Prejsť na obsah

Laboratórium IČ spektroskopie

1minút, 39sekúnd

Osoba zodpovedná za laboratórium, kontakt, financovanie

Laboratórium infračervenej (IČ) spektroskopie Ústavu experimentálnej fyziky SAV pod vedením RNDr. Natálie Tomašovičovej, CSc. (nhudak@sake.sk) bolo vybudované v rámci riešenia projektov zo štrukturálnych fondov „Dobudovanie Centra pre kooperatívne javy a fázové prechody v nanosystémoch s perspektívou využitia v nano- a biotechnológiách využitia v nano- a biotechnológiách“ (ITMS 26220120033), „Dobudovanie infraštruktúry pre výskum nanosystémov s perspektívou využitia v technickej a medicínskej praxi (ITMS 26210120012) a „Edukačné centrum pre výskum a vývoj komplexných nanosystémov“ („ECVV-NANOKOP“) (ITMS 26110230061).
 

Umiestnenie laboratória

Laboratórium IČ spektroskopie je umiestnené v priestoroch Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, Park Angelinum 9.
 

Experimentálne vybavenie laboratória

V Laboratóriu IČ spektroskopie je umiestnený špičkový vákuový FTIR spektrometer VERTEX 80v od firmy Bruker, ktorý bude doplnený o infračervený mikroskop, Ramanov modul a Ramanaov mikroskop.
 

Výskumné možnosti

Vákuový FTIR spektrometer VERTEX 80v má pracovný rozsah od 5 do 25 000 cm-1 (t.j. od ďalekej infračervenej oblasti až po viditeľnú). Spektrometer je vybavený prietokovým héliovým kryostatom umožňujúcim pracovať v rozsahu teplôt od 300 do 4 K. Prístroj je tiež vybavený prídavnými zariadeniami umožňujúcimi meranie v reflexnom aj transmisnom móde.
Vákuový FTIR spektrometer VERTEX 80v umožňuje študovať všetky typy materiálov v kvapalnom aj v pevnom skupenstve (prášky, monokryštály, polykryštály). Vďaka hermeticky uzatváracej meracej komore, umožňuje tiež merania v inertných atmosférach, čo je dôležite v prípade materiálov, ktoré sú napr. hydroskopické a teda si vyžadujú špecifické podmienky merania.
Infračervená spektroskopia patrí do skupiny nedeštruktívnych analytických metód, pri ktorých skúmaná vzorka nie je analýzou poškodená.
 

Fotogaléria


Študuj na UPJŠ