Prejsť na obsah

Predmety rigoróznej skúšky – Biológia

25minút, 2sekúnd

Študijné predmety sú rozdelené do skupiny povinných a voliteľných predmetov. Uchádzač si vyberie dva študijné predmety, z ktorých jeden musí byť zo skupiny povinných predmetov a jeden zo skupiny voliteľných predmetov.

Povinné predmety

1. Botanika I

Morfológia, cytológia, ekológia, fylogenéza a systém všetkých skupín tzv. nižších rastlín. Sinice a riasy (Cyanophyta, Prochlorophyta, Glaucophyta, Rhodophyta, Heterocontophyta, Haptophyta, Cryptophyta, Dinophyta, Euglenophyta, Chlorarachniophyta, Chlorophyta). Slizovky (Plasmodiophoromycota, Dictyosteliomycota, Acrasiomycota, Labyrinthulomycota). Huby (Oomycota, Hyphochytriomycota, Chytridiomycota, Zygomycota, Ascomycota, Basidiomycota). Lišajníky. Machorasty.
Literatúra:
Bačkor, M.: Základy systému nižších rastlín I.(sinice, riasy a slizovky), UPJŠ, Košice.

2. Histológia

Charakteristika a štruktúra základných živočíšnych tkanív: epitelového, spojivového, kostného, svalového, krvi a nervového tkaniva. Histologická stavba tkanív jednotlivých sústav stavovcov. Koža a jej deriváty, zmyslové orgány, imunologický systém, cievna sústava a srdce, žľazy s vnútorným vylučovaním, tráviaca sústava, dýchacia sústava, vylučovacia sústava a rozmnožovacia sústava.
Literatúra: J. Maršala: Tkanivá a orgány, Veda Bratislava, 1983.
L. Carlos Junqueira a kol.: Základy histológie, Nakladatelství H&H, Praha, 1997.
V. Konrádová a kol.: Histologie, Učebné texty, KU Praha, 1996.

3. Cytológia

Úrovne organizácie živých systémov. Charakteristiky a porovnanie prokaryotických a eukaryotických (rastlinných a živočíšnych) buniek. Výskyt, stavba (mikroskopická, submikroskopická a molekulová) a funkcie jednotlivých bunkových štruktúr. Životný cyklus bunky. 
Literatúra:
K.Kapeller, H.Strakele: Cytomorfológia, Osveta Martin, 1999.
M.Bobák, J.Šamaj: Cytológia, Univerzita Komenského Bratislava, 2002.

4. Všeobecná botanika

Z histórie a súčasnosti rastlinnej systematiky. Prístupy ku klasifikácii rastlín. Princípy kladistiky a molekulárnej systematiky. Cievnaté rastliny, evolučné vetvy plavúňov, prasličiek a papradí. Semenné rastliny. Nahosemenné rastliny a ich evolúcia: cykasy, ginká, ihličiny, gnetumy. Krytosemenné rastliny. Evolúcia a všeobecná charakteristika. Skupina „ANITA“ a Magnoliidová vetva. Jednoklíčnolistovité rastliny. Bazálne skupiny pravých dvojklíčnolistovitých rastlín a Caryophyllidová vetva. Rosidová a Asteridová vetva pravých dvojklíčnolistovitých rastlín.
Literatúra:
Mártonfi P.: Systematika cievnatých rastlín, UPJŠ, Košice, 2003.
Judd W. S., Campbell Ch. S., Kellogg E. A. & Stevens P. F., Donoghue M. J.: Plant Systematics. A phylogenetic Approach, 2nd ed., Sinauer Associates, Sunderland, 2002.
Dostál J., Červenka M.: Veľký kľúč na určovanie rastlín I. a II., SPN, Bratislava, 1991 a 1992.

5. Mikrobiológia

Charakteristika mikroorganizmov. Architektúra vírusov. Štruktúra prokaryotickej bunky. Výživa, rast a rozmnožovanie mikroorganizmov. Fyziológia mikroorganizmov. Metabolizmus baktérií. Genetika baktérií. Plazmidy. Bakteriofágy. Patogenita a virulencia. Mikroorganizmy a ich životné prostredie. Kvasinky. Plesne.
Literatúra: S. Rosypal a kol.: Obecná bakteriologie, SNP Praha, 1981.
M. Bednář a kol.: Lekářská mikrobiologie. Marvil Praha,1996.
D. Greenwood a kol.: Lekářská mikrobiologie. Avicenum Praha, 1999. 

6. Molekulová biológia

Štruktúra a vlastnosti informačných makromolekúl. Molekulová stavba chromatínu a mitotického a meiotického chromozómu. Dynamika chromozómov. Replikácia chromozómovej a mimochromozómovej DNA. Oprava poškodenia DNA. Genóm prokaryontov a eukaryontov. Ľudský genóm. Mobilné génové elementy. Transkripcia a potranskripčné úpravy. Translácia a potranslačné úpravy. Špecifická degradácia proteínov. Interakcie DNA s proteínmi. Regulácia expresie prokaryotických a eukaryotických génov. Kontrola bunkového cyklu.
Literatúra: E.Mišúrová:Molekulárna biológia. Učebné texty, PF UPJŠ Košice, 1999.
S.Rosypal:Úvod do molekulární biologie. Grafex Blansko, Brno,1999, 2000.
B. Alberts, D.Bray, J. Lewis a kol.: Molecular Biology of the Cell, Academic Press, London, 1994.

