… Plán vedeckých podujatí na Fakulte verejnej správy UPJŠ v Košiciach na rok 2022

Medzinárodná vedecká konferencia Verejná správa a spoločnosť

Termín konania: 12. mája 2022

Cieľ: prezentácia výsledkov vedecko-výskumnej činnosti z oblasti modernej teórie a praxe verejnej správy, zdieľanie praktických skúseností z oblasti riadenia verejnej správy, vytvorenie priestoru na nadviazanie spolupráce s domácimi a zahraničnými univerzitami a vedecko-výskumnými pracoviskami, orgánmi a inštitúciami verejnej správy.

Organizátor: FVS UPJŠ (predseda organizačného výboru PhDr. Tomáš Alman, PhD.)

Vedecká konferencia doktorandov Teória a prax verejnej správy

Termín konania: 7. februára 2022

Cieľ: konferencie doktorandov je vytvorenie priestoru na prezentáciu výsledkov vedecko-výskumnej činnosti  a výmenu poznatkov z oblasti teórie a praxe verejnej správy v Slovenskej republike i v zahraničí.

Organizátor: študenti doktorandského štúdia (predseda organizačného výboru Mgr. Fajak)

Fakultná konferencia Študentskej vedeckej odbornej činnosti

Termín konania: 29. marca 2022

Cieľ: Fakultná konferencia ŠVOČ je určená študentom 2. a 3. ročníka bakalárskeho stupňa štúdia a študentom 1. a 2. ročníka magisterského stupňa štúdia. Cieľom ŠVOČ je zapojiť študentov FVS UPJŠ do vedeckej a odbornej činnosti, poskytnúť im priestor pre vyhľadávanie a spracovávanie dnes vo verejnej správe sa najčastejšie objavujúcich problémov a výziev.

Organizátor: prof. Ing. Viktória Bobáková, CSc., prodekanka pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium

Smart city v praxi (e-workshop)

Termín konania: 31. októbra 2022 /TVaT)

Cieľ: Moderné technológie musia byť implementované ako technické prostriedky na dosahovanie úplne konkrétnych sociálnych a následne ekonomických cieľov mesta, obce či regiónu. Cieľom podujatia je prezentácia skúseností, príležitostí a zaujímavých konkrétnych riešení pre smart mestá, obce a regióny SR.

Organizátor: Katedra ekonomiky a riadenia verejnej správy (PhDr. Milan Douša, PhD.)

Personálny manažment v štátnej správe (vedecký seminár)

Termín konania: marec – apríl 2022

Cieľ: Zmapovať situácie v oblasti riadenia a vedenia zamestnancov štátnej správy z perspektívy manažmentu.

Organizátor: Katedra sociálnych štúdií FVS UPJŠ

Aktuálne otázky obecnej samosprávy v Slovenskej republike – vybrané problémy malých obcí (on line workshop)

Termín: január 2022

Cieľ: podujatia bude diskusia so zástupcami obcí v Slovenskej republike a odborníkmi z KVPD, ktorá bude zameraná na identifikáciu existujúcich problémov malých obcí v Slovenskej republike vo vybraných oblastiach, zistenie súčasného stavu a možností zabezpečovania kompetencií zo strany obcí. Parciálnymi cieľmi sú: analýza možností lepšieho hospodárenia s finančnými prostriedkami malých obcí, či už s vlastnými alebo delegovanými zo strany štátu na výkon prenesených kompetencií,  analýza transparentnosti hospodárenia s finančnými prostriedkami na nakladanie s komunálnym odpadom, analýza transparentnosti hospodárenia s financiami na výstavbu kanalizácie.

Podujatie sa bude konať online formou (z dôvodu aktuálnych epidemiologických opatrení).

Organizátor: Katedra verejnoprávnych disciplín FVS UPJŠ

Ako byť aktívnym občanom? (workshop)

Termín: časovo sa plánované podujatie bude organizovať ako jednodňová akcia v čase, kedy sa organizuje TVaT.

Cieľ podujatia: plánované podujatie je súčasťou cyklu odborných diskusií organizovaných za účasti expertov, ktorí poskytujú svoju výskumnú optiku v rámci zadanej témy a taktiež za účasti odborníkov z externého prostredia, ktorí danú tému analyzujú z pohľadu reálnej praxe.

Organizátor: Katedra verejnej politika a teórie verejnej správy FVS UPJŠ

Slacktivizmus alebo aktivizmus? (online beseda)

Termín: 9. novembra 2022

Cieľ: beseda so študentmi zameraná na tému falošnej participácie, ktorú označujeme pojmom slacktivizmus, t.j. elektronická aktivita občana vo forme zdieľania alebo vyjadrenia súhlasu s obsahom príspevku politika, politickej strany, avšak bez ďalšej pridanej hodnoty vo forme účasti v rozhodovacom procese napr. vo voľbách alebo referende. Cieľom podujatia je na konkrétnych príkladoch identifikovať prejavy slacktivizmu a následne komparovať ich pozitívne a negatívne dopady na rozvoj občianskej spoločnosti.

Organizátor: Katedra verejnej politika a teórie verejnej správy FVS UPJŠ (Mgr. Veronika Džatková, PhD.)