Ako podporiť záujem stredoškolákov o štúdium na PF UPJŠ

RNDr. Mgr. Martin Majerník, PhD. z Ústavu biologických a ekologických vied prijal  pozvanie Gymnázia sv. Jána Pavla II. v Poprade, aby študentom tretieho a štvrtého ročníka, ktorí si zvolili biológiu ako maturitný predmet, odprezentoval prednášku na tému:  Nádorové ochorenie a uplatnenie fotodynamickej terapie v jeho liečbe.

Prvá časť prednášky bola zameraná na popis nádorov, nádorových buniek a práce s nádorovými bunkami. S využitím množstva obrázkových príloh boli študentom predstavené a popísané aj iné relevantnejšie experimentálne nádorové modely používané v experimentálnych analýzach akými sú 3D bunkové modely (sféroidy) a mikronádory vytvorené na embryách prepelice japonskej.

Cieľom druhej časti prednášky bolo popísať fungovanie fotodynamickej terapie so zameraním na identifikáciu rozdielov a benefitov v porovnaní s konvenčne využívanými terapeutickými postupmi (chemoterapia, rádioterapia). Súčasťou prednášky bola aj diskusia so študentmi.

Prednáška sa uskutočnila dňa 29. marca 2023. Dr. Martin Majerník ďakuje pani PaedDr. Zuzane Čerkalovej za pozvanie na prednášku a oceňuje aktívny prístup študentov počas diskusie.