7. Genetika

Živá príroda ako integrované genetické laboratórium. História a súčasný stav rozvoja genetiky. J. G. Mendel – zakladateľ genetiky. Mendlove genetické princípy, génové interakcie, väzba génov. Dedičnosť kvantitatívnych znakov. Heritabilita. Mapovanie genetických lokusov na chromozóme pomocou klasických a molekulárno-genetických metód. Genetická determinácia pohlavia. Stručný fylogenetický prehľad. Extrachromozómové genetické determinanty. Plastidová a mitochondriálna dedičnosť. Základy cytogenetiky, mutácie a mutagenéza. Genetika prokaryotických organizmov. Genetické mechanizmy na subcelulárnej úrovni. Štruktúra a funkcia DNA, mRNA, tRNA. Genetický kód. Mechanizmus replikácie, transkripcie a translácie. Postranslačné a postranskripčné modifikácie. Regulácia génovej expresie. Základy genetiky človeka. Genetika populácií. Hardyho-Weibergov zákon. Faktory narúšajúce rovnováhu v populácii. Genetické manipulácie in vitro. Aplikovaná genetika.
Literatúra:    
Ferák, V., Sršeň, Š.: Genetika človeka. SPN Bratislava, 1981.
Rosypal, S. a kol.: Molekulární genetika. SPN Bratislava, 1981.
Darnell, J., Lodish, H., Baltimore, D.: Molecular Cell Biology. Scientific American, New York, 1992.
Kováčik, A. a kol.: Genetika rostlin. SZN Praha, 1979. 
Loewy, A. G.,, Ciekewitz, P., Menninger, J. R., Gallant, J. A. N.: Cell Structure and Function. Saunders College Publ., Philadelphia, 1991.
Nečásek, J. a kol.: Obecná genetika. SPN Praha 1979.
Pačes, V. a kol.: Molekulová genetika. Alfa Bratislava, 1983.
Russell, P. J.: Genetics. Harper Collins Publ., New York, 1992.
Thompson, J. S., Thompsonová, M. W.: Klinická genetika. Osveta Martin, 1988. 
Watson, J. D.: Molekulární biologie genu. Academia Praha, 1982.
Watson, J. D. a kol.: Rekombinantní DNA. Academia Praha, 1982.

8. Fyziológia rastlín

Vodný režim: vodný potenciál; príjem, transport a výdaj vody. Minerálna výživa: príjem a transport živín; makroelementy a mikroelementy. Fotosyntéza: absorpcia svetla°; elektrónový a protónový transport; fixácia CO2; fotorespirácia; ekofyziológia. Transport floémom. Dýchanie: odbúravanie sacharidov. Lipidy. Hererotrófia Metabolizmus minerálnych prvkov. Sekundárny metabolizmus. Vývin a rast. Pletivové kultúry. Hormóny rastlín. Fytochróm. Dormancia. Klíčenie. Kvitnutie. Fotoperiodizmus. Biorytmy. Pohyby. Stres
Literatúra:
Masarovičová E., Repčák M. et al. Fyziológia rastlín. Vyd. UK Bratislava 2002.

9. Fyziológia živočíchov

Základné fyziologické pojmy. fyziológia krvi a krvotvorných orgánov. Fyziológia dýchania. Termoregulácia. Fyziológia serdcovo-cievneho systému. Fyziológia gastrointestinálneho traktu. Postavenie a funkcie pečene v organizme.Fyziológia výživy a energetický metabolizmus. Všeobecné vlastnosti vodivých a vzrušivých sústav. Funkcie perifér-neho a centrálneho nervového systému. Práca priečne pruhovaného a hladkého svalu. Funkcie jednotlivých zmyslových analyzátorov. Hormo-nálne regulácie.Fyziológia rozmnožovania. Fyziológia exkrécie.
Literatúra:    
Š.Paulov: Fyziológia živočíchov I.,II.,III., UK Bratislava, 1995.
K.Javorka a kol.: Lekárska fyziológia. Osveta,Martin,2001.
S.Trojan: Lékařská fyziologie.II.vyd., Grada, Praha, 1997.
S.Silbernagel, A.Desmopopulos:Atlas fyziológie človeka.II.vyd .,Avicenum, Praha, 1993.

10. Všeobecná ekológia

Ekologické faktory, vlastnosti a vzťahy  populácií a spoločenstiev, štruktúa a funkcia  ekosystémov, tok  energie prirodzených a antropicky ovplyvnených ekosystémov.
Literatúra:
Odum, P. E., 1977: Základy ekologie, Academia, Praha.
Begon, M., Harper, J. L. a kol., 1997: Ekologie: jedinci, populace a spoločenstva, Univ. Palackého, Olomouc.
Hudec, I a Stanko, M., 2001. Všeobecná ekológia. VŠ texty PriF UPJŠ, Košice.

