Nádej pre budúcnosť: Mladí vedci z východného Slovenska bojujú proti kontaminácii v Strážskom

Vedci, mladí a plní energie, môžu mať pre budúcnosť našej planéty kľúčový význam. Už dlhšiu dobu na Katedre mikrobiológie Ústavu biologických a ekologických PF UPJŠ v Košiciach,  odborne vedieme stredoškolákov z Gymnázia Jána Adama Raymana a Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove, ktorí sa nezľakli obrovskej výzvy – kontaminovanej pôdy v obci Strážske. Ich odhodlanie a výnimočné úsilie bolo tento rok ocenené tretím miestom v prestížnej súťaži „European Union Contest for Young Scientists“ (EUCYS)  v Bruseli v konkurencii 136 mladých vedcov z 36 krajín. Táto spolupráca nás nesmierne teší a veľmi radi vám prezradíme, čo sa nám podarilo doteraz a kam sa uberáme ďalej.

Strážske, ktoré bolo niekdajším domovom spoločnosti Chemko Strážske, má bohatú, no zároveň kontaminovanú minulosť. PCB (polychlórované bifenyly) sa stali výrazným problémom v pôde tohto regiónu. Naši mladí kolegovia sa rozhodli vziať túto situáciu do vlastných rúk a začali svoj vlastný výskum.

Najprv odobrali vzorky kontaminovanej pôdy a s našou pomocou spravili primárny záchyt baktérií. Tieto baktérie sa zdali byť kľúčom k degradácii PCB. Po laboratórnom spracovaní vzoriek identifikovali baktérie, ktoré sú pravdepodobne schopné prežiť na PCB ako jedinom zdroji uhlíka. Tento objav je veľmi zaujímavý a otvára dvere pre nové možnosti v boji proti kontaminácii.

Títo mladí vedci sú rodáci z východného Slovenska, a ich záujem o situáciu vo svojom okolí ich motivuje. Sú príkladom toho, aký významný a pozitívny dopad môžu mať mladí ľudia vo svojej komunite a v oblasti vedy a ochrany životného prostredia. Ich výsledky v Bruseli boli len začiatkom ich výskumu. Dúfame, že budú pokračovať vo svojom odhodlaní a že ich práca povedie k riešeniam, ktoré môžu zlepšiť stav životného prostredia nielen v Strážskom, ale aj inde.

Naša spolupráca s týmito talentovanými stredoškolákmi je pre nás inšpiráciou a teší nás záujem mladých ľudí o vedu. Dúfame a zároveň by sme boli radi ak by si vo svojom ďalšom štúdiu vybrali práve našu Univerzitu a rovnako veríme, že budú pokračovať v boji proti kontaminácii a vytvárať lepšiu budúcnosť pre nás všetkých. Ich príbeh je príkladom toho, že veda môže byť zábavná, zaujímavá a plná nádeje, a my sme radi, že sme súčasťou ich cesty.