Prečo Erasmus+ práve v Česku? Bol to dobrý nápad ?

Masaryková univerzita v Brne

Brno, Česká republika

Tieto otázky ma sprevádzali hádam od začiatku mobility až po jej koniec. Vždy som vedela, že program Erasmus+ chcem na vysokej škole absolvovať. Podarilo sa mi to až v štvrtom ročníku, keď pandémia Covid-19 konečne vo svete utíchla. Na výber som mala viacero krajín, no rozhodla som sa pre susedné Česko, konkrétne pre Masarykovu Univerzitu v Brne (Právnická fakulta). Toto rozhodnutie malo viacero výhod:

• Mohla som študovať v materinskom jazyku, spoločne s českými študentmi, no zároveň som si mohla zvoliť predmety pre erasmakov, vyučované v angličtine.
  • Mala som prístup do školskej knižnice, ktorá mi poskytla neuveriteľné množstvo literatúry a zdrojov, ktoré sa hodia do záverečných prác.
  • Spoznávala som český školský systém, nakoľko som bola jeho priamou súčasťou, keďže mnoho hodín som mala práve s domácimi českými študentmi.
  • Vďaka predmetom s erasmákmi som si zlepšila svoju angličtinu a spoznala ľudí z mnohých európskych krajín ako sú Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Holandsko, Maďarsko či Bulharsko.

Moju skúsenosť s programom Erasmus+ by som zhodnotila veľmi pozitívne. Je to možnosť, ktorú kedysi študenti nemali a dnes nám táto príležitosť otvára dvere do neznáma a spája európske krajiny, ponúka nám cestovanie, dočasné štúdium v inej krajine, spoznávanie iných kultúr a získavanie nekonečných zážitkov, ktoré doma, v našej komfortnej zóne, pravdepodobne nezažijeme.

Mnohí by očakávali, že štúdium v Českej republike bude na vlas rovnaké ako je to u nás na Slovensku. Pravdou však je, že český školský systém je o dosť krokov vpred a štúdium je celkom odlišné od nášho systému. Mne osobne sa Česko veľmi zapáčilo, štúdium som tam milovala a návrat späť na Slovensko bol ťažší, čo svedčí o tom, že absolvovanie programu Erasmus+ bolo jedno z najlepších rozhodnutí počas môjho štúdia na vysokej škole. Som nesmierne vďačná za túto skúsenosť, budem na ňu spomínať v dobrom a každému program Erasmus+ odporúčam, pretože je to príležitosť, ktorú by študenti mali počas svojho pôsobenia na vysokej škole využiť !

Mária