11. Zoológia I

Základy taxonómie bezchordátov, vrátane jednobunkovcov. Význam a funkcia vybraných zástupcov jednotlivých taxónov. Náčrt evolúcie bezchordátov,  fylogenetické vzťahy.
Literatúra:    
Vostal, Z., 1986 (1992): Zoológia bezchordátov, UPJŠ Košice.
Matis, D., 1997: Zoológia bezchordátov I, UK Bratislava.
Majzlan, O., 1998: Zoológia bezchordátov a chordátov, Bratislava.
Megutsch, P.A., 1991: Invertebrate zoology, Oxford University.

12. Zoológia II

Základné otázky systematického postavenia chordátov, fylogenetické vzťahy,   hospodársky význam s dôrazom na modelových zástupcov našej a svetovej fauny.
Literatúra: Gaisler, J., 1983: Zoologie obratlovců. Academia, Praha.
Kminiak, J., 1988: Zoologia stavovcov. UK Bratislava.
Vostal, Z., 1989: Zoológia II. Chordáty. UPJŠ Košice.
 
13.  Didaktika biológie

Ciele biologického vzdelávania. Štruktúra biologického učiva, analýza učiva prírodopisu a biológie, zostavovanie pojmových máp a formulácia výchovno-vzdelávacích cieľov vyučovacích jednotiek. Rámec EUR a fázy vyčovacej hodiny. Vyučovacie stratégie a metódy na hodinách prírodopisu a biológie. Pojmotvorný proces vo vyučovaní prírodopisu a biológie a jeho logika. Organizácia práce žiakov. Problémové vyučovanie a otázky vyššieho rádu. Význam reflexie. Overovanie biologických vedomostí a zručností. Hodnotenie a klasifikácia. Výchovné aspekty biologického vzdelávania, výchova ku kritickému mysleniu. Materiálne prostriedky vyučovania biológie. Inovácia obsahu a foriem vyučovania, nové informačné a komunikačné technológie v biologickom vzdelávaní. Zásady tvorby učebnice a metodických materiálov pre vyučovanie biológie. Školská záhrada a kútik živej prírody. Dejiny didaktiky biológie. Rôzne koncepcie vyučovanie biológie v zahraničí. Fakultatívna činnosť v biologickom vzdelávaní. Nácvik zručností a príprava na pedagogickú prax z aprobačného predmetu biológia.
Literatúra: Dorko, J., Kimáková, K.: Základy didaktiky prírodopisu a biológie, PF UPJŠ 1990.
Kimáková, K., Dunayová, D., Luczyová P.: Inovačné metódy vyučovania prírodopisu 
a biológie, MC Prešov, 2001.
Švecová, M.: Teorie a praxe zařazení školních projektů ve výuce přírodopisu a  biologie, Karolinum Praha 2001.
Platné učebnice prírodopisu a biológie pre základné a stredné školy.

14. Evolučná biológia

Základné otázky evolúcie živých organizmov. Historický pohľad. Evolúcia života. Elementárne činitele evolúcie: mutačný proces, populačné vlny, izolácia. Prírodný výber ako hybná sila evolúcie. Molekulová evolúcia. Vznik adaptácií a ich klasifikácia. Koncepcia druhu. Problémy makroevolúcie: evolúcia funkcií a orgánov, evolúcia ontogenézy. Fylogenéza systematických skupín živočíchov. Evolučný progres. Antropogenéza. Rastlinná diverzita. Primárna a sekundárna speciácia rastlín. Zánik rastlinných druhov. Reprodukčno-izolačné mechanizmy. Hybridizácia a introgresia rastlín. Polyploidia. Rozmnožovacie systémy rastlín.
Literatúra:    
Futuyama, D.J.: Evolutionary biology, Sinauer Associates, Sunderland, 3rd ed., 1997.
Briggs D., Walters S. M.: Proměnlivost a evoluce rostlinn. – Univerzita Palackého, Olomouc, 2001.
Dobzhansky T. et al.: Evolution. San Francisco 1977.

15.  Etológia

História a rozvoj etológie v systéme prírodných vied. Metodológia etológie. Vrodené správanie a jeho formy. Najjednoduchšie formy učenia – podmieňovanie a inštrumentálne učenie. Vyššie formy učenia. Vzťahy medzi vrodeným správaním a učením. Sociálne správanie zvierat. Sexuálne správanie. Hravé správanie. Biologické rytmy v správaní živočíchov. Migrácia živočíchov. Komunikačné systémy zvierat. Emócie. Agresia v správaní zvierat a človeka. Abnormálne prejavy správania.
Literatúra:
M.Novacký, M.Czako: Základy etológie. SPN, Bratislava, 1987.
D.Franck: Etologie. Vydavatelství Karolinum, Praha, 1996.
Z.Veselovský: Chováme se jako zvířata ? Panorama, Praha, 1992.

