Spolupráca s Medzinárodným centrom pre výskum krasu (IRCK) v Guiline (Čína)

Zástupcovia Medzinárodného centra pre výskum krasu (IRCK) v čínskom Guiline v rámci pracovnej cesty v EÚ navštívili našu fakultu v dňoch 17.9. až 21.9.2023. IRCK sídli v najrozsiahlejšej krasovej oblasti sveta, ktorá má špecifické environmentálne a ekonomické problémy, ktoré IRCK skúma a navrhuje pre ne riešenia. IRCK skúma kras na planetárnej úrovni a rieši úlohy pre UNESCO. Slovenský kras je tiež unikátnym územím, ktoré má IRCK záujem študovať. Na pilotnom výskume participuje aj Ústav geografie (ÚGE) našej fakulty už niekoľko rokov v rámci projektu GEO Pilot. Jeho zámerom je vybudovanie svetovej monitorovacej siete pre výskum krasu.

Cieľom návštevy delegácie z IRCK bolo predstaviť doterajšiu spoluprácu s ÚGE PF UPJŠ a rozšíriť ju na fakultnej úrovni. Na našej fakulte sú Ústav geografie a Ústav biologických a ekologických vied prirodzenými partnermi IRCK, pretože sa dlhodobo venujú výskumu krasu, vývoju jaskýň, a objavujú tu nové živočíšne druhy. V stredu 20.9.2023 odborné diskusie vyústili do slávnostného podpisu memoranda o porozumení medzi IRCK a našou univerzitou zastúpenou rektorom UPJŠ a dekanom PF UPJŠ. Ide o vyjadrenie vôle k vzájomnej spolupráci a výskumu, zdieľaniu dát a spoločnému publikovaniu, výmene študentov a akademických pracovníkov. Plnenie dohody na strane UPJŠ v Košiciach koordinuje Dr. Alena Gessert z ÚGE PF UPJŠ.

Za Univerzitu P. J. Šafárika v Košiciach memorandum podpísal rektor prof. Daniel Pella a dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ doc. Roman Soták.

Ďalej boli pri podpise prítomní a diskutovali:

doc. Michal Gallay (prodekan PF UPJŠ),
prof. Jaroslav Hofierka (riaditeľ ÚGE PF UPJŠ),
prof. Ľubomír Kováč (vedúci Katedry zoológie ÚBEV  PF UPJŠ),
Dr. Alena Gessert (vedúca oddelenia fyzickej geografie ÚGE PF UPJŠ)
Za IRCK memorandum podpisoval prof. Peng Xuanming   (Director of IRCK, Director of the Institute of Karst Geology, Chinese Academy of Geological Sciences) a ďalej boli prítomní a diskutovali:
prof. Chen Weihai (chief geologist of the Institute of Karst Geology, Chinese Academy of Geological Sciences)
prof. Lei Mingtang (Section director of the Institute of Karst Geology, Chinese Academy of Geological Sciences)

Dr. Luo Qukan (Secretary general of IRCK) Po slávnostnom podpise memoranda absolvovali čínski hostia prehliadku areálu univerzity na ulici Šrobárovej a Dr. Kostlivého. Následne, v rámci vedeckého seminára na Ústave geografie, podrobne prezentovali zameranie a výskum IRCK. Vďaka formalizovaniu spolupráce sa aj naša univerzita môže jednoduchšie zapojiť do výskumu, ktorý má globálne ambície s cieľom pochopiť a citlivo manažovať krasovú krajinu ako aj vzdelávať odbornú i laickú verejnosť.