Medzinárodná vedecká konferencia organizovaná pri príležitosti životných jubileí prof. JUDr. Alexandra Bröstla, CSc. a prof. JUDr. Pavla Holländera, DrSc.

V predposledný júnový týždeň, v dňoch 21. až 22. júna 2023, sa na pôde Historickej auly Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia obsahovo orientovaná na témy „Súdna moc v právnom štáte“ a „Právo a ideál dobra a spravodlivosti“.

Avizovaná konferencia sa uskutočnila pri príležitosti životných jubileí 70. rokov veku prof. JUDr. Alexandra Bröstla, CSc., vysokoškolského pedagóga, emeritného sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky a významnej osobnosti právnej vedy na Slovensku a v zahraničí, a prof. JUDr. Pavla Holländera, DrSc., vysokoškolského pedagóga, bývalého podpredsedu Ústavného súdu Českej republiky a významnej osobnosti právnej vedy v Čechách, na Slovensku a v zahraničí.

Na konferenčnom podujatí participovali, aktívne (osobne a formou video-konferenčného prenosu) alebo pasívne, vzácni hostia z odboru právnej teórie, štátovedy, právnej filozofie a najmä ústavného práva z domáceho i zahraničného prostredia. Vítaným obohatením rokovania konferencie bola účasť viacerých hostí z aplikačnej praxe, predovšetkým z prostredia advokácie, všeobecného súdnictva a ústavného súdnictva.

Nemožno opomenúť ani spoločenský program v prvý deň konferencie, v rámci ktorého sa vytvoril priestor na diskusie, inšpiratívne výmeny poznatkov a najmä aj priateľské stretnutia, ktoré sa s konferenčnými platformami takéhoto charakteru obvykle, zvyčajne a celkom prirodzene spájajú.

Účastníkom konferenčného podujatia možno vysloviť úprimné poďakovanie, a to jednak za pútavé vystúpenia v rámci jednotlivých blokov rokovania, jednak za podnetné príspevky, ktoré boli publikované v recenzovaných vedeckých zborníkoch rovnakého tematického zamerania ako samotná medzinárodná vedecká konferencia.