16.  Imunológia

Bunky a tkanivá lymfatického systému. Kooperácia medzi T a B bunkami a makrofágmi. Špecifická  stimulácia lymfocytov. Vrodená imunita. Antigény a protilátky. Imunitná odpoveď. Komplement. Interakcia antigénu s protilátkou. Hypersenzitivita. Transplantačná imunológia. Vybrané ochorenia imunitného systému.
Literatúra:
Janeway C.A., Travers P., Walport M., Shlomchik M.J.: Immunobiology, Garland Science 2005.
Hořejší V., Bartunková J.: Základy imunologie, Triton 2001
Elektronické učebné texty na: www.paulikova.szm.sk 

17.  Embryológia živočíchov

Pohlavné a nepohlavné rozmnožovanie živočíchov. Embryogenéza. Organogenéza. Vývoj prídavných embryonálnych orgánov u vtákov, cicavcov a človeka. Implantácie. Poruchy vo vývoji a prenatálna mortalita.
Literatúra:    
J. Horák: Základy embryológie. Učebné texty PF UPJŠ Košice, 1992.
E. Klika: Embryologie. Avicenum Praha, 1985.
M.G. Bruce: Human embryology and developmental biology. Mosby St.Louis, 1999.

Voliteľné predmety

1.  Ekológia rastlín

Základné otázky integrácie rastlín v prostredí, ekológia rastlinných populácií, koakčné vzťahy medzi jedincami a populáciou, dynamika populácií. Vzťahy medzi produkciou populácií a synekológiou. Ekológia spoločenstiev a ekosystémov.
Literatúra:    
Slavíková, J.: Ekologie rostlin, SPN Praha, 1986.

2. Fytogeografia

História predmetu. Rastliny a prostredie. Chorológia, areál, areálové disjunkcie, relikty, endemizmus, vikarizmus, elementy flóry. Hlavné rysy florogenézy od prvohôr po štvrtohory. Postglaciálny vývoj vegetácie Slovenska. Regionálna fytogeografia Zeme. Geografia vegetácie: od tropických dažďových pralesov po tundru. Zmeny zemskej vegetácie a ich štúdium. Zemepisný pôvod kultúrnych rastlín.
Literatúra:    
Hendrych R.: Fytogeografie, SPN, Praha 1984.
Brown J. H., Lomolino M. V.: Biogeography, Sinauer Associates, Sunderland, 1998.

3. Fyziológia rastu a vývinu rastlín

Rast a morfogenéza: fázy a kinetika rastu; diferenciácia. Hormóny: metabolizmus a transport; mechanizmus a fyziologické účinky; auxíny, giberelíny, cytokiníny, kyselina abscisová a etylén. Polarita. Korelácie rastu a apikálna dominancia. Regenerácia a transplantácia. Fotomorfogenéza: etiolizácia; chémia a transformácie fytochrómu; fyziológia. Dormancia. Klíčenie. Indukcia kvitnutia: jarovizácia; fotoperiodizmus. Starnutie. Biorytmy. Orientácia v priestore: fototropizmus, gravitropizmus a nastie. Stresová odolnosť.
Literatúra:     Masarovičová E., Repčák M. et al. Fyziológia rastlín. Vyd. UK Bratislava 2002; Procházka S. a kol. Fyziologie rostlin. Academia, Praha 1999.
Taiz L., Zeiger E., Plant physiology. Third editon. Sinauer ass., Sunderland 2002.

4. Metabolizmus rastlín

Fotosyntéza: absorpcia svetla; komplexy tylakoidov; transport elektrónov; fotofosforylácia; Calvinov, Hatchov a Slackov cyklus; fotorespirácia; sacharidy. Respirácia: glykolýza; citrátový cyklus; pentózový cyklus. Lipidy: biosyntéza a mobilizácia; glyoxalátový cyklus. Polyacetylény. Metabolizmus dusíka: nitrogenáza; asimilácia nitrátu a amoniaku. Metabolizmus síry. Izoprenoidy: biosyntéza; terpénové látky a fytosteroly;. Cesta kyseliny šikimovej: fenoly; fenylpropány; ligníny; flavonoidy. Alkaloidy. Ekofyziológia sekundárnych metabolitov.
Literatúra:    
Lawlor D. W. Photosynthesis. Third edition. BIOS, Oxford 2001.
Masarovičová E., Repčák M. et al. Fyziológia rastlín. Vyd. UK Bratislava 2002.
Procházka S. a kol. Fyziologie rostlin. Academia, Praha 1999.
Taiz L., Zeiger E., Plant physiology. Third editon. Sinauer ass., Sunderland 2002.

5. Biológia rastlinných symbióz

Morfologické, cytologické, fyziologické a biochemické aspekty najznámejších príkladov rastlinných symbióz. Najväčšia pozornosť sa venuje symbiózam, ktorých výsledkom sú lišajníky, typom mykoríz, symbiózam cievnatých rastlín a baktérii fixujúcich dusík, symbiózam koralových útesov a endosymbiózam.
Literatúra:    
Van den Hoek, C. a kol. 1995: Algae, an introduction to phycology.
Deacon, J.W. 1997: Modern Mycology.

6. Biotechnológia rastlín
 
Genetika a fyziológia rastlinných bunkových kultúr, protoplastov, pletivových kultúr, embryoidov a orgánov kultivovaných in vitro v sterilných podmienkach, ich význam a využitie vo vedeckom výskume a praxi. Kryokonzervácia rastlinných explantátov, imobilizované bunkové systémy. Genetická transformácia rastlinných buniek a expresia cudzích génov v rastlinách.
Literatúra:    
Čellárová, E., Brutovská, R., Vranová, E.: Rastlinná biotechnológia, Košice, UPJŠ, 1993.
Novák, F.J.: Explantátové kultúry a jejich využití ve šlechtení rostlin, Academia Praha 1990.
Seman I. a kol.: Biotechnologické metódy v šľachtení rastlín, Príroda Bratislava 1990.

7. Cytogenetika a karyológia

Organizácia eukaryotického genómu v bunkovom jadre. Skelet jadra. Jadierko, skelet jadierka. Štruktúra chromatínu a jeho zmeny. Úrovne štruktúry organizácie DNA v jadre. Chromozómy. Polyténne chromozómy. Bunkový cyklus. Genetická regulácia bunkového cyklu. Genetická regulácia bunkovej diferenciácie a bunkového starnutia. HUGO – poznatky o ľudskom genóme a vzťahu k ostatným sekvenovaným genómom.
Literatúra:    
Russel, J.P.: Genetics, Third Edition, Harper Collins Publisher, New York 1992.
Ferák,V., Sršeň, Š.: Genetika človeka, SPN Bratislava 1981.
Rosypal a kol.: Molekulární genetika, SPN Praha 1983.

8. Chronofyziológia

Časová štruktúra fyziologických premenných u živočíchov a človeka. Základné pojmy a rozdelenie biologických rytmov. Význam biológie rytmov v evolúcii organizmov. Genetická podstata a molekulárne mechanizmy biologických hodín u živočíchov. Lokalizácie biologických hodín v bunke. Endogénna podstata biologických rytmov. Multioscilátorový systém organizmu.Význam cirkadiánnych a sezónnych rytmov pre život zvierat a človeka. Aplikácia poznatkov z chronofyziológie.
Literatúra:    
J.Aschoff: Biologičeskije rytmy. Mir.Moskva, 1984.
I.Ahlers: Vplyv faktorov kozmického letu na tkanivové lipidy potkanov (s úvodom do chronofyziológie). Veda, Bratislava, 1984.
R.Wever: The circadian systém of man. Springer-Verlag, New York,1979.

9. Ekofyziológia živočíchov a človeka

Vplyv faktorov vonkajšieho prostredia vo fylogenéze a ontogenéze. Priebeh stresovej reakcie, druhy adaptácií. Patologické deformácie adaptačných procesov – všeobecné príznaky chorobných procesov. Adaptácie na vplyv faktorov vonkajšieho prostredia umožňujúcich život: adaptácie na zmeny v príjme potravy (hladovanie a nadvýživa), vplyv hypo- a hyperbarie, adaptácia na zvýšenú salinitu vody, vplyv gravitácie, vplyv vysokej a nízkej teploty, elektrického prúdu elmag.poľa a laseru, vplyv neionizujúceho a ionizujúceho žiarenia, vplyv hluku, ultrazvuku a vibrácií a na živé organizmy.
Literatúra:    
E.Nečas a spol.: Obecná patologická fyziologie. KU Praha, Nakladateľstvo Karolinum, 2000.
Š.Paulov: Vpylv vonkajších faktorov na živé systémy.UK Bratislava, 1981.
L.Janský: Fysiologie adaptací. Academia,Praha, 1979.
R.Petrásek a spol.: Fyziologie adaptací u živočichu a člověka. Masarykova Univerzita, Brno, 1992.

10. Ekológia cicavcov

Ekologická charakteristika ekofyziologických adaptácií u cicavcov. Adaptácie na významné abiotické a biotické faktory (potrava, substrát, teplota, voda, sneh a iné). Vybrané aspekty populačnej dynamiky u hlodavcov.
Literatúra:    
Feldhamer G., Drickamer L., Vessey SH., Merritt JF., 2000. Mammalogy: Adaptation, Diversity and Ecology. McGraw Hill Hardback.
Vlasák P., 1986. Ekologie cicavcu. Academia, Praha.

11. Embryológia rastlín

Sporogenéza, gametogenéza, opelenie a oplodnenie. Procesy vývinu embrya rastlín v spojitosti s vývinom ostatných pletív. Embryogenéza a jej zvláštnosti v niektorých skupinách rastlín. Apomixia.
Literatúra:    
Erdelská, O.: Embryológia krytosemenných rastlín. Veda, Bratislava, 1981.

12. Fytopatológia

Choroby rastlín, ich symptómy, príčiny a zákonitosti vzniku, vývin a etológia. Abionózy: choroby spôsobené abiotickými faktormi prostredia. Bionózy: choroby vyvolané viroidmi, vírusmi, slizovkami, aktinomycétami, baktériami a hubami. Poruchy spôsobené genetickými anomáliami. Úlohy vektorov a medzihostiteľov pri rozširovaní chorôb. Vzťah hostiteľ – patogén. Ochrana rastlín.
Literatúra:    
Kudela, V. a kol.: Obecná fytopatologie. Academia Praha, 1989.
Vedecké periodiká a internetové zdroje.

13.  Geobotanika.

Základné informácie o rastlinných spoločenstvách. Zloženie a štruktúra spoločenstva (synmorfológia), synekológia, syngenetika, syndynamika, synchronológia. Využitie výsledkov a metód fytocenológie v praxi(lesné hospodárstvo, ochrana prírody, vegetačné mapovanie, územné plánovanie, urbanizmus a pod.).
Literatúra:    
Moravec, J. a kol: Fytocenologie, Academia Praha, 1994.
Kovář P.: Geobotanika (Úvod do ekologické botaniky). Karolinum UK Praha 2002. Valachovič M. a kol.: Rastlinné spoločenstva Slovenska. 1. Pionierska vegetácia. Veda SAV Bratislava 1995.
Jarolímek I. a kol. Rastlinné spoločenstva Slovenska. 2. Synantropná vegetácia. Veda SAV Bratislava 1997.
Valachovič M. a kol. Rastlinné spoločenstva Slovenska. 3. Vegetácia mokradí. Veda SAV Bratislava 2001.

14. Liečivé rastliny

História a súčasnosť. Farmakoterapeutické a toxické účinky drog. Účinné látky. Chemotypy. Centrá pôvodu liečivých rastlín. Dedičnosť, metódy šľachtenia a semenárstvo. Produkcia liečivých rastlín a tvorba obsahových látok. Zber a pozberová úprava, éterické oleje a extrakty. Špeciálna časť: Claviceps, Angelica, Valeriana, Drosera, Levandula. Digitalis, Hypericum, Althaea, Calendula, Silybum, Chamomilla, Arctostaphylos, Melissa, Mentha, Hyssopus, Thymus, Salvia, Agrimonia, Rosa, Tilia, Achillea, Plantago, Panax a tonizujúce rastliny.
Literatúra:    
Pahlow M.: Healing plants. New York 1993; Tomko J. a kol.: Farmakognózia. 2. vyd. Osveta, Martin 1999.

15. Molekulárna biológia rastlín

Organizácia rastlinného genómu. Regulačné sekvencie, génové rodiny, repetitívne sekvencie. Gény Pre tRNA a rRNA, gény kódujúce významné rastlinné proteíny. Regulácie expresie rastlinného genómu. Štruktúra a funkcie mtDNA a cpDNA. Mitochondriálne plazmidy. Genetický základ interakcie medzi rastlinou a patogénom. Genetické mechanizmy reakcie na abiotický stres. Rastlinné vírusy. Agrobacterium sp. a ich genetický význam. Ti a Ri plazmidy. Metódy genetickej transformácie. Transgénne rastliny.
Literatúra:    
Buchanan, B. B., Gruissem, W. and Jones, R. J.: Biochemistry and Molecular Biology of Plants. America Society of Plant Physiologists, Rockville, Maryland, 2000.
Ondřej, M.: Cytogenetika a molekulární genetika rostlin. Academia Praha 1985.
Ondřej, M.: Genové inženýrství kulturních rostlin. Academia Praha 1992.

16. Metabolizmus živočíšnej bunky

Význam a úloha sacharidov v živočíšnom organizme. Vrodené poruchy metabolizmu sacharidov a lipidov u človeka. Metabolizmus lipidov. Úloha pečene v tukovom tkanive v metabolizme lipidov. Metabolizmus plazmatických lipoproteínov a jeho poruchy. Cholesterol a ateroskleróza. Metabolizmus proteínov a jeho poruchy. Hospodárenie s vodou. Metabolizmus základných minerálnych prvkov organizmu. Fyziológia acidobázickej rovnováhy a jej regulačné mechanizmy v živočíšnom organizme. Metabolické regulácie. Topochémia metabolických dejov v organizme.
Literatúra:    
M.Ferenčík, B.Škárka, M.novák, L.Turecký: Biochémia. Slovak Academic Press, Bratislava, 2000.
R.K.Murray a spol.: Harperova biochemie, H plus H, Praha, 1998.
J.Musil, O.Nováková: Biochemie v obrazech a schematech, Avicenum Praha, 1989.

17. Zoogeografia

Rrozšírenie živočíchov, typy areálov rozšírenia a ich závislosť na ekologických a biotických činiteľoch.Rrajonizácia zemského povrchu a prítomnosť charakteristických taxónov fauny s dôrazom na palearktickú oblasť a strednú Európu Aantropogénne vplyvy na rozšírenie živočíchov
Literatúra:    
Buchar, J., 1983: Zoogeografie. SPN Praha.
Plesník, P., Zatkalík, F., 1996: Biogeografia. Vysokoškolské skriptá, PríFUK Bratislava.

18.  Biofarmakológia

Pojem, história, význam a rozdelenie biofarmakológie. Pojem liečiva, rozdelenie liekov a liekopis. Osud liečiva v organizme: absorpcia a distribúcia. Biotransformácia liečiva. Vylučovanie liečiv a časové priebehy hladín liekov. Chronofarmakológia. Farmakogenetika. Mechanizmus účinku liečiva na molekulárnej úrovni. Farmakón-receptorový komplex. Interakcie liekov.Chronické podávanie liekov. Vedľajšie účinky liečiv. Teratogénne a karcinogénne účinky liečiv. Vývoj a zavádzanie nových liekov.
Literatúra:    
M.Mirossay: Všeobecná farmakológia. Košice, LF UPJŠ, 2001.
M.Wenke a kol.: Farmakologie I. Praha, Avicenum, 1986.

19. Biospeleológia

Zaoberá sa jaskynnou faunou a mikroflórou, morfológiou a systematikou prítomných skupín živočíchov a mikroflóry, ich adaptáciami na toto špecifické prostredie, ich zoogeografickým rozšírením, fungovaním jaskynného ekosystému a jeho jednotlivých komponentov, anrtopogénnymi vplyvmi a ochranou jaskynnej bioty.
Literatúra:    
Culver D. C.: Cave life – evolution and ecology. Harvard University Press, Cambridge, Massachusetts and London, 1982.
Vandel A.: Biospeleology – the biology of cavernicolous animals. Pergamon Press, Oxford, 1965.

20. Ekologická etológia

Predmet sociálnej biológie (ekologickej etológie) a jeho vzťah k ostatným biologickým disciplínam. Evolúcia sociálneho správania jednotlivých skupín živočíchov a človeka. Stratégie vo vytváraním sociálnych vzťahov a skupín vo vzťahu k ekosystému. Interakcie vrodených základov správania a environmentálnych vplyvov. Výber vhodného sociálneho usporiadania, vhodného partnera, vhodného rozmnožovacieho a rodičovského prístupu. Súťaživosť indivíduí a pohlaví.
Lieratúra:      
D.Franck: Etologie. Vyd. Karolinum, Praha, 1996.
E.O.Wilson: O lidské přirozenosti. Nakl. Lidové noviny, Praha, 1993.
R.Dawkins: Sobecký gen. Mladá fronta, Praha, 1998.

21. Ekológia pôdnych živočíchov

Predmet pojednáva o pôde ako ekologickom systéme a type životného prostredia, o ekologických faktoroch ovplyvňujúcich život v pôde, živočíchoch v nej žijúcich a ich adaptáciách na toto prostredie. Obsahom predmetu je ďalej fungovanie pôdneho ekosystému a pochopenie základných interakcii pôdnej fauny s rizosférou rastlín a s pôdnou mikroflóŕou.
Literatúra:     Lavelle P., Spain A. V., 2001: Soil Ecology. Kluwer Academic Publishers.
Losos, B. a kol., 1984: Ekologie živočíchů. SPN Praha.
Wallwork, J.A., 1970: Ecology of Soil Animals. McGraw-Hill, England.

22. Ekológia vodných živočíchov

Biológia, správanie sa, výskyt a šírenie sa jednotlivých skupín a hlavných zástupcov vodných organizmov v podmienkach sladkovodných ekosystémov mierneho pásma strednej Európy.
Literatúra:    
Fryer, G., 1991: A natural history if the Lakes, tarns and streams of English lake district. Freshw. Biol. Ass., Ferry House, Ambleside, Cumbria.
Kubisch, K., Hemmik, J., 1982: Ponds and pools – oases in the landscape. Ediotion Leipzig.
Hudec, I., 1996. Hydrobiológia, Príroda a.

23. Hydrobiológia

Je zameraná na dynamiku abiotických a biotických vzťahov, pomerov a interakcií v rôznych typoch sladkovodného prostredia. Zaoberá sa problematikou: biodiverzity ,znečisťovania, regulácie a renaturalizácie vodných ekosystémov; základnou legislatívou týkajúcou sa vôd Slovenska.
Literatúra:    
Hudec, I., 1996: Hydrobiológia. Príroda, Bratislava.
Lellák, J., Kubíček, F., 1991: Hydrobiologie. UK Karolinum, Praha.
Zelinka, M. a kol., 1985: Základy aplikované hydrobiologie. SPN, Praha.

24. Parazitológia

Klasifikácia  prakticky významných živočíchov. Základné parazitologické pojmy – adaptácie, parazit, hostiteľ, systematický prehľad parazitických živočíchov, ich ekológia a epidemiológia, prírodná ohniskovosť, transimisívne parazitózy.
Literatúra:    
Jurásek, V., Dubinský, P. a kol., 1993: Veterinárna parazitológia. Príroda, a. s., Bratislava.
Ryšavý, B. a kol., 1988: Základy parazitologie. SPN, Praha.
Čatár, G., 1982: Lekárska parazitológia. UK, Bratislava.

