBOOK-u