Medzinárodné aktivity expertov z Fakulty verejnej správy viedli v roku 2015 k spoločnej príprave a k začiatku realizácie projektu KoWiSt (Budovanie kompetencií pre efektívne riadenie v malých a stredne veľkých obciach). Partnerské vzdelávacie a výskumné inštitúcie z Nemecka, Slovenska, Talianska, Rakúska a Švajčiarska sa spoločným postupom začali venovať identifikácii a výmene skúseností zameraných na efektívne riadenie v malých a stredne veľkých obciach. Dokumentácia postupov efektívneho riadenia, ako aj zodpovedajúcej aplikačnej praxe mala zohľadňovať inštitucionálny rámec, koncepcie, hranice a možnosti efektívneho riadenia v malých a stredne veľkých obciach.
Cieľom projektu KoWiSt bolo vychádzajúc z teoretickým poznatkov, opierajúc sa o príklady dobrej praxe v obciach a mestách zo všetkých zapojených štátov, pripraviť vzdelávacie koncepty pre volených zástupcov, odborníkov a pracovníkov z verejnej správy a študentov, a to zohľadňujúc rôznorodé inštitucionálne zázemie porovnávaných štátov a uplatňujúc moderné online možnosti prostredníctvom vytvorenej platformy OER (Open Education Resource Platform).
Projektové konzorcium v priebehu celého riešenia projektu úzko spolupracovalo a komunikovalo s vybranými obcami a mestami, ktoré na seba v jednotlivých štátoch prebrali rolu partnerských obcí / miest. V spolupráci s Fakultou verejnej správy a reprezentujúc dobré príklady Slovenskej republiky bolo zapojené mesto Hlohovec a obec Ratkovce.
Multiplier Event I
Vypracovávané výsledky a čiastkové výstupy projektu boli v máji 2017 predstavené na prvom multiplikačnom stretnutí s predstaviteľmi jednotlivých partnerských obcí zapojených do projektu a so zástupcami iných zainteresovaných organizácií. Mimo prezentácie aktuálneho stavu riešenia projektu bol na stretnutí predstavený prototyp online platformy, ktorá predstavuje jeden z výstupov projektu. Otvorená online platforma je zameraná na prezentáciu dobrých príkladov strategického riadenia vo vybraných obciach v Európe. Ponúka na jednom mieste komplexné spojenie získavania poznatkov, spoznávania praktických príkladov a praktického nácviku strategického a na výsledky zameraného riadenia na komunálnej úrovni. Cieľom stretnutia a diskusií so starostami bolo získať spätnú väzbu priamo od komunálnych manažérov a politikov. Práve táto spätná väzba bola podnetným inputom pre pokračovanie projektových aktivít v druhej polovici trvania projektu.
Viac k Multiplier Event I sa dočítate v časopise Universitas Šafarikiana (str. 20) TU
primátor mesta Hlohovec
Multiplier Event II
Na pôde Fachhoschule Kärnten vo Villachu (Rakúsko) sa 27. júna 2018 konalo druhé a zároveň finálne multiplikačné stretnutie projektu. Cieľom stretnutia bolo odbornej verejnosti prezentovať výsledky projektu, online vzdelávaciu platformu OER vytvorenú projektovým konzorciom, ako aj dať priestor expertom z praxe prezentovať svoje vlastné skúsenosti so strategickým riadením v obciach a mestách a viesť odbornú diskusiu.
Bez rozdielu na inštitucionálne zázemie a odlišné právne zakotvenia sa ukazuje, že obce v projekte zapojených štátov sa často stretávajú s rovnakými problémami, resp. výzvami z pohľadu ich na výsledky zameraného strategického riadenia. Uvedené počas stretnutia zhrnul aj Dirk Tolkemitt z mesta Lemgo (Nemecko): „Všetci pracujeme pre obyvateľov. Nakoľko sú problémové oblasti vo všetkých obciach a mestách podobné, je potrebné sa na celoeurópskej úrovni zaoberať touto problematikou. Pridaná hodnota tohto stretnutia tkvie práve vo vzájomnej výmene skúsenosti s kolegyňami a kolegami a taktiež aj v inpute, ktorý obohatí našu vlastnú prácu“.
Zmysluplnosť riešenej problematiky svojim vyjadrením podporil aj Ferdinand Bevc, vedúci úradu obce Eisenkappel-Vellach (Rakúsko): „prostredníctvom orientácie na výsledky dokážeme rýchlejšie a lepšie dôjsť do cieľa. Aj finančne slabšie obce to dokážu“. Ďalší pozitívny aspekt vyzdvihol Herbert Gaggl, starosta obce Moosburg (Rakúsko), podľa ktorého takýto spôsob uvažovania a manažmentu obce viedol aj k zvýšeniu motivácie pracovníkov v obci, ktorí svoje čiastkové aktivity a činnosti začínajú vidieť ako súčasť širšieho celku a ktorí si uvedomujú, že „to čo robím má aj správny účinok“.
Obdobné problémy obcí a miest z rôznych štátov a často rovnaké spôsoby ich riešenia boli projektom KoWiSt z pohľadu strategického a na výsledky zameraného riadenia rozpracované do systematickej podoby online platformy a vzdelávacích konceptov. Viac informácií je možné nájsť na webovej stránke projektu: www.kowist.eu
Hlavné informácie o projekte:
Názov projektu: Kompetenzaufbau für eine wirkungsorientierte Steuerung in kleinen und mittleren Kommunen
Skratka projektu: KoWiSt
Web projektu: www.kowist.eu
Trvanie projektu: 09/2015 – 08/2018
Projektový kód: 2015-1-DE01-KA203-002156
Experti za UPJŠ: doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD., PhDr. Miroslav Fečko, PhD.
Koordinátor projektu: Hochschule Harz – Hochschule für Angewandte Wissenschaften, Nemecko
Partneri projektu: Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (Slovensko), Hochschule Harz (Nemecko), Fachhochschule Kärnten (Rakúsko), Berner Fachhochschule (Švajčiarsko), EURAC – Europäische Akademie Bozen (Taliansko).
KoWiSt je spolufinancovaný z ERASMUS+ grantového programu Európskej komisie pod číslom 2015-1-DE01-KA203-002156. Európska komisia a ani národná grantová agentúra DAAD nie sú zodpovedné za obsah a neručia za straty alebo škody vyplývajúce z využívania týchto zdrojov.
The creation of these resources is partly funded by the ERASMUS+ grant program of the European Union under grant no. 2015-1-DE01-KA203-002156. Neither the European Commission nor the project’s national funding agency DAAD are responsible for the content or liable for any losses or damage resulting of the use of these resources.
Fotogaléria Multiplier Event II