25. Cytopatológia

1. Konverzia normálnej bunky na nádorovú.
2. Všeobecné vlastnosti nádorových buniek, pseudotumory.
3. Chemické a fyzikálne karcinogény.
4. Vírusy ako indukčné agens karcinogenézy.
5. Biológia onkodna vírusov, onkoproteíny papovavírusov.
6. Nádorové vírusy s RNA-génomom.
7. Protoonkogén a onkogén, klasifikácia protoonkogénov.
8. Protoonkogény kódujúce rastové faktory a receptory rastových faktorov.
9. Protoonkogény kódujúce nereceptorové proteinkinázy a transkripčné faktory.
10. Aktivácia protoonkogénu.
11. Nádorové supresorové gény, apoptóza a nekróza.
12. Biologické markery malígnych buniek, imunológia metastatického procesu.
13. Imunoterapia, chemoterapia a rádioterapia.
Literatúra:    
S. Rosypal: Úvod do molekulární biologie, II. a III. diel. Brno, 1997, 2000.
F. Fremuth: Regulace a inhibice růstu normálních a nádorových buněk. SPN Praha, 1986.
M. Buc: Klinická imunológia. Veda Bratislava, 1997.
P. Klener a kol.: Cytokiny ve vnitřním lékařství. Grada, Avicenum Praha, 1997.
G.V. Sherbet and M.S. Lakshmi: The Genetics of Cancer. Academic Press, 1997.
I.Hulín a kol.: Patofyziológia. Slovak Academic Press, s.r.o. 1998.

26. Genetika človeka

Základné poznatky o dedičnosti fyziologickej a patologickej variability, genetické javy v rodinách a rodokmeňoch, ľudská génová mapa a organizácia ľudského genómu, diagnostika genetických patologických stavov, možnosti liečby geneticky podmienených patologických stavov. 
Literatúra:    
Ferák, V., Sršeň, Š.: Genetika človeka, SPN Bratislava, 1990.
Thompson, J.S., Thompsonová, M.W.: Klinická genetika, Osveta, Martin, 1988.
Sršeň, Š., Sršňová, K.: Základy klinicej genetiky a jej molekulárna podstata, Osveta, Martin, 2000.

27. Molekulová biológia ontogenetického vývinu

Regulácia ontogenetického vývinu eukaryotických organizmov. Program ontogenetického vývinu. Determinácia a diferenciácia buniek. Molekulové mechanizmy tvorby špecializovaných bunkových typov. Epigenetické mechanizmy bunkovej pamäti. Imprinting. Kombinačná kontrola eukaryotických génov. Gény regulujúce vývin mnohobunkových organizmov. Určenie polohovej pozície bunky. Formovanie telesného plánu zárodka. Určenie hlavných telesných osí. Kontrola životného cyklu buniek. Klonovanie mnohobunkových organizmov.
Literatúra:    
B. Alberts, D. Bray, J. Lewis a kol.: Molecular Biology of the Cell. Londýn, 1994.

28. Experimentálna hematológia

Pojem kmeňovej bunky, hemopoetické mikroprostredie, pluripotentná hemopoetická kmeňová bunka, unipotentné kmeňové bunky, vyšetrovacie metódy kmeňových buniek, úloha hemopoetických rastových faktorov a interleukínov v hemopoéze, význam porúch hemopoetických kmeňových buniek pre klinickú prax.
Literatúra:    
J. Neuwirt, E. Nečas: Kmenové buňky a krevní choroby.Avicenum Praha, 1981.
J. Neuwirt, E. Nečas a kol.: Patofyziologie krve. Avicenum Praha, 1983.
P. Klener a kol.: Cytokiny ve vnitřním lékařství. Grada, Avicenum Praha, 1997.
M. Buc: Klinická imunológia, Veda Bratislava 1997.
J.H. Carr and B.F. Rodak: Clinical Hematology Atlas. W.B. Saunders Company, Philadelphia, 1999.

29. Populačná genetika

Genofond a genotypové zloženie populácie. Genetická rovnováha populácie – Hardyho-Weinbergov zákon, väzbové disekvilibrium. Panmixia a inbríding, dôsledky inbrídingu v populácii – Bernsteinov-Wrightov zákon, konsangvinita, homogamia, Wahlundov efekt. Mutácie a mutačný tlak, genetická záťaž. Selekcia a selekčný tlak, reprodukčná zdatnosť populácie. Náhodné javy – genetický drift, efekt zakladateľa, migrácia. Genetické izoláty a ich dôsledky, genetický polymorfizmus. Evolučný význam zmien genofondu.
Literatúra:    
Ferák, V.,Sršeň, Š.: Genetika človeka, SPN Bratislava, 1990.
Griffiths, A.J.F. et al.:Modern Genetic Analysis, W.H.Freeman and Co., New York, 1999.

 


Študuj na UPJŠ