Spomienka na docenta Ladislava Smika

* 17.11.1928
13.09.2023

Dňa 19.septembra 2023 sa konala posledná rozlúčka s docentom Smikom, dlhoročným zamestnancom PF UPJŠ v Košiciach, pôsobiacim na Katedre anorganickej chémie.

Doc. RNDr. Ladislav Smik, CSc. sa narodil 17.11.1928 v Levoči. Po absolvovaní učiteľskej akadémie a vysokoškolských štúdií na Pedagogickej fakulte v Prešove a Fakulte prírodných vied Vysokej školy pedagogickej v Bratislave pôsobil ako učiteľ v Krompachoch, Levoči a Spišskom Podhradí. Od r. 1961 pôsobil ako odborný asistent na Pedagogickom inštitúte v Košiciach a od r. 1963 na Katedre prírodných vied Pedagogickej fakulty UPJŠ v Prešove, kde v rokoch 1963–1978 bol vedúcim Katedry chémie. V roku 1978  prešiel na Katedru anorganickej chémie PF UPJŠ v Košiciach, kde pôsobil ako docent Didaktiky chémie.

Po vedeckej stránke sa zaoberal problematikou elektrochémie a hodnotením kvality učebníc pre chémiu. Bol uznávaným vedeckým pracovníkom v oblasti teórie vyučovania. Jeho významný vplyv sa prejavil nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Svojou neúnavnou a odbornou prácou prispel k vybudovaniu Didaktiky chémie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Bol členom Expertnej komisie Ministerstva školstva pre vzdelávanie za Prírodovedeckú fakultu UPJŠ, zakladateľom a dlhodobým funkcionárom Odbornej skupiny pre výučbu chémie pri Východoslovenskej pobočke Slovenskej chemickej spoločnosti za čo bol v r. 1998 ocenený Pamätnou zlatou medailou. V r. 2003 mu bola pri príležitosti osláv 40. výročia vzniku Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach udelená Bronzová medaila za dlhoročnú výchovnú, vedecko výskumnú a pedagogickú